Filmy
Ochrona przed kleszczami
AKCESORIA NA KLESZCZE: https://grascare.com/pl/13-akcesoria#/pasozyty-kleszcze
TRANSKRYPT Z WIDEO:
W dzisiejszym video dowiesz się jak powinna wyglądać prawidłowa ochrona przed kleszczami, a wiedza z tego odcinka pochodzi zarówno z moich doświadczeń bo od ponad 17 lat zbieram zioła na polach i w lasach jak i od specjalisty w tej dziedzinie czyli od dr Ozimka, który od ponad 20 lat zajmuje się chorobami pasożytniczymi i odkleszczowymi.
Teraz jest najlepszy moment, żeby zadbać o ochronę przed wgryzieniami, więc zaczynamy.
Na początku trzeba poznać ,,język” i zwyczaje naszego wroga, żeby wiedzieć co on lubi i jak atakuje.
Można by stwierdzić, że pierwszym krokiem jest unikanie jego terytorium ale biorąc pod uwagę, że jest on dosłownie wszędzie, to ciężko będzie prędzej czy później nie natknąć się na niego. Kleszcze bytują w lasach, parkach, na łąkach, działkach, w przydomowych ogródkach, a nawet trawnikach przed blokami. Co gorsza cały rejon Polski jest uważany, za endemiczny dla boreliozy.
Coraz częściej wykorzystuje się spreje z permetryną i jej pochodnymi, które działają nie tylko na kleszcze ale również na roztocza i inne owady. Na rynku można się zaopatrzyć w już gotowe tkaniny nasączone tą substancją takie jak skarpetki, koszulki, czapki, getry, gumki do włosów i bandaki również dla zwierząt. Na szczęście są to bardzo ekonomiczne gadżety ponieważ swoje właściwości potrafią zachować nawet do 100 prań. Ja osobiście jestem fanem kocy dlatego, że często pracuję na powietrzu, a na taki koc nawet mrówka nie wejdzie.
I o ile permetryna w ramach takiego stosowania jest stosunkowo bezpieczna dla ludzi o tyle dla kotów jest bardzo toksyczna dlatego nie jest polecana ich właścicielom.
Kleszcze posiadają specjalny narząd tzw. Narząd Hallera, który wykorzystują do namierzenia swojej ofiary. Z tym narządem są w stanie lepiej reagować na zmiany wilgotności, stężenie dwutlenku węgla, zmiany natężenia światła, temperatury i wyczuwa również zapach potu. Dlatego tutaj możemy dołożyć kolejną broń do naszego arsenału, która będzie działać jak antyradar. Urządzenie to emituje ultradźwiękowe impulsy, które paraliżują aparat Hallera. Co ciekawe ten narząd mają również wszy, pluskwy i roztocza. Badanie skuteczności tego urządzenia zostało potwierdzone na Uniwersytecie w Camerino we Włoszech.
,
Jest również wiele mitów odnośnie wykorzystania odstraszaczy do kleszczy, wiele z nich kompletnie nie działa i na wiele nie ma żadnych badań, tutaj podam kilka najpopularniejszych:
kleszcze niby miałby nie lubić zapachu czosnku, czystka, cebuli , oregano, olejku goździkowego, olejku eukaliptusowego, olejku cytronelowego, olejku z drzewa herbacianego, olejku tymiankowego, olejku szałwiowego, olejku z mięty pieprzowej, olejku ze słodkich migdałów, zapachu witamin z grupy B i wielu innych.
Ciekawostką może być, że lekarze praktykujący na Syberii, opowiadają o tym jakoby miejscowi leśnicy i drwale zażywają przed wejściem do lasu tabletkę ibuprofenu, wtedy podobno kleszcz nie chce pić takiej krwi, ale to można potraktować raczej jako wspomnianą ciekawostkę, dlatego że ciężko zweryfikować skuteczność tej metody. Moim zdaniem najważniejszym elementem zabezpieczenia się przed kleszczami jest najprostsza obserwacja naszego ciała po powrocie z terenów gdzie bytują kleszcze, a nawet jeszcze w trakcie pobytu na takich terenach. Ja zawsze jak wrócę z lasu to po obejrzeniu się, staram się nie wykonywać jakichś fizycznych czynności dlatego, że jesteśmy wstanie wyczuć kleszcza, który przemieszczając się po naszym ciele będzie chociażby ruszał naszymi włoskami na ciele.
Dobra wiadomość jest taka, że kleszcz zwykle nie wkłuwa się od razu. Najpierw szuka dogodnego miejsca, co zajmuje mu (statystycznie) nie mniej niż godzinę. Najbardziej lubi miejsca z najcieńszą skórą, najcieplejsze i najmniej widoczne.
U ludzi– pod kolanami, w łokciach, pod biustem, za uszami, pod pachami, w pachwinie.
U psów- pachy i pachwiny, głowa (rejony uszu, pyska), szyja, grzbiet.
Usunięcie kleszcza przed upływem 12 godzin od wkłucia zmniejsza, ale nie wyklucza ryzyka zakażenia. Dlatego każdorazowo po wizycie w lesie czy na łące należy jak najszybciej dokładnie obejrzeć całe ciało.
Bardzo dużo się mówi o samej boreliozie, a zapomina się że jest ona jedną z kilku a może nawet kilkunastu chorób odkleszczowych, nawet gdy w miejscu wkłucia nie pojawia się rumień, to nie oznacza że boreliozy nie ma. Mało tego, ona może się ujawnić dopiero po kilkunastu latach. Do pozostałych patogenów jakie mogą przenieść kleszcze zalicza się między innymi, babeszje, bartonelle, mykoplazme, chlamydia, toxoplasme, brucelle, yersinie i anaplazme.
Wracają do ochrony przed wkłuciami. Większość z Was wie jak wyglądają rolki czy takie wałki z lepką, żelową powierzchnią służące do pozbywania się niepożądanych zanieczyszczeń z naszych ubrań, tapicerki mebli, tapicerki samochodowej.
Można wykorzystać je do przeskanowania ciała bo o ile jesteśmy wstanie zauważyć dorosłego kleszcza, o tyle z nimfami może być duży problem, a do takiego wałka mogą się poprzyklejać.
Zarówno naturalne jak i chemiczne preparaty oraz urządzenia elektroniczne nigdy nie zabezpieczają nas w pełni przed wygłodniałymi i zdesperowanymi kleszczami, dlatego najbardziej podstawowym i najprostszym działaniem prewencyjnym powinno być dokładne przeglądanie i ,,skanowanie” ciała najlepiej co godzinę, ze szczególnym uwzględnieniem newralgicznych miejsc.
U ludzi zaleca się inspekcję ciała, włosów i skóry głowy oraz profilaktyczne energiczne przeczesanie włosów na głowie i ciele grzebieniem lub ,,gęstą” szczotką. Mamy wtedy szanse na usunięcie jeszcze nie zakotwiczonych w skórze kleszczy oraz na wczesne namierzenie tych wędrujących i szukających miejsca dla siebie.
Warto dodatkowo ,,przeskanować” ubrania przed wejściem do samochodu i wielogodzinną podróżą.
Napiszcie w komentarzach jakie wy maci sposoby, co się u Was sprawdza, a co nie no i ja od siebie w komentarzu podrzucę jeszcze link do tych gadżetów, które warto wykorzystać. Udostępnijcie ten post osobom narażonym na choroby odkleszczowe.
GLISTNIK Jaskółcze ziele – Boski pomarańczowy sok.
Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.)
