ZIELE DAMIANA (Turnera diffusa) zobacz co pisze literatura zielarska na jego temat:

 

 CIEKAWOSTKI

 Choć inną nazwą tego zioła jest turnera rozpierzchła, w Polsce jest znana pod bardziej przewrotną nazwą. A ta pochodzi od imienia św. Damiana – patrona aptekarzy. Tymczasem jest to zioło, które rdzenni mieszkańcy Ameryki Środkowej i Południowej od wieków, aż po dziś dzień stosują jako środek na poprawę libido u kobiet. Oczywiście posiada też mnóstwo innych korzystnych właściwości, ale z tego damiana jest najbardziej znana.

 Majowie docenili również jej lekko narkotyczne właściwości. W Europie pojawiła się dopiero pod koniec XVIII wieku dzięki misjonarzowi de Salvatierra

 Dotychczasowe badania biologiczne potwierdziły korzystny wpływ damiany na libido, właściwości uspokajające, gastroprotekcyjne, przeciwutleniające i cytotoksyczne.

 Łacińska nazwa aphrodisiaca nawiązuje do stosowania w medycynie ludowej naparów i wyciągów alkoholowych z liści damiany (zbieranych w okresie kwitnienia), głównie jako afrodyzjaków. Choć w Polsce jest zaliczana do produktów bezpiecznych i występuje też jako składnik e-papierosów, to w niektórych krajach hodowanie damiany jest zabronione.

 

KIEDY WARTO STOSOWAĆ?

 “Zmęczone nadnercza” (zaburzenia hormonów na osi podwzgórze-przysadka-nadnercza)

 Obniżone libido u kobiet i sprawność seksualna u mężczyzn

 Pogorszenie nastroju

 

 Narażenie na stres, przewlekłe napięcie

 Przemęczenie

 Wytężony wysiłek fizyczny i umysłowy

 

Objawy depresji

 Objawy napięcia przedmiesiączkowego

 Infekcje układu moczowo-płciowego

 

Nieregularne miesiączki

 Spowolniony metabolizm

 Infekcje płuc, kaszel

 

 Palenie papierosów

 Menopauza

 Bezsenność

OPIS ZIOŁA
 

 Ziele damiana nie jest czymś, co można wyhodować samodzielnie w naszym klimacie, jednakże warto mieć w domu gotowy do zaparzenia susz, zwłaszcza gdy przytłacza nas stres, nerwy i brak nam chęci na łóżkowe zabawy z partnerem. Majowie doceniali napój z tego ziela zadziałanie pobudzające erotycznie, ale też rozluźniające i wprowadzające w lekko euforyczny stan. Właśnie dlatego można go pić również w czasie, kiedy doskwiera nam przewlekły stres.


 
Damiana ma także działanie detoksykujące i antybakteryjne, oraz żółciopędne. Dzięki temu 
świetnie sprawdza się wówczas, gdy dokuczają nam infekcje dróg moczowych, a także odczuwamy kłopoty trawienne czy to wywołane stresem, czy też innymi czynnikami. Te właściwości zresztą docenią też osoby walczące z nadprogramowymi kilogramami, jak również cukrzycy, dzięki skutecznemu obniżaniu poziomu cukru we krwi. U kobiet damiana łagodzi objawy menopauzy i zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

 

  U panów z kolei zwiększy ochotę na seks i poprawi zdolność do ejakulacji. Niekiedy ziele damiana jest stosowane w leczeniu bezpłodności.

 

 

 OPIS BOTANICZNY

       Naturalną ojczyzną damiany jest Ameryka Środkowa i Południowa oraz Karaiby. Szczególnie łatwo jest ją hodować na ziemiach Meksyku, gdzie zresztą Majowie odkryli i zaczęli doceniać jej właściwości. W tej chwili jest uprawiana też w niektórych regionach Afryki. Jest to krzew, który może osiągać do 3 metrów wysokości. Porastają go niewielkie 2-centymetrowe listki o owalnym kształcie. Na wierzchu są gładkie, natomiast od spodu pokrywają je charakterystyczne włoski.

