Miłorząb japoński – na pamięć i koncentrację.

Ginkgo biloba (Miłorząb japoński) zobacz co na jego temat pisze literatura zielarska:

 

 CIEKAWOSTKA

 Ginkgo biloba, choć występuje obecnie w różnych częściach świata, pochodzi z Chin. Jego inną, popularną nazwą jest miłorząb japoński, jednakże z Japonią to drzewo ma niewiele wspólnego. Jest to jeden z gatunków, który przetrwał w niezmienionej postaci ponad dwie setki milionów lat dzięki wysokiej odporności na promieniowanie i ataki drobnoustrojów. 

 

 Ponadto jako roślina długowieczna jest w stanie dożyć nawet 4 tysiące lat. Tak więc niejeden miłorząb pamięta czasy na długo przed okresem wielkich odkryć geograficznych, kiedy to prawdopodobnie stał się bardziej popularny na innych kontynentach.

 

 KIEDY WARTO STOSOWAĆ?

 Kłopoty z pamięcią i koncentracją

 Depresja

 Bóle i zawroty głowy

 Wzmożona praca umysłowa

  Dysfunkcje ucha wewnętrznego

 Osłabiony wzrok i słuch

 Zaburzenia hormonalne

 Stany depresyjne i lękowe

 Choroby naczyń krwionośnych

 Obniżające się ukrwienie komórek mózgowych

 Zakrzepica

 Problemy z równowagą (np. przy boreliozie)

 Celulit

 Problemy z erekcją

 

 OPIS ZIOŁA

 Tysiące lat obecności miłorzębu japońskiego w naszym otoczeniu musiały zaowocować szerokim zastosowaniem w ziołolecznictwie. Prawdopodobnie większość jego cudownych właściwości odkryto przed wiekami w Chinach, jednak wciąż pojawiają się nowe badania potwierdzające kolejne zalety tej rośliny. 

 

 Przede wszystkim jest to jedyny całkowicie naturalny środek pobudzający układ krwionośny i regulujący układ nerwowy.

 

 Najwięcej jego właściwości dotyczy pracy mózgu i układu nerwowego. Dzięki poprawieniu ukrwienia komórek, zapewnia ich lepsze odżywienie, a przez to spowalnia ich degradację. To z kolei ma realne przełożenie na walkę z chorobami Alzheimera i Parkinsona. 

 

 Spożywanie naparów z ginkgo zaleca się też w bardziej prozaicznych sytuacjach, takich jak choćby intensywny wysiłek umysłowy. Dzięki poprawieniu ukrwienia komórek mózgu sprawdza się jako naturalny środek wspierający pamięć, procesy myślowe i koncentrację. 

 

 Dowiedziono również, że miłorząb pomaga w walce z oznakami depresji, a także koryguje łagodne dysfunkcje ucha wewnętrznego odpowiedzialnego za równowagę. Zawarte w ginkgo biloba aktywne składniki rozszerzają i uelastyczniają ściany naczyń krwionośnych, co zapobiega występowaniu zakrzepicy, udarów czy zawałów.

 

 OPIS BOTANICZNY

      Ginkgo biloba jest drzewem, które w swoim naturalnym środowisku może dorastać do nawet 40 metrów wysokości, choć w Europie są znacznie niższe. Jest gatunkiem zagrożonym w swoim naturalnym występowaniu.

      Surowcem o działaniu terapeutycznym są jego liście, które zwykle przybierają kolor zielony, choć zdarzają się też odcienie czerwieni i żółci. Często bywa wykorzystywany też jako roślina dekoracyjna.

 

GALERIA

1/6
2/6
3/6
4/6
5/6
6/6

 AKTYWNE SKŁADNIKI

  Gingkolidy i bilobalidy działające rozluźniająco na naczynia krwionośne.

 

 Glikozydy flawonowe i flawonoidy – o działaniu przeciwzapalnym, antyutleniającym i chroniącym przed atakami wolnych rodników.

 

 Steroidy i hydroksykwasy – chroniące między innymi przed odkładaniem cholesterolu, poprawiające czynności metaboliczne.

