Nagietek lekarski (Calendula officinalis L.) Zobacz co na jego temat pisze literatura zielarska:

 

 CIEKAWOSTKI

Nagietek lekarski (Calendula officinalis L.) – Kilka wieków temu, jeszcze w średniowieczu uważano, że nagietek stanowi antidotum na trucizny. Prawdą jest, że pomaga w szybszym powrocie prawidłowych funkcji wątroby po przebytych zatruciach, np. grzybami.

 Źródło wikipedia: Hildegarda z Bingen w swej recepcie na zatrucie z roku 1150 pisze: kto by zjadł truciznę, albo gdy kogoś chciano otruć, niech zaparzy nagietka w wodzie, wyciśnie go i ciepły położy na żołądek. Nagietek truciznę rozrzedzi i wypędzi z wnętrzności. Potem niech chory zagotuje wino i wrzuci doń trochę nagietka, a to znowu zagotuje i wypije. W ten sposób z jego ciała wyjdzie wszystko, co było trucizną, albo przez nos, albo w ślinie wykasłanej i wyplutej.

 Wierzono również, że woreczek z suszonym nagietkiem włożony pod poduszkę przyniesie spokojny sen. Miał też za zadanie odpędzać wszelkie strachy i lęki. Ze względu na swój wygląd nagietki bywają nazywane paznokietkami i pazurkami.

 

Niektórzy uważają, że z kwiatów nagietka można odczytać pogodę. Jeśli danego dnia rano kwiat jest rozwinięty, to znaczy, że nie będzie deszczu.

 

 

 KIEDY WARTO STOSOWAĆ?


Osłabiona wątroba


 Zatoksycznienie organizmu
 (metabolitami candidy, pasożytów i patogennych bakterii)


 Osłabienie organizmu, zawroty głowy


 Obniżona odporność


 Podrażnienia skóry


 Zwalcza stany zapalne i hamuje infekcje bakteryjne


 Bóle miesiączkowe i przykre objawy menopauzy


 Oparzenia i odmrożenia


 Stany zapalne błon śluzowych


 Choroby nowotworowe (jelit i dwunastnicy)


 Wrzody żołądka


 Problemy z układem trawiennym


 Przemęczone, szczypiące oczy

 

 

 OPIS ZIOŁA

 Nagietek lekarski na długo został zapomniany. Co prawda często bywał wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym, ale złe przetwarzanie tego surowca na skalę przemysłową nie przynosiło pożądanych efektów, stąd też malejący brak zainteresowania.


 
Obecnie jednak ta 
roślina znów staje się popularna. Jej świeże płatki można dodawać do deserów i sałatek. Dzięki swojemu działaniu antyseptycznemu i łagodzącemu jest stosowana do wytwarzania kosmetyków naturalnych.

 

 Odpowiednio przygotowany napar może posłużyć do łagodzenia podrażnień oczu, ale też sprawdzi się w walce z owrzodzeniami czy trudno gojącymi się ranami. Jest nieocenionym składnikiem wielu leków na choroby i osłabienia wątroby.


 
Nagietek ze 
względu na zawartość kwasu salicylowego świetnie działa na cerę trądzikową. Nie bez znaczenia jest jego korzystne działanie na układ pokarmowy. Sprawdzi się w leczeniu schorzeń żołądka i poprawi działanie układu żółciowego. Zadziała też moczopędnie. W połączeniu z innymi ziołami bywa stosowany w terapiach wspierających leczenie i przeciwdziałanie nowotworom.

 

 

 OPIS BOTANICZNY

      Pochodzenia nagietka lekarskiego nie udało się dotychczas ustalić precyzyjnie. Istnieją przypuszczenia, że pochodzi z okolic Iranu.

       W Polsce rośnie dziko, ale jest też uprawiany w hodowlach i przydomowych ogródkach. Kwitnie od maja, nawet do listopada, jeśli ma korzystne warunki.