 

      W okresie kwitnienia na jego gałęziach pojawiają się żółte kwiaty o zapachu zbliżonym do zapachu rumianku. Damiana posiada dość duże owoce porównywane do fig. Są równie słodkie i mają twardą skorupkę. Działaniem terapeutycznym jednakże wyróżniają się suszone liście damiany, często łączone z innymi ziołami dla lepszego efektu.

 

 GALERIA

1/4

2/4

3/4

4/4

 AKTYWNE SKŁADNIKI

 Olejek eteryczny zawierający cyneol, ocymen, pinen, tymol i kalamen – działające żółciopędnie, antybakteryjnie, rozluźniająco i lekko odurzająco wywołując stan podobny do euforii.


 Garbniki
 – niwelują działanie bakterii i ograniczają wchłanianie toksyn przez organizm.


 Fitosterole
 – działanie antyoksydacyjne, „rozbrajają” wolne rodniki.


 Gorycze
 – wspierające pracę układu trawiennego.


 Flawonoidy
 – działanie moczopędne i wspierające funkcje układu odpornościowego.


 
“Najlepiej poznaną grupę związków wyizolowanych z liści Turnera diffusa stanowią flawonoidy, głównie pochodne apigeniny i luteoliny. Zidentyfikowano apigeninę, 7-O-glukozyd apigeniny, 4’- -metoksyapigeninę  (akacetyna) i jej 7-metylową pochodną (8), izomery Z i E 7-O-(6”-O-p-kumaroilo- -β-D-glukopiranozydu) apigeniny oraz izomery Z i E 7-O-(4”-O-p-kumaroilo-β-D-glukopiranozydu) apigeniny (3, 14), a także 8-C-[ramnozylo-(1→2)-glukozyd] apigeniny (2”-O-ramnozylowiteksyna) (3, 14). Pochodne luteoliny to: 7,3’-di-O- metyloluteolina, 7,3’,4’-tri-O- -metyloluteolina (8), 8-C-E-propenyloluteolina (3, 14). C-glikozydy luteoliny są reprezentowane przez 8 -C-[6-deoksy-2-O- (α-L-ramnopiranozylo)- -ksylo-heksopiranozylo-3-ulozyd] (3, 8), 8-C-[α-L- -ramnopiranozylo-(1→2)-chinowopiranozyd]  (2,  8) i  8-C-ramnozylo-(1→2)-glukozyd (=2”-O- -ramnozyloorientyna) (2, 3, 8). Ponadto z  surowca wyodrębniono: 7-O-glukozydy chryzoeriolu i  trycyny (8), 5,7-dihydroksyflawanon (pinocembryna) (8) oraz flawonole: 3-O-[β-D-glukopiranozylo-(1→6)-β- -D-glukopiranozydy] syringetyny i larycytyny  (3,  8). Związkiem swoistym dla Turnera diffusa jest C- -glikozyd flawonoidowy: 8-C-β-[6-dezoksy-2-O-(α- -1-ramnopyranozylo)-ksylo-heksapiranozo-3-ulozyd] luteoliny, wyodrębniony wyłącznie z  tego gatunku.”
 

 

SPEKTRUM DZIAŁANIA

1. “Mimo, że ziele damiana jest znane głównie jako afrodyzjak, to posiada szereg innych cennych właściwości wpływających na zdrowie i witalność organizmu. Nie sposób jednak pominąć tej ważnej cechy, jaką jest stymulowanie funkcji seksualnych. Już Majowie korzystali z tego ziela w ten sposób. U kobiet napar z damiany reguluje pracę hormonów i wzmacnia ochotę na seks, zaś u mężczyzn przeciwdziała przedwczesnej ejakulacji i leczy problemy z impotencją. Dzięki właściwościom relaksującym i rozluźniającym pomaga też po prostu się odprężyć i nastroić odpowiednio na czas spędzony we dwoje.”

2. “Działanie rozluźniające ma tutaj ogromne znaczenie dla układu nerwowego. Osoby, które odczuwają przewlekły stres i napięcie, po regularnym piciu naparu z damiany odczują polepszenie nastroju. U kobiet znakomicie wpływa to na redukcję objawów napięcia przedmiesiączkowego, a także zmniejsza nieprzyjemne objawy menopauzy.”