CIEKAWOSTKA
Nazwa Chelidonium jest to greckie słowo “Jaskółka” – Według Pedaniosa Dioskurydesa odnośni się do terminu zakwitania i obumierania rośliny, co jest równoważne z terminem przylotu i odlotu jaskółek. Natomiast angielski botanik i lekarz Nicholas Culpeper twierdzi, że jaskółki wykorzystywały je do regeneracji oczu, w przypadku wydłubania ich pisklętom.
Samo słowo chelidonium pojawiło się również w Starożytnym Rzymie i tam wykonywano z glistnika maść na oczy. Dzisiejsze badania już potwierdzają, że akurat w przypadku regeneracji oczu się nie sprawdza, tak samo jak nie działa moczopędnie i przeciwkaszlowo – chociaż w przypadku uporczywego kaszlu można go skutecznie wykorzystać w połączeniu z innymi ziołami.
[FMP]
“Majus” to nazwa gatunkowa znacząca “większy”.
Alchemicy nazywali korzeń glistnika “Kamieniem mądrości” lub “Darem niebios”.
W Polsce najstarsza udokumentowana nazwa glistnika to Złotokwiat, którą zapisano w rękopisie z 1468 roku.
Klasycznie już w Starożytnej Grecji i Rzymie jego specyficzne właściwości były wykorzystywane do odrobaczania układu pokarmowego.
Glistnik był od zawsze cieszył się popularnością i był badany przez takie sławy naturoterapii jak: Teofrast z Eroses, Dioskurydes, Hildegarda z Bingen, Paracelsus i Pierandrea Matthioli.
Przed wojną podjęto próbę wstrzykiwania wyciągów glistnika w leczeniu nowotworowego guza! Współcześnie niektóre leki przeciwnowotworowe zawierają w sobie alkaloidy glistnika.
W XXI zaczęto ograniczać stosowanie glistnika z uwagi na jego działanie niszczące wątrobę. Co ciekawe, wielu fitoterapeutów uważa, że takie działanie nie występuje gdy do leczenia wykorzystujemy całą roślinę, a to destrukcyjne działanie odnosi się wyłącznie do wyizolowanych alkaloidów.
Ostatnią ciekawostką jest to, że podczas obchodzenia Bożego Ciała, odwar z glistnika wyparzał garnki, “aby więcej śmietany było na wierzchu”.
OPIS ZIOŁA
Glistnik jest popularnym zielem rosnącym na terenach całej polski. Jest również łatwy w uprawie. Surowcem są liście, owoce, korzeń oraz ziele.
Alkaloidy glistnika są wykorzystywane tam, gdzie potrzebne jest działanie bakteriobójcze, pierwotniakobójcze oraz grzybobójcze, dlatego glistnik (a dokładnie pomarańczowy sok) jest najpopularniejszym ziołem na kurzajki.
Wodne i wodno-alkoholowe wyciągi były wykorzystywane przed wojną w leczeniu wrzodów żołądka, dwunastnicy oraz owrzodzeń jelita grubego – jego właściwości przyspieszają gojenie wrzodów. Dzisiaj już się tego odradza.
Zmniejsza wydzielanie siarkowodoru w jelicie grubym oraz produkcję zbędnych amin. Dzięki temu bardzo dobrze wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego!
Co ciekawe, świeżym sokiem z glistnika kiedyś leczono również gruźlicę skóry i kłykciny.
Potwierdzono, że glistnik posiada działanie antyosteoporetyczne, neuroochronne i radioochronne!
Glistnik w połączeniu z dymnicą i siwcem nasila działanie przeciwkaszlowe.
Z tymiankiem, cząbrem lub macierzanką oraz w połączeniu z ziołem wydzielającym śluz, hamuje kaszel i objawy związane z zapaleniem krtani i gardła.
Zatrucia tą rośliną przytrafiają się najczęściej narkomanom, którzy próbują wykorzystać ją w zamian za mak lekarski. Objawy, które pojawiają się podczas zatrucia są bardzo charakterystyczne:
– Ślinotok
– Ból brzucha, biegunka
– Zawroty głowy
– Zaburzenia świadomość, a nawet zapaść.
W ramach zatrucia podaje się białko kurzego jaja albo chude mleko, po czym płucze się żołądek. Zwierzęta nie lubią nieprzyjemnego zapachu, które wydziela glistnik, dlatego u nich zatrucia się nie zdarzają. Pamiętam jak wypasałem z dziadkami krowy na łąkę – trawa była wyjedzona, a pozostawały tylko nieobgryzione kępki glistnika.
Te świetne właściwości glistnik zawdzięcza pomarańczowemu sokowi, który również jest wykorzystywany zewnętrznie do niszczenia brodawek, raka skórnego oraz wspomnianych już kurzajek, chociaż z moich doświadczeń wynika, że z wielomiesięcznymi kurzajkami radzi sobie o wiele gorzej.
KIEDY WARTO STOSOWAĆ
Jako środek rozkurczowy (układu żółciowego, moczowego, jelitowego).
Do przyspieszenia wydzielania żółci, przy jej zastojach.
Stany zapalne kanalików żółciowych
W leczeniu biegunek i bolesnych zaparć.
W leczeniu brodawek i kurzajek.
Do zmniejszania bólów miesiączkowych.
W leczeniu stanów lękowych i nerwic wegetatywnych
Był stosowany również na:
Wrzody żołądka, dwunastnicy i owrzodzenia jelita grubego.
OPIS BOTANICZNY
Glistnik jaskółcze ziele kwitnie od maja do września. Podobno nasiona są rozsiewane przez mrówki, które przyciąga elajosom. Najczęściej można go spotkać w miejscach ruderalnych oraz na obrzeżach lasów i w zaroślach.
Glistnik charakteryzuje się specyficznym widlastym rozgałęzieniem (od 0,3 do 1m wysokości). Jego liście wyrastają już od samego korzenia.
Łodygi gdy są młode mogą być pokryte lekkim “owłosieniem”, które z czasem zanika.
Korzeń jest gruby i odrastają z niego korzenie poboczne. Korzeń po przerwaniu wydziela charakterystyczny dla całej rośliny pomarańczowy sok (w korzeniu nawet bardzo silny pomarańcz).
Liście są jasno zielone, a pod spodem jasnosine. Po oderwaniu liści mogą pojawić się kropelki pomarańczowego soku.
Kwiaty są żółte z wystającymi pręcikami.
Owocem jest zielona torebka, która pęka na dwie części. Zawiera dużo nasion o ciemnym zabarwieniu.
Korzenie można zbierać późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną. Jeśli chcemy zebrać ziele w celach leczniczych, to najwięcej alkaloidów posiada w okresie kwitnienia i gdy owocuje (maj-czerwiec).
GALERIA
1/3
2/3
3/3
AKTYWNE SKŁADNIKI
Glistnik w swoim wnętrzu posiada około 30 alkaloidów, z których większość jest głównie skumulowana w pomarańczowym soku.
Należą do nich m.in:
Pochodne benzofenantrydyny:
Chelidonina – Obniża ciśnienie krwi oraz znosi toniczne napięcie mięśni gładkich. Wykazuje pokrewieństwo do papaweryny. Poprzez hamowanie podziału komórek, została uznana trucizną mitotyczną.
Chelerytryna – Posiada właściwości bakterio- i fungistatyczne (hamuje rozwój bakterii i grzybów), może również podrażnić skórę i błony śluzowe. Stosowana bezpośrednio na skórę, wykazuje działanie znieczulające.
Chelitrydyna
Sangwinaryna – Działa żółciopędnie, narkotycznie i rozkurczowo. Co ciekawe w pastach jest wykorzystywana do działania ograniczającego rozmnażanie bakterii, a rozgłos otrzymała, gdy potwierdzono działanie jako promotor apoptozy – a dokładniej programuje śmierć komórek nowotworowych.
