Wąkrota azjatycka – Gotu kola na pamięć i depresje

 

Gotu kola – Wąkrota azjatycka – (Centella asiatica) zobacz co na jej temat pisze literatura zielarska:


 CIEKAWOSTKA

 Gotu kola (Wąkrota azjatycka, Ziele pamięci, Centella asiatica L.) w sięgającej czasów starożytnych medycynie indyjskiej zajmuje szczególne miejsce.

 Wąkrota, choć rośnie w odległym nam regionie, to wciąż należy do tej samej rodziny roślin, co dobrze nam znana marchew, pietruszka czy seler.

 Nazwa “centella” pochodzi od łacińskiego słowa “centrum” oznaczającego 100, a odnoszącego się do mnogości zalet tego zioła. Natomiast “gotu kola” pochodzi z języka syngaleskiego używanego na Sri Lance, w którym “kola” oznacza liść, a “gotu” kielichowy kształt. Na tej wyspie liście wąkroty są uwielbianym przez słonie przysmakiem i to właśnie jej tubylcy przypisują długowieczność słoni oraz wyśmienitą pamięć.

 Wąkrota azjatycka zaliczana jest do rodziny araliowatych, czyli do najbliższych krewniaków żeń-szenia, eleuterokoka, aralii i bluszcza.

 

 

 KIEDY WARTO STOSOWAĆ?

 zaburzenia pamięci i problemy z koncentracją

  niepokój i depresje

 nerwica lękowa i wrażliwość na stres

 żylaki

 cukrzyca

Całość dostępna tylko dla członków szkółki zielarskiej portalu Fitoterapia.pl

Roczna opłata członkowska 30zł

Dostęp do ponad 100 artykułów o ziołach

Kup teraz

      Na obszarach o dużej wilgotności obserwuje się Centellę o szerokich, wachlarzowatych liściach, a na terenach mniej wilgotnych liście są drobne i cienkie. Liście tej rośliny będące głównym surowcem zielarskim, można pozyskiwać przez cały rok.

       Kwiatostan wąkroty jest baldachokształtny, posiada od 1 do 5 siedzących kwiatów, które są małe, bezszypułkowe, o barwie białej, ciemno różowej lub lekko czerwonej. Roślina wydaje małe, okrągłe lub owalne owoce o długości 8mm.

 

 GALERIA

1/3

2/3

3/3

 SPEKTRUM DZIAŁANIA

 Wąkrota przydatna jest w stanach zwiększonego wysiłku umysłowego, zaleca się ją w wypadku braku chęci do nauki, braku koncentracji czy też kłopotów z zapamiętywaniem. Poprawia też jakość snu.

 

 Zioło to wpływa pozytywnie na krążenie kwi oraz mikrokrążenie w naczyniach włosowatych, a także wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Wspomaga leczenie żylaków. Posiada też działanie przeciwobrzękowe.

 

 Działa regenerująco na skórę. Pomaga w gojeniu oparzeń i ran, wpływając przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Działa zbawiennie na odleżyny.

 

 Łagodzi objawy po ukąszeniu owadów. Wspomaga leczenie pokrzywki, trądzika czy opryszczki. Wzmacnia barierę ochronną skóry, podnosi poziom jej nawilżenia i napięcia. Ponadto hamuje proces starzenia się skóry i walczy skutecznie z cellulitem.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o