3. “Lekko narkotyczna aktywność damiany z kolei przyniesie ulgę, gdy jesteśmy wyczerpani i przemęczeni, a także w przypadku pierwszych objawów depresji. Zioła zadziałają rozluźniająco i uspokajająco, ale nie odbiorą jasności umysłu. Specyficzne połączenie składników aktywnych powoduje, że organizm osiąga lepsze możliwości adaptacji w sytuacjach stresowych w pracy, szkole czy ogólnie kontaktach z ludźmi. Znacząco zmniejsza poziom lęku.”

4. “Można je pić zarówno rano, żeby ogólnie obudzić organizm, jak i wieczorem, by uspokoić się po całym dniu i spokojnie zasnąć. Udowodniono, że ziele damiana znacznie poprawia jakość snu i ułatwia samo zasypianie.”

5. “Ziele damiany wykazuje również właściwości odkażające i antyseptyczne, dlatego świetnie sprawdza się w leczeniu infekcji dróg moczowych i płciowych. Do tego pomaga w szybszym pozbywaniu się toksyn z organizmu oraz ogólnie przyspiesza metabolizm.”

6. “Ważną cechą jest też działanie żółciopędne i wspierające produkcję żółci. Dzięki temu można odczuć znaczną poprawę w funkcjonowaniu układu trawiennego. Połączenie tych właściwości pomaga w odtruwaniu organizmu i w dłuższej perspektywie pomaga odzyskać siły i witalność.”

7. “Przyniesie ulgę astmatykom i palaczom. Damiana łagodzi kaszel i wspiera leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych.”

8. “U diabetyków obniża poziom cukru we krwi, więc może okazać się przydatna jako wsparcie w głównej terapii cukrzycy.”

 

 

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

 Napar – zagotować w 1 litrze wody 2 pełne łyżki suszu. Gotować 5 minut i spożyć po odcedzeniu i przestudzeniu. Można też 2 łyżeczki suszu nasypać do szklanki, zalać wrzątkiem i odczekać około kwadransa. 


 Wino
 (afrodyzjak) – sproszkowane ziele wsypać do butelki wina i odstawić na 2 
tygodnie.


 Nalewka
 – 50 g ziela namoczyć w ciepłej wodzie, a następnie odsączyć i przełożyć do słoja. 
Zalać 0,5 l spirytusu i odstawić na 3 tygodnie. Następnie odcedzić, susz zalać znów 0,7l zagotowanej wody i odstawić na 2 dni. Później odcedzić i wlać wodę do spirytusu. Do nalewki można dodać około pół szklanki płynnego miodu. Można spożywać po kolejnych 2 tygodniach.

Nie należy nadużywać przetworów z ziela damiany gdyż może wywołać efekt przeczyszczający. Kobiety w ciąży powinny go unikać, ponieważ może doprowadzić do poronienia. 

 

Literatura cytowana

 Jodarski-Helmrick L, Reiser C. Aphrodisiac properties of Turnera diffusa. J Undergraduate

 Andrade-Cetto A, Heinrich M. Review mexican plants with hypoglycaemic effect used in the treatment of diabetes

 Szewczyk K, Zidorn C. Ethnobotany, phytochemistry, and bioactivity of the genus Turnera (Passifloraceae) with a focus on damiana – Turnera diffusa.

 Rozanski.li

 Wikipedia.org

http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2016/02/pf_2015_237-243.pdf

https://www.researchgate.net/publication/247474841_Damiana_Turnera_diffusa_Willd_-_A_traditionally_used_aphrodisiac_as_modern_PDE-5_inhibitor

https://www.ema.europa.eu/documents/mrl-report/turnera-diffusa-summary-report-committee-veterinary-medicinal-products_en.pdf

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0926669011004808

http://comilac.com.tr/uploads/pdf/KAYNAK%2021.pdf

http://www.ijpsonline.com/articles/pharmacological-evaluation-of-bioactive-principle-of-turnera-aphrodisiaca.pdf

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o