Pochodne protopiryny:
Protopina – Jej właściwości są podobne do działania chelidoniny czy nawet homochelidoniny, chociaż dodatkowo powoduje działanie uspokajające oraz działa silniej przeciwbólowo, a w dużych dawkach nawet narkotycznie.
Alfa-allokryptopina i Beta-allokryptopina – Bardzo często występują razem z protopiną i ich działanie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy oraz działają przeciwarytmicznie.
Pochodne protoberberyny
Berberyna – W połączeniu z chelidoniną, chelerytryną i sangwinaryną powodują zahamowanie rozwoju pierwotniaków, grzybów, bakterii oraz wirusów. Dodatkowo berberyna posiada właściwości żółciopędne i działająco rozkurczowo na mięśnie gładkie. Siarczan berberyny jest wykorzystywany do zaleczania błon śluzowych w stanach zapalnych oczu (jako krople)
Koptyzyna – Działa przeciwzapalnie. W badaniach na myszach wykazano jej właściwości przeciwdepresyjne z uwagi na to, że jest inhibitorem monoaminooksydazy A.
Stylopina
Oraz alkaloidy chinolizydynowe jak sparteina – która działa przeciwarytmicznie, posiada właściwości zapobiegające migotaniu przedsionków i komór.
W zielu glistnika znajdziemy głównie Koptyzynę.
W korzeniu glistnika znajdziemy głównie Chelidoninę.
W skład glistnika wchodzą również kwasy organiczne jak:
Swoisty kwas chelidonowy,
Jabłkowy,
Cytrynowy,
Ferulowy,
Kawowy,
Kumarynowy
Gentyzynowy
Oraz pochodne kwasów fenolowych, saponiny, enzymy proteolityczne, flawonoidy, aminy biogenne, a nawet witaminę C.
Co ciekawe, substancją zapasową glistnika jest glikogen, a nie skrobia.
SPEKTRUM DZIAŁANIA
Alkaloidy glistnika są wykorzystywane do produkcji chemioterapeutyków i wielu innych leków. Np. preparat Di-Sancor powoduje zahamowanie rozwoju wirusa HIV, a preparat Ukrain jest wykorzystywany przeciwnowotworowo (ma działanie malignotoksyczne, co oznacza że działa toksycznie wyłącznie na komórki nowotowrowe).
Poprawia czynności wydzielnicze wątroby, trzustki oraz jelit.
Zapobiega refluksowi.
Dzięki swoim właściwościom rozkurczającym, żółciotwórczym i żółciopędnym, zapobiega zaleganiu i zastojom żółci oraz przeciwdziała wytrącaniu się złogów żółciowych.
Wysokie dawki obniżają ciśnienie tętnicze krwi, odprężają i wyciszają nas psychicznie i fizycznie.
Wtórne metabolity takie jak chelerytryna i sangwinaryna mają potwierdzone działanie przeciwwirusowe, bakteriobójcze (zwłaszcza w stosunku do bakterii Gram-dodatnich jak gronkowce), grzybo- i pierwotniakobójcze.
Sangwinaryna – jest inhibitorem acetylocholinoesterazy, która jest enzymem rozkładającym neuroprzekaźniki np. acetylocholinę na cholinę i resztę kwasu octowego.
Natomiast chelidonina działa w bliźniaczo jak morfina w stosunku do ośrodkowego układu nerwowego, chociaż słabiej i nie powoduje euforii.
Hamuje procesy dekarboksylacji deaminacji aminokwasów w jelicie grubym.
Poprawia przepływ krwi.
Odciąża wątrobę oraz przyspiesza proces odtruwania.
Zmniejsza napięcie oraz obrzęk pęcherzyka żółciowego.
Pobudza trawienie (wykorzystywany w takich preparatach jak np. Iberogast)
Zapobiega skurczom mięśni gładkich.
Hamuje procesy gnilne w jelitach.
Niszczy drożdżaki i bakterie
JAK PRZYGOTOWAĆ
Osobiście nie polecam wykorzystywania glistnika przez osoby niezaznajomione z ziołolecznictwem! Zawsze stosuj go pod kontrolą fitoterapeuty lub lekarza.
Forma przygotowania będzie zależna od sposoby wykorzystania w danej jednostce chorobowej. Właściwości poszczególnych form będą się różnić z uwagi na inną aktywność substancji aktywnych. Inaczej będzie działał macerat, inaczej intrakt, a inaczej nalewka.
Napary oraz suszenie w wysokich temperaturach, powoduje niszczenie proteidów glistnikowych (proteidy to złożone białka). Ziele suszy się w temperaturze około 30 stopni Celsjusza. Korzenie zbiera się wczesną wiosną lub jesienią i można je suszyć w temperaturze 60 stopni Celsjusza.
Doustne dawki w odwarach – jednorazowo 1-2g, a w ciągu całego dnia 5g, co przekłada się na około 12-30mg alkaloidów. W zależności od zastosowania, warto wykorzystać już gotowe preparaty np. w zaburzeniach ze strony układu pokarmowego: Iberogast
Wg. dr Henryka Różańskiego: “Glistnik najlepiej łączyć z kłączem ostryżu (kurkuma), z zielem rzepiku, z mniszkiem (ziele, korzeń), z boldyną, z zielem kocanki, z zielem szanty, z zielem karczocha, z nasionami mielonymi ostropestu (sylimaryna), z zielem dymnicy, z zielem dziurawca, zielem lebiodki i (lub) zielem cząbru. Glistnik wykazuje wyraźny synergizm z berberysem (liść, owoc, kora), maczkiem kalifornijskim (ziele, korzeń), z siwcem i lepiężnikiem”
Przepisy dr Henryka Różańskiego
Intrakt glistnikowy – Intractum Chelidonii: 1 część świeżego zmielonego ziela lub korzeni zalać 5 częściami 40-50% gorącego alkoholu, odstawić na 7 dni; przefiltrować. Stosować 2-3 razy dziennie po 5-10 ml w 100 ml wody. Zewnętrznie do pędzlowania schorzałych miejsc (bolesne nadżerki w jamie ustnej, polipy, opryszczka, liszaje, liszajce, czyraki, kłykciny, brodawki, owrzodzenia, wypryski, zmiany toczniowe i łuszczycowe) w stanie nierozcieńczonym; do okładów, płukanek i przemywania skóry po rozcieńczeniu: 1 łyżka na 200-220 ml wody przegotowanej.
Nalewka glistnikowa – Tinctura Chelidonii: 1 część suchego zmielonego ziela lub korzeni zalać 5 częściami 40-50% zimnego alkoholu, odstawić na 7 dni; przefiltrować. Stosować 2-3 razy dziennie po 5-10 ml w 100 ml wody. Zewnętrznie do pędzlowania schorzałych miejsc (bolesne nadżerki w jamie ustnej, polipy, opryszczka, liszaje, liszajce, czyraki, kłykciny, brodawki, owrzodzenia, wypryski, zmiany toczniowe i łuszczycowe) w stanie nierozcieńczonym; do okładów, płukanek i przemywania skóry po rozcieńczeniu: 1 łyżka na 200-220 ml wody przegotowanej.
Napar glistnikowy – Infusum Chelidonii: 1 płaską łyżkę zmielonego ziela lub 1 łyżeczkę zmielonych korzeni zalać 1 szklanką wrzącej wody, odstawić pod przykryciem na 30 minut; przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie po 50 ml.