       Wyrasta na wysokość do 50 cm, ma intensywnie żółte i pomarańczowe kwiatki oraz łamliwe łodygi. Liście o lancetowatym kształcie.

 

 GALERIA

1/5

2/5
3/5

4/5

5/5

 AKTYWNE SKŁADNIKI

 Kwasy organiczne, m.in. salicylowy – skutecznie zwalczający trądzik i łagodzący inne podrażnienia skóry.


 Karotenoidy
 – odpowiadające za intensywną pomarańczową barwę.


 Flawonoidy
 – działanie przeciwnowotworowe i oczyszczające organizm z toksyn, chronią 
też przed atakami wirusów, bakterii i grzybów. Regenerują wątrobę.


 Kwas jabłkowy
 – wspierający funkcje układu krążenia, obniżający 
poziom cukru


 Śluzy, sole mineralne (pochodne magnezu), olejki eteryczne o działaniu pobudzającym i 
antyseptycznym, związki żywicowe, śluzy, związki trójterpenowe.

 

 

 SPEKTRUM DZIAŁANIA

 Nagietek jest powszechnie wykorzystywany w kosmetyce. Ma zbawienne działanie na skórę. Poprawia jej kondycję, pomaga zwalczać podrażnienia, trądzik czy leczy trudno gojące się rany. Suszone kwiaty nagietka dodane do kąpieli zadziałają kojąco. Można go znaleźć w składzie szamponów, kremów, balsamów itp. Ich cechą charakterystyczną jest pomarańczowa barwa. 

1. “Nagietek ma także działanie gojące na rany po odmrożeniach i oparzeniach. Pomoże w łagodzeniu swędzenia na skórze czy jej skłonności do pękania i wysuszania czy łuszczenia się i łapania infekcji. Napar z tej rośliny nada się do przemywania ran, również takich odleżynowych czy też owrzodzeń żylakowatych.” 

2. “Mało kto wie, że napar z nagietka łagodzi bóle miesiączkowe i objawy menopauzy. Sprawdzi się w walce z chorobami układu trawiennego zwłaszcza przy nowotworze jelita cienkiego i dwunastnicy. Ma działanie rozkurczające, dlatego pomaga przy bólach żołądka i w leczeniu schorzeń układu żółciowego. Napar na roztworze soli fizjologicznej nada się do wykonania lewatywy.”

3. “Mocnym naparem można płukać jamę ustną jeśli pojawiły się afty lub walczymy z bólem gardła. Ma silne działanie przeciwzapalne i pierwotniakobójcze, dlatego chroni organizm przed atakiem drobnoustrojów, a jednocześnie wspiera działanie układuimmunologicznego.”

4. “Jest polecany też osobom, które pracują przy komputerze i często z tego czy innych powodów mają podrażnione oczy. Nada się też do leczenia zapalenia spojówek.”

5. “Udowodniono także przeciwnowotworowe działanie nagietka. Jest wykorzystywany profilaktycznie w stanach przednowotworowych i w okresie rekonwalescencji po usunięciu operacyjnym zmian rakowych np. w przewodzie pokarmowym.”

 

 SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

 Napar z kwiatów nagietka: łyżkę stołową kwiatów nagietka zalać 1,5 szklanki gorącej wody, a następnie parzyć pod przykryciem pół godziny. Po kolejnych 10 minutach odcedzić i pić godzinę przed posiłkiem. Maksymalnie 3 szklanki dziennie. 


 
Kwiaty nagietka znajdują też zastosowanie w kuchni. Świeże płatki można posiekać i dodać 
np. sałatek, natomiast suszone stanowią dodatek do deserów. 

 Intrakt z alkoholu – zalać 100 g suszonego nagietka 300 gramami alkoholu 40%. Odstawić na dwa tygodnie i po tym czasie przefiltrować. 

 Miazga na rany – przez 15 minut gotować 3 łyżki płatków nagietka wymieszane z 1 łyżką wody.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o