 

 Ponadto białka, kwas szikimowy, chinowy, kwas askorbinowy – chroniący przed powstawaniem zakrzepów, kwasy cukrowe, kwas anakardiowyi wiele innych.

 

 

 SPEKTRUM DZIAŁANIA

 Miłorząb japoński jest kojarzony głównie ze stymulowaniem procesów umysłowych, poprawianiem pamięci i koncentracji. I całkiem słusznie. Dzięki specyficznemu działaniu na naczynia krwionośne poprawia ukrwienie i dotlenianie komórek mózgu usprawniając jego działanie.

1. “Chroni przed obrzękami. Ma korzystne działanie neurologiczne. Udowodniono, że pomaga leczyć depresję, wspomaga procesy pamięciowe mózgu, spowalnia starzenie i śmierć komórek nerwowych. Dzięki temu można przypuszczać, że ginkgo biloba znajdzie szersze zastosowanie w leczeniu chorób związanych z degradacją komórek nerwowych, takich jak Parkinson czy Alzheimer.”

 2. “Jest zalecany dla osób ze skłonnościami do zakrzepicy. Rozszerza naczynia krwionośne i zapobiega ich zwapnieniu. Dzięki sprawniejszemu przepływowi krwi w całym ustroju miłorząb japoński obniża ryzyko wystąpienia udaru i miażdżycy. Tu również znaczenie ma działanie zawartych w nim fitosteroli, które nie pozwalają na odkładanie się cholesterolu. Łagodnie obniża ciśnienie tętnicze krwi i poprawia elastyczność ścianek naczyń krwionośnych. Dzięki większemu dostępowi do tlenu i glukozy poprawiają się funkcje ucha środkowego.W konsekwencji można zaobserwować  zmniejszenie drobnych kłopotów z równowagą.”

3. “Chroni komórki organizmu przed atakami wolnych rodników i ich starzeniem się. Miłorząb znajduje również zastosowanie w walce z cellulitem, ponieważ pobudza krążenie skórne,a przez to przyspiesza metabolizm tłuszczu. Znajdziemy go także w kosmetykach do pielęgnacji skóry naczynkowej.”

4. “Mniej znaną właściwością ginkgo biloby jest też poprawienie erekcji. Wynika to także z poprawienia krążenia krwi i zwiększenia dostępu do tlenku azotu. Lepsze ukrwienie i rozluźnienie naczyń krwionośnych pozwala na bardziej spontaniczne reakcje seksualne.”

 

 

 SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

 Sproszkowane liście można spożywać 2 razy dziennie po 0,5 do 2 łyżeczki razem z miodem lub ksylitolem.


 Nalewka:
 przygotować roztwór w stosunku 1:5 z wysokoprocentowym alkoholem z suchych 
lub świeżych liści. Odstawić na 2 tygodnie, a następnie odcedzić.

 

 Intrakt: roztwór 1:5 ze świeżych liści i gorącego alkoholu co najmniej 70%.

 

 Napar: należy zalać 1 łyżkę suszonych liści 1 szklanką wrzącej wody. Można spożywać dopiero po 30 minutach parzenia, 2 razy dziennie. Często łączy się miłorząb np. z yerba mate lub miodem czy trawą cytrynową.

 

Literatura cytowana
1. Wikipedia.org
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/
3. Rozanski.li
4. Ahlemeyer B., Kriegelstein J. 1998. Neuroprotective effects of Ginkgo biloba extract. [in:] Lawson L.D., Bauer R.: Phytomedicines of Europe: chemistry and biological activity.
5. Marcocci L, Packer L, Droy-Lefaix MT, et al. Antioxidant action of Ginkgo biloba extract EGb 761. Methods Enzymol
6. Huguet F, Tarrade T. Alpha 2-adrenoceptor changes during cerebral aging. The effect of Ginkgo biloba extract. J Pharm Pharmacol
7. Hofferberth B. The effect of Ginkgo biloba extract on neurophysiological and psychometric measurement results in patients with psychotic organic brain syndrome.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o