Macerat glistnikowy – Maceratio Chelidonii: 1 część świeżego ziela lub świeżych mielonych korzeni zalać 3 częściami ciepłej wody, odstawić na 5 godzin, przecedzić. Przechowywać w lodówce, nie dłużej jednak jak 3 dni. Pić 2-3 razy dziennie po 30 ml. Stosować również jako płukanka, do lewatyw i przemywania skóry. Okłady z maceratu wykazują działanie przeciwbólowe i znieczulające. Macerat można zakonserwować alkoholem 40% (proporcja 1:1).
Przeciwwskazania – Glistnik nie może być wykorzystywany przez kobiety w ciąży, w chorobie wrzodowej, w silnych nieżytach układu pokarmowego oraz przy jaskrze. Badania również potwierdziły dużą wrażliwość komórek wątroby (hepatocytów) na alkaloidy zawarte w glistniku.
ROKITNIK
Rokitnik to piekielnie zdrowy owoc. Posiada kompozycje fitoskładników i wykorzystuje się w leczeniu wielu schorzeń. Z poniższego video dowiesz się najważniejszych rzeczy.
Nagietek lekarski – antidotum na trucizny.
Nagietek lekarski (Calendula officinalis L.) Zobacz co na jego temat pisze literatura zielarska:
CIEKAWOSTKI
Nagietek lekarski (Calendula officinalis L.) – Kilka wieków temu, jeszcze w średniowieczu uważano, że nagietek stanowi antidotum na trucizny. Prawdą jest, że pomaga w szybszym powrocie prawidłowych funkcji wątroby po przebytych zatruciach, np. grzybami.
Źródło wikipedia: Hildegarda z Bingen w swej recepcie na zatrucie z roku 1150 pisze: kto by zjadł truciznę, albo gdy kogoś chciano otruć, niech zaparzy nagietka w wodzie, wyciśnie go i ciepły położy na żołądek. Nagietek truciznę rozrzedzi i wypędzi z wnętrzności. Potem niech chory zagotuje wino i wrzuci doń trochę nagietka, a to znowu zagotuje i wypije. W ten sposób z jego ciała wyjdzie wszystko, co było trucizną, albo przez nos, albo w ślinie wykasłanej i wyplutej.
Wierzono również, że woreczek z suszonym nagietkiem włożony pod poduszkę przyniesie spokojny sen. Miał też za zadanie odpędzać wszelkie strachy i lęki. Ze względu na swój wygląd nagietki bywają nazywane paznokietkami i pazurkami.
Niektórzy uważają, że z kwiatów nagietka można odczytać pogodę. Jeśli danego dnia rano kwiat jest rozwinięty, to znaczy, że nie będzie deszczu.
KIEDY WARTO STOSOWAĆ?
Osłabiona wątroba
Zatoksycznienie organizmu (metabolitami candidy, pasożytów i patogennych bakterii)
Osłabienie organizmu, zawroty głowy
Obniżona odporność
Podrażnienia skóry
Zwalcza stany zapalne i hamuje infekcje bakteryjne
Bóle miesiączkowe i przykre objawy menopauzy
Oparzenia i odmrożenia
Stany zapalne błon śluzowych
Choroby nowotworowe (jelit i dwunastnicy)
Wrzody żołądka
Problemy z układem trawiennym
Przemęczone, szczypiące oczy
[FMP]
OPIS ZIOŁA
Nagietek lekarski na długo został zapomniany. Co prawda często bywał wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym, ale złe przetwarzanie tego surowca na skalę przemysłową nie przynosiło pożądanych efektów, stąd też malejący brak zainteresowania.
Obecnie jednak ta roślina znów staje się popularna. Jej świeże płatki można dodawać do deserów i sałatek. Dzięki swojemu działaniu antyseptycznemu i łagodzącemu jest stosowana do wytwarzania kosmetyków naturalnych.
Odpowiednio przygotowany napar może posłużyć do łagodzenia podrażnień oczu, ale też sprawdzi się w walce z owrzodzeniami czy trudno gojącymi się ranami. Jest nieocenionym składnikiem wielu leków na choroby i osłabienia wątroby.
Nagietek ze względu na zawartość kwasu salicylowego świetnie działa na cerę trądzikową. Nie bez znaczenia jest jego korzystne działanie na układ pokarmowy. Sprawdzi się w leczeniu schorzeń żołądka i poprawi działanie układu żółciowego. Zadziała też moczopędnie. W połączeniu z innymi ziołami bywa stosowany w terapiach wspierających leczenie i przeciwdziałanie nowotworom.
OPIS BOTANICZNY
Pochodzenia nagietka lekarskiego nie udało się dotychczas ustalić precyzyjnie. Istnieją przypuszczenia, że pochodzi z okolic Iranu.
W Polsce rośnie dziko, ale jest też uprawiany w hodowlach i przydomowych ogródkach. Kwitnie od maja, nawet do listopada, jeśli ma korzystne warunki.
Wyrasta na wysokość do 50 cm, ma intensywnie żółte i pomarańczowe kwiatki oraz łamliwe łodygi. Liście o lancetowatym kształcie.
GALERIA
1/5
2/5
3/5
[/FMP] 4/5
5/5
[FMP] AKTYWNE SKŁADNIKI
Kwasy organiczne, m.in. salicylowy – skutecznie zwalczający trądzik i łagodzący inne podrażnienia skóry.
Karotenoidy – odpowiadające za intensywną pomarańczową barwę.
Flawonoidy – działanie przeciwnowotworowe i oczyszczające organizm z toksyn, chronią też przed atakami wirusów, bakterii i grzybów. Regenerują wątrobę.
Kwas jabłkowy – wspierający funkcje układu krążenia, obniżający poziom cukru
Śluzy, sole mineralne (pochodne magnezu), olejki eteryczne o działaniu pobudzającym i antyseptycznym, związki żywicowe, śluzy, związki trójterpenowe.
SPEKTRUM DZIAŁANIA
Nagietek jest powszechnie wykorzystywany w kosmetyce. Ma zbawienne działanie na skórę. Poprawia jej kondycję, pomaga zwalczać podrażnienia, trądzik czy leczy trudno gojące się rany. Suszone kwiaty nagietka dodane do kąpieli zadziałają kojąco. Można go znaleźć w składzie szamponów, kremów, balsamów itp. Ich cechą charakterystyczną jest pomarańczowa barwa.
1. “Nagietek ma także działanie gojące na rany po odmrożeniach i oparzeniach. Pomoże w łagodzeniu swędzenia na skórze czy jej skłonności do pękania i wysuszania czy łuszczenia się i łapania infekcji. Napar z tej rośliny nada się do przemywania ran, również takich odleżynowych czy też owrzodzeń żylakowatych.”
2. “Mało kto wie, że napar z nagietka łagodzi bóle miesiączkowe i objawy menopauzy. Sprawdzi się w walce z chorobami układu trawiennego zwłaszcza przy nowotworze jelita cienkiego i dwunastnicy. Ma działanie rozkurczające, dlatego pomaga przy bólach żołądka i w leczeniu schorzeń układu żółciowego. Napar na roztworze soli fizjologicznej nada się do wykonania lewatywy.”
3. “Mocnym naparem można płukać jamę ustną jeśli pojawiły się afty lub walczymy z bólem gardła. Ma silne działanie przeciwzapalne i pierwotniakobójcze, dlatego chroni organizm przed atakiem drobnoustrojów, a jednocześnie wspiera działanie układuimmunologicznego.”
4. “Jest polecany też osobom, które pracują przy komputerze i często z tego czy innych powodów mają podrażnione oczy. Nada się też do leczenia zapalenia spojówek.”
5. “Udowodniono także przeciwnowotworowe działanie nagietka. Jest wykorzystywany profilaktycznie w stanach przednowotworowych i w okresie rekonwalescencji po usunięciu operacyjnym zmian rakowych np. w przewodzie pokarmowym.”
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Napar z kwiatów nagietka: łyżkę stołową kwiatów nagietka zalać 1,5 szklanki gorącej wody, a następnie parzyć pod przykryciem pół godziny. Po kolejnych 10 minutach odcedzić i pić godzinę przed posiłkiem. Maksymalnie 3 szklanki dziennie.
Kwiaty nagietka znajdują też zastosowanie w kuchni. Świeże płatki można posiekać i dodać np. sałatek, natomiast suszone stanowią dodatek do deserów.
Intrakt z alkoholu – zalać 100 g suszonego nagietka 300 gramami alkoholu 40%. Odstawić na dwa tygodnie i po tym czasie przefiltrować.
Miazga na rany – przez 15 minut gotować 3 łyżki płatków nagietka wymieszane z 1 łyżką wody. [/FMP]
Kwiat granatu – silna antyoksydacja
Kwiat granatu (Punica Granatum) zobacz co na jego temat pisze literatura zielarska:
CIEKAWOSTKI
Granat (Punica Granatum) jest rośliną o bogatej symbolice. Ponieważ jest znany od tysięcy lat i uprawiany w basenie Morza Śródziemnego, występuje na stronach Biblii, gdzie owoce granatu są symbolem płodności.
Drzewo to pozostaje zielone przez większość roku i nie wymaga szczególnej pielęgnacji czy korzystnych warunków, dlatego bywa kojarzone z dobrobytem i szczęściem. Granat bywa też symbolem nowego życia i łatwo go rozpoznać na wielu ikonach i dziełach nawiązujących do wyobrażeń Jezusa Chrystusa i innych postaci świętych.
KIEDY WARTO STOSOWAĆ?
zatoksycznienie organizmu (liście granatu są kopalnią antyoksydantów)
choroby serca i układu krążenia
siwienie włosów i ich osłabienie
afrodyzjak
ogólne zniechęcenie i pogorszenie nastroju
osłabienie i przewlekły stres
nadwaga
cukrzyca
przesuszona, podrażniona skóra
oznaki starzenia
obniżone libido
problemy z erekcją, impotencja
artretyzm
stany zapalne
zespół napięcia przedmiesiączkowego
OPIS ZIOŁA
Choć właściwie każdy element granatu – jego owoce, łupiny i liście niosą wiele korzyści dla naszego organizmu, to jednak kwiat granatu jest najlepszym rozwiązaniem do stosowania na co dzień, przez cały rok.
Dzięki swoim niespotykanym właściwościom jest często wykorzystywany jako środek leczniczy. Regularne spożywanie takiego naparu chroni przed wieloma chorobami. Pewną ciekawostką jest też działanie poprawiające życie seksualne, a także chroniące przed rakiem prostaty. Dawniej, w Chinach stosowano ten specyfik przeciw siwieniu włosów.
Kwiat granatu przyjmowany codziennie lub nawet okazjonalnie pomaga w łagodzeniu dolegliwości związanych z menopauzą i miesiączką. Jest polecany dla osób walczących z artretyzmem i stanami zapalnymi w organizmie. Niebagatelne jest również jego znaczenie w walce z rozmaitymi nowotworami i profilaktyce.
Szerszemu gronu ludzi kwiat granatu jest znany z właściwości pomagających utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi. Suszony kwiat granatu często jest stosowany w kosmetyce. Można go znaleźć w składzie mydeł czy soli do kąpieli.
[FMP]
OPIS BOTANICZNY
Granatowiec jest rośliną należącą do rodziny krwawnicowatych, która zwykle przybiera formę krzewu, ale w zależności od odmiany może również wyrosnąć na solidne, nawet pięciometrowe drzewo. Najczęściej spotykane są jednak drzewka sięgające od 30 cm do 2 metrów.
Naturalnie występuje w Indiach, na Bliskim Wschodzie, w Azji Zachodniej i na Kaukazie. Kwiaty granatu rosną na końcach gałęzi. Mają kolory od intensywnej czerwieni aż po odcienie biało-czerwone. Są nieduże – mają kształt dzwonka, a średnica pojedynczego kwiatu nie przekracza 4 cm. Z powodzeniem można je hodować w doniczkach we własnym domu lub ogrodzie. [/FMP]
GALERIA
1/5
2/5
3/5
4/5
5/5
AKTYWNE SKŁADNIKI
Flawonoidy i polifenole – odpowiadające za działanie przeciwgrzybicze, antyoksydacyjne i chroniące przed nowotworami.
Kwas punikowy (działający przeciwzapalnie), izomer kwasu punikowego, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy i kwas oleinowy (o działaniu antyoksydacyjnym i wspierające walkę oraz przeciwdziałanie nowotworom, a także mające charakter odmładzający).
Witamina E oraz fitoestrogeny – tzw. roślinne hormony wykazujące działanie przeciwnowotworowe, szczególnie w przypadku raka piersi. Pomagają przedłużyć młodość i łagodzą np. nieprzyjemne dolegliwości związane z menopauzą czy zespołem napięcia przedmiesiączkowego.
[FMP]
SPEKTRUM DZIAŁANIA
Działanie przeciwnowotworowe – badania z ostatnich 40 lat wykazały, że granat jest najobfitszym źródłem składników aktywnych, które wykazują działanie przeciwnowotworowe.
KOPALNIA ANTYOKSYDANTÓW – Wysoka zawartość przeciwutleniaczy wymiata wolne rodniki z organizmu, zwalcza stany zapalne i pomaga w leczeniu nadciśnienia krwi. Działanie tych składników zapobiega też uszkadzaniu komórek w organizmie przez wolne rodniki i wspiera oczyszczanie z toksyn. Dzięki temu wpływa na lepsze funkcjonowanie wątroby oraz nerek zapobiegając chorobom tych ważnych organów. Łagodzenie stanów zapalnych, również tych typowych dla artretyzmu. Poprzez hamowanie uszkodzeń w organizmie spowalnia postępowanie Alzheimera procesów starzeniowych.
Zalecany dla cukrzyków – nie dopuszcza do stwardnienia i pogrubienia żył oraz tętnic. Ponadto zmniejsza wchłanianie złego cholesterolu. Redukuje też dolegliwości związane z cukrzycą i pomaga utrzymać odpowiednie, zdrowe stężenie glukozy we krwi.
Wspiera odchudzanie – zalecany osobom, które walczą z nadwagą i otyłością. Poprawa życia erotycznego – niweluje problemy z erekcją, niskim libido, a nawet walczy z impotencją.
Działa przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie zapobiegając bardziej pospolitym chorobom i wspierając układ immunologiczny.
Działanie odmładzające i dodające witalności – zaleca się stosowanie kwiatów granatu w stanach przewlekłego stresu, zmęczenia, przed i w trakcie menopauzy. Susz kwiatów granatu jest wykorzystywany w tworzeniu kosmetyków DIY. Można go dodać np. do mydeł. Świetnie sprawdza się również jako peeling. Dzięki swojemu kolorowi bywa wykorzystywany jako naturalny barwnik.
Wspiera produkcję kolagenu, a więc spłyca istniejące już zmarszczki – niezależnie od tego czy jest stosowany jako składnik kosmetyków czy spożywany jako napar, czy susz. Zmniejsza pory i działa ściągająco na skórę. Dodany do kosmetyków poprawia również jej naturalny koloryt.
Kwiat granatu jest bezpieczny także dla kobiet w ciąży. Dowiedziono, że znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia uszkodzeń mózgu u dziecka.
Dzięki zawartości fitoestrogenów zwanych roślinnymi hormonami z powodzeniem przedłużają młodość i zmniejszają objawy menopauzy. Zaleca się spożywanie go dla łagodzenia bólów miesiączkowych i objawów PMS. U panów w średnim wieku może łagodzić objawy andropauzy.
Nie od dziś znane są także właściwości poprawiające ogólne samopoczucie i nastrój. Napary z suszonych kwiatów granatu warto pić codziennie, by zmniejszyć skutki przewlekłego stresu.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Z suszonych kwiatów granatu można przyrządzić napar lub spożywać jako dodatek do innych potraw w formie proszku.
Napar: należy zalać 1-2 łyżeczki suszu gorącą wodą (nie wrzątkiem!), następnie przykryć i poczekać kilka minut. Dla zniwelowania intensywnego, nieco cierpkiego smaku herbaty można dodać np. miód, ksylitol lub inne dodatki. Można spożywać na ciepło i na zimno.
Susz: świetnie sprawdzi się jako dodatek np. do jogurtów, deserów czy muesli, koktajlu bądź sałatki owocowej.
[/FMP]
Jaśmin – zapach matki natury
KWIAT JAŚMINU (Philadelphus coronarius L.) zobacz co na jego temat pisze literatura zielarska:
CIEKAWOSTKI
Kwiat jaśminu bywa nazywany też kwiatem nocy, zgodnie z legendą według której rozkwita wieczorami. Z tego względu jego kwiaty zbiera się właśnie nad ranem, kiedy te są rozwinięte.
Herbata jaśminowa z kolei bywa nazywana cesarską perłą, ponieważ to właśnie nią najchętniej raczono się na dworach chińskiej arystokracji. Współcześnie dobrej jakości herbaty odbywają też specjalny rytuał, w którym są układane w pobliżu kwitnących kwiatów jaśminu, aby wchłonęły więcej jego niezwykłego zapachu.
Inna legenda głosi, że jaśmin wypełniał komnaty Nerona, który cenił sobie ich zapach. Głównie ze względu na tę właściwość roślina jest wykorzystywana w przemyśle perfumeryjnym.
KIEDY WARTO STOSOWAĆ?
Napięcia nerwowe i stres
Wysoki poziom cholesterolu
Choroby układu krążenia
Cukrzyca
Bóle gardła
Osłabiona odporność
Rekonwalescencja po chorobach
Ospały metabolizm
Choroby przebiegające z wysoką gorączką
Oparzenia słoneczne
Obniżone libido
Cera trądzikowa, skłonność do wyprysków
Stany zapalne wywołane przez bakterie
OPIS ZIOŁA
Na podstawie liczby legend dotyczących kwiatów jaśminu można przypuszczać, że uwodzicielski zapach i urzekający wygląd tej rośliny rozpalał wyobraźnię naszych przodków od zawsze. Już dawno odkryto jej liczne właściwości korzystne dla zdrowia. W Chinach zwykło się mówić, że jaśmin pomaga zachować jasność umysłu.
Od wieków w Azji jaśmin jest kojarzony z naturalnym afrodyzjakiem. Pewne jest to, że kojący zapach ma też odzwierciedlenie w zawartości składników aktywnych, które również korzystnie wpływają na układ nerwowy obniżając jego napięcie i łagodząc skutki stresu. Ułatwia zachowanie równowagi emocjonalnej.
Doceniane są także właściwości łagodzące i zmniejszające stany zapalne. Dzięki temu łatwiej pozbyć się oparzeń słonecznych czy zapalenia spojówek. Regularne przemywanie skóry pomoże też utrzymać ją nieskażoną trądzikiem.
Wyróżnia się także korzystnym wpływem na układ krążenia, chroniąc przed pospolitymi, ale nie mniej groźnymi chorobami serca. Duże znaczenie dla zdrowia i urody ma fakt, że herbata jaśminowa obniża wchłanianie cholesterolu i tłuszczy, dzięki czemu pomaga zachować smukłą sylwetkę.
Wyjątkowe połączenie składników aktywnych kwiatów jaśminu pomaga również w rekonwalescencji po przebytych chorobach i wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odporności.
OPIS BOTANICZNY
Jaśmin nie jest zbyt wymagającą rośliną i być może dlatego szybko rozprzestrzenił się po różnych zakątkach świata. Do tej pory naukowcy nie są zgodni, co do jego pochodzenia. Niektórzy wskazują Indie, inni Persję.
Istnieje około 200 gatunków tej rośliny. Może osiągać wysokość do 8 metrów. Wyróżniają go białe kwiaty o intensywnym zapachu i ciemnozielone liście o eliptycznym kształcie. Jest to krzew bardzo odporny, również na mrozy. Właściwości lecznicze wykazują liście i kwiaty.
GALERIA
AKTYWNE SKŁADNIKI
Umbeliferon – pochłaniający promienie UV.
Polifenole – zatrzymujące ataki wolnych rodników.
Farnezol – obniża napięcie nerwowe, działa uspokajająco i rozluźniająco.
Antyoksydanty – chronią przed procesem starzenia się komórek.
Fitosterole – zapobiegające wchłanianiu tłuszczu i złego cholesterolu.
Octan benzoesowy, linalol, indol i jasmon – uznawane za afrodyzjaki.
Kwas cynamonowy, limonen – właściwości antybakteryjne i antykancerogenne.
A także saponiny, sacharydy i garbniki oraz wiele innych.
SPEKTRUM DZIAŁANIA
1. “Dzięki działaniu przeciwzapalnemu kwiat jaśminu pomaga w walce z bólami gardła oraz zakażeniami bakteryjnymi skóry. Przyniesie ulgę i widoczne efekty w przypadku walki z trądzikiem. Znane jest także działanie opóźniające procesy starzenia. Herbata z kwiatów jaśminu jest zalecana też osobom walczącym ze zbędnymi kilogramami. Obniża bowiem wchłanianie przez organizm nadmiaru tłuszczu i cholesterolu.Działa przeciwstarzeniowo zarówno na skórę, jak i komórki wewnętrzne organizmu, krótko mówiąc, pozwala zachować młodość i atrakcyjną figurę.“
2. “Udowodniono, że mieszanka składników aktywnych znajdujących się w kwiatach jaśminu działa przeciwnowotworowo. Korzystnie wpływa na cały układ krążenia. Dzięki temu niweluje ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, miażdżycy, nadciśnienia czy zatorów żylnych. Intensywny zapach tych kwiatów i olejków eterycznych w nich zawartych znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń wynikających z napięcia nerwowego.”
3. “Pomaga w leczeniu bezsenności i działa antydepresyjnie, skutecznie uspokaja umysł i wprowadza w stan równowagi emocjonalnej.”
4. “Ciekawym zastosowaniem jest też dość powszechne wykorzystanie jaśminu jako afrodyzjaku. Podobno działa zarówno na impotencję, jak i oziębłość. Wyciągi z jaśminu warto stosować w przypadku chorób objawiających się wysoką gorączką. Roztwór powinien zbić wysoką temperaturę i wspomóc układ immunologiczny w walce z infekcją. Ponadto jaśmin ma działanie antyseptyczne. Ostudzonym naparem można płukać jamę ustną, by zmniejszyć ból gardła.”
5. “Napar z kwiatów jaśminu nada się także do przemywania oparzeń słonecznych skóry, a także stanów zapalnych. Podobnie jak rumianek, złagodzi też zapalenie spojówek.”
[/FMP]
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Kąpiel: do gorącej wody w wannie wrzucamy 3 garście kwiatów jaśminu. W czasie 20- minutowej kąpieli staramy się wdychać głęboko kojący zapach.
Napar z kwiatów jaśminu: 2 łyżki suszonych kwiatów zaparzyć 1 szklanką wody (lub mleka). Parzenie dłuższe niż 4 minuty może niekorzystnie wpłynąć na smak.
Herbata zielona jaśminowa: należy zalać wodą o temperaturze 80 stopni i parzyć przez 3 minuty. Czarną herbatę jaśminową można zalać wrzątkiem.
Nalewka: należy połączyć w proporcjach 1:3 kwiaty jaśminu z alkoholem co najmniej 40%.
Ziele damiana – Erotyczna roślina dodająca energii
ZIELE DAMIANA (Turnera diffusa) zobacz co pisze literatura zielarska na jego temat:
CIEKAWOSTKI
Choć inną nazwą tego zioła jest turnera rozpierzchła, w Polsce jest znana pod bardziej przewrotną nazwą. A ta pochodzi od imienia św. Damiana – patrona aptekarzy. Tymczasem jest to zioło, które rdzenni mieszkańcy Ameryki Środkowej i Południowej od wieków, aż po dziś dzień stosują jako środek na poprawę libido u kobiet. Oczywiście posiada też mnóstwo innych korzystnych właściwości, ale z tego damiana jest najbardziej znana.
Majowie docenili również jej lekko narkotyczne właściwości. W Europie pojawiła się dopiero pod koniec XVIII wieku dzięki misjonarzowi de Salvatierra.
Dotychczasowe badania biologiczne potwierdziły korzystny wpływ damiany na libido, właściwości uspokajające, gastroprotekcyjne, przeciwutleniające i cytotoksyczne.
Łacińska nazwa aphrodisiaca nawiązuje do stosowania w medycynie ludowej naparów i wyciągów alkoholowych z liści damiany (zbieranych w okresie kwitnienia), głównie jako afrodyzjaków. Choć w Polsce jest zaliczana do produktów bezpiecznych i występuje też jako składnik e-papierosów, to w niektórych krajach hodowanie damiany jest zabronione.
KIEDY WARTO STOSOWAĆ?
“Zmęczone nadnercza” (zaburzenia hormonów na osi podwzgórze-przysadka-nadnercza)
Obniżone libido u kobiet i sprawność seksualna u mężczyzn
Pogorszenie nastroju
Narażenie na stres, przewlekłe napięcie
Przemęczenie
Wytężony wysiłek fizyczny i umysłowy
Objawy depresji
Objawy napięcia przedmiesiączkowego
Infekcje układu moczowo-płciowego
Nieregularne miesiączki
Spowolniony metabolizm
Infekcje płuc, kaszel
Palenie papierosów
Menopauza
Bezsenność

Ziele damiana nie jest czymś, co można wyhodować samodzielnie w naszym klimacie, jednakże warto mieć w domu gotowy do zaparzenia susz, zwłaszcza gdy przytłacza nas stres, nerwy i brak nam chęci na łóżkowe zabawy z partnerem. Majowie doceniali napój z tego ziela zadziałanie pobudzające erotycznie, ale też rozluźniające i wprowadzające w lekko euforyczny stan. Właśnie dlatego można go pić również w czasie, kiedy doskwiera nam przewlekły stres.
Damiana ma także działanie detoksykujące i antybakteryjne, oraz żółciopędne. Dzięki temu świetnie sprawdza się wówczas, gdy dokuczają nam infekcje dróg moczowych, a także odczuwamy kłopoty trawienne czy to wywołane stresem, czy też innymi czynnikami. Te właściwości zresztą docenią też osoby walczące z nadprogramowymi kilogramami, jak również cukrzycy, dzięki skutecznemu obniżaniu poziomu cukru we krwi. U kobiet damiana łagodzi objawy menopauzy i zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
U panów z kolei zwiększy ochotę na seks i poprawi zdolność do ejakulacji. Niekiedy ziele damiana jest stosowane w leczeniu bezpłodności.
OPIS BOTANICZNY
Naturalną ojczyzną damiany jest Ameryka Środkowa i Południowa oraz Karaiby. Szczególnie łatwo jest ją hodować na ziemiach Meksyku, gdzie zresztą Majowie odkryli i zaczęli doceniać jej właściwości. W tej chwili jest uprawiana też w niektórych regionach Afryki. Jest to krzew, który może osiągać do 3 metrów wysokości. Porastają go niewielkie 2-centymetrowe listki o owalnym kształcie. Na wierzchu są gładkie, natomiast od spodu pokrywają je charakterystyczne włoski.
W okresie kwitnienia na jego gałęziach pojawiają się żółte kwiaty o zapachu zbliżonym do zapachu rumianku. Damiana posiada dość duże owoce porównywane do fig. Są równie słodkie i mają twardą skorupkę. Działaniem terapeutycznym jednakże wyróżniają się suszone liście damiany, często łączone z innymi ziołami dla lepszego efektu.
[/FMP] GALERIA
1/4
2/4
3/4
4/4
[FMP]
AKTYWNE SKŁADNIKI
Olejek eteryczny zawierający cyneol, ocymen, pinen, tymol i kalamen – działające żółciopędnie, antybakteryjnie, rozluźniająco i lekko odurzająco wywołując stan podobny do euforii.
Garbniki – niwelują działanie bakterii i ograniczają wchłanianie toksyn przez organizm.
Fitosterole – działanie antyoksydacyjne, „rozbrajają” wolne rodniki.
Gorycze – wspierające pracę układu trawiennego.
Flawonoidy – działanie moczopędne i wspierające funkcje układu odpornościowego.

SPEKTRUM DZIAŁANIA
1. “Mimo, że ziele damiana jest znane głównie jako afrodyzjak, to posiada szereg innych cennych właściwości wpływających na zdrowie i witalność organizmu. Nie sposób jednak pominąć tej ważnej cechy, jaką jest stymulowanie funkcji seksualnych. Już Majowie korzystali z tego ziela w ten sposób. U kobiet napar z damiany reguluje pracę hormonów i wzmacnia ochotę na seks, zaś u mężczyzn przeciwdziała przedwczesnej ejakulacji i leczy problemy z impotencją. Dzięki właściwościom relaksującym i rozluźniającym pomaga też po prostu się odprężyć i nastroić odpowiednio na czas spędzony we dwoje.”
2. “Działanie rozluźniające ma tutaj ogromne znaczenie dla układu nerwowego. Osoby, które odczuwają przewlekły stres i napięcie, po regularnym piciu naparu z damiany odczują polepszenie nastroju. U kobiet znakomicie wpływa to na redukcję objawów napięcia przedmiesiączkowego, a także zmniejsza nieprzyjemne objawy menopauzy.”
3. “Lekko narkotyczna aktywność damiany z kolei przyniesie ulgę, gdy jesteśmy wyczerpani i przemęczeni, a także w przypadku pierwszych objawów depresji. Zioła zadziałają rozluźniająco i uspokajająco, ale nie odbiorą jasności umysłu. Specyficzne połączenie składników aktywnych powoduje, że organizm osiąga lepsze możliwości adaptacji w sytuacjach stresowych w pracy, szkole czy ogólnie kontaktach z ludźmi. Znacząco zmniejsza poziom lęku.”
4. “Można je pić zarówno rano, żeby ogólnie obudzić organizm, jak i wieczorem, by uspokoić się po całym dniu i spokojnie zasnąć. Udowodniono, że ziele damiana znacznie poprawia jakość snu i ułatwia samo zasypianie.”
5. “Ziele damiany wykazuje również właściwości odkażające i antyseptyczne, dlatego świetnie sprawdza się w leczeniu infekcji dróg moczowych i płciowych. Do tego pomaga w szybszym pozbywaniu się toksyn z organizmu oraz ogólnie przyspiesza metabolizm.”
6. “Ważną cechą jest też działanie żółciopędne i wspierające produkcję żółci. Dzięki temu można odczuć znaczną poprawę w funkcjonowaniu układu trawiennego. Połączenie tych właściwości pomaga w odtruwaniu organizmu i w dłuższej perspektywie pomaga odzyskać siły i witalność.”
7. “Przyniesie ulgę astmatykom i palaczom. Damiana łagodzi kaszel i wspiera leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych.”
8. “U diabetyków obniża poziom cukru we krwi, więc może okazać się przydatna jako wsparcie w głównej terapii cukrzycy.”
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Napar – zagotować w 1 litrze wody 2 pełne łyżki suszu. Gotować 5 minut i spożyć po odcedzeniu i przestudzeniu. Można też 2 łyżeczki suszu nasypać do szklanki, zalać wrzątkiem i odczekać około kwadransa.
Wino (afrodyzjak) – sproszkowane ziele wsypać do butelki wina i odstawić na 2 tygodnie.
Nalewka – 50 g ziela namoczyć w ciepłej wodzie, a następnie odsączyć i przełożyć do słoja. Zalać 0,5 l spirytusu i odstawić na 3 tygodnie. Następnie odcedzić, susz zalać znów 0,7l zagotowanej wody i odstawić na 2 dni. Później odcedzić i wlać wodę do spirytusu. Do nalewki można dodać około pół szklanki płynnego miodu. Można spożywać po kolejnych 2 tygodniach.
Nie należy nadużywać przetworów z ziela damiany gdyż może wywołać efekt przeczyszczający. Kobiety w ciąży powinny go unikać, ponieważ może doprowadzić do poronienia.
Literatura cytowana
Jodarski-Helmrick L, Reiser C. Aphrodisiac properties of Turnera diffusa. J Undergraduate
Andrade-Cetto A, Heinrich M. Review mexican plants with hypoglycaemic effect used in the treatment of diabetes
Szewczyk K, Zidorn C. Ethnobotany, phytochemistry, and bioactivity of the genus Turnera (Passifloraceae) with a focus on damiana – Turnera diffusa.
Rozanski.li
Wikipedia.org
http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2016/02/pf_2015_237-243.pdf
https://www.researchgate.net/publication/247474841_Damiana_Turnera_diffusa_Willd_-_A_traditionally_used_aphrodisiac_as_modern_PDE-5_inhibitor
https://www.ema.europa.eu/documents/mrl-report/turnera-diffusa-summary-report-committee-veterinary-medicinal-products_en.pdf
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0926669011004808
http://comilac.com.tr/uploads/pdf/KAYNAK%2021.pdf
http://www.ijpsonline.com/articles/pharmacological-evaluation-of-bioactive-principle-of-turnera-aphrodisiaca.pdf
[/FMP]Guarana – Zdrowszy zamiennik dla kawy.
Guarana (Paulinina Cupana) zobacz co na jej temat pisze literatura zielarska:
CIEKAWOSTKI
Guarana zawiera 4 razy więcej kofeiny niż zwykła kawa, a jej okres półtrwania jest zdecydowanie dłuższy dzięki polifenolom i taninom zawartym w guaranie. Tym samym guarana staje się zdrowszym i tańszym zamiennikiem kawy.
OPIS ZIOŁA
Guarana poza swoimi właściwościami pobudzającymi, pomaga również w redukcji opornej tkanki tłuszczowej, dlatego jest tak popularna wśród sportowców oraz osób chcących zgubić kilka kilogramów. W przeciwieństwie do kawy nie powoduje dekoncentracji i niepokoju. Pobudzenie jest zdecydowanie stabilniejsze i dłuższe. Aktualnie guarana jest bardzo popularna ze względu na swoją skuteczność działania i brak efektów ubocznych.
KIEDY WARTO STOSOWAĆ?
Stany przewlekłego zmęczenia
Przed treningiem i aktywnościami fizycznymi
Przed aktywnościami umysłowymi
Depresja i stany apatii
Zaburzenia koncentracji i pamięci
OPIS BOTANICZNY
Paulinia guarana jest pnączem należącym do rodziny mydleńcowatych. W stanie naturalnym rośnie w Amazonii i na terenach Brazylii. Może się płożyć lub wspinać maksymalnie na 10 metrów wysokości. Przeważnie jednak występuje w formie krzewu. Ma pierzaste liście, które mogą osiągać 40 cm długości.
W okresie kwitnienia pojawiają się na nim niewielkie białe kwiaty. Owoce guarany również są niewielkie i mają kolor czerwono-żółty, w ich wnętrzu znajduje się jedno nasiono. Surowcem wykorzystywanym w zielarstwie są właśnie nasiona
GALERIA
1/5
2/5
3/5
4/5
5/5
[FMP]
AKTYWNE SKŁADNIKI
Guaranina – Pobudza organizm i stabilnie utrzymuje poziom energii
Kofeina – Działa podobnie do guaraniany
Cholina – Poprawia koncentrację, reguluje układ nerwowy
Katechiny – Silne przeciwutleniacze, wymiatają z organizmu wolne rodniki
Hypoksantyna – Zwiększa poziom energii
Saponiny – Wzmagają procesy wchłaniania składników pokarmowych z jelit do krwi
Teofilina – Rozszerza naczynia krwionośne, dając na treningu efekt “pompy”
Teobromina – Przyspiesza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej
Adenina oraz olejki eteryczne.
KIEDY WARTO SUPLEMENTOWAĆ?
Przed egzaminami w szkole i na studiach
Przed treningiem siłowym i/lub wytrzymałościowy
Przed zawodami sportowymi
Przed pracą
Przed zwykłymi obowiązkami domowymi by zwiększyć energię do działania.
SPOSÓB STOSOWANIA
Warto zacząć od małych dawek tj. 2 gramy co przekłada się na 1/2 łyżeczki. Później tą dawkę można zwiększać co pół łyżeczki.
TIP: Jeśli Twój organizm przyzwyczaił się do kawy i już Cię nie pobudza, a czasami nawet usypia to jest na to proste rozwiązanie. Przez 2 tygodnie stosuj żeń-szeń zamiast kawy/guarany. Po tym czasie będziesz mógł wrócić do tych substancji ale wystarczą Ci o wiele mniejsze ilości, żeby organizm mocno się rozbudził.
[/FMP]NAJLEPSZY SPALACZ TŁUSZCZU – Jak zrobić z ziół z kuchni.
GUARANA – Zawarta w niej kofeina i guaranina pobudza organizm, a teobromina przyspiesza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej.
IMBIR – Zwiększa ciepłotę organizmu (termogenezę), przez co wydzielamy więcej ciepła spalając tkankę tłuszczową.
CHILI – Również wpływa na zwiększenie termogenezy i dodatkowo kapsaicyna pobudza komórki nowotworowe do samoniszczenia.
KURKUMA – Przyspiesza odchudzanie i działa przeciwzapalnie.
CYNAMON – Stabilizuje poziom cukru we krwi, dzięki czemu insulina nie jest wytwarzana w dużych ilościach i ogranicza się odkładanie komórek tłuszczowych.
MORWA BIAŁA – Działa podobnie jak cynamon – Stabilizuje poziom cukru we krwi, dzięki czemu insulina nie jest wytwarzana w dużych ilościach i ogranicza się odkładanie komórek tłuszczowych. Polecana jest również cukrzykom.
Kapsułki żelowe z allegro:
https://allegro.pl/listingstring=puste%20kapsu%C5%82ki&order=p&bmatch=baseline-hea-1-2-1024