Perełkowiec japoński

PEREŁKOWIEC JAPOŃSKI (Sophora japonica L.) zobacz co na jego temat pisze literatura zielarska:

 

CIEKAWOSTKI

 Perełkowiec japoński znany jest też pod innymi nazwami: szupin japoński, szupin chiński i sofora japońska. Ta ostatnio odwołuje się właśnie do charakterystycznych perełek, które tworzą owoce tego drzewa.

 

 Pomimo nazwy wskazującej na Japonię jako ojczyznę perełkowca, jest on jednym z 50 podstawowych ziół wykorzystywanym przez ludową medycynę chińską i to tam jest najpopularniejszy.

 

 Do Europy został sprowadzony około 1750 roku i traktowany był przez długi czas jako roślina ozdobna.

 

 

 

KIEDY WARTO STOSOWAĆ

 Alergie

 Krwotoki i osłabione naczynia krwionośne

 Skłonności do chorób serca, wątroby i nerek

 Stany zapalne

 Nadciśnienie tętnicze

 Problemy z krążeniem krwi

 Choroby pasożytnicze

 Żylaki, obrzęki, wrzody

 Zakrzepowe zapalenie żył

 Bóle głowy, zawroty

 Objawy grypy, przeziębienia i anginy

 Cukrzyca

 Wylewy, zawały

 Problemy dermatologiczne

 

OPIS

 Perełkowiec japoński nie jest zbyt znaną w Polsce rośliną i raczej nie jest uprawiana w przydomowych ogródkach. Sekretem skuteczności sofory jest bardzo wysoka zawartość rutyny. Niesie ona szeroki spektrum korzyści dla całego organizmu. Przede wszystkim chroni układ krwionośny i usprawnia jego działanie. 

 

 

 Zapewnia dotlenienie i ukrwienie serca, rozpuszcza skrzepy i nie dopuszcza do ich powstawania, reguluje ciśnienie tętnicze krwi, a także poprawia ogólne krążenie. W konsekwencji lepiej niż cokolwiek chroni przed zawałem czy wylewem oraz występowaniem zakrzepicy.

 


 
Poza tym ma działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i rozkurczowe, dlatego niesie 
ulgę w wielu innych dolegliwościach. Pomoże pozbyć się obrzęków, obniży poziom cholesterolu i cukru, a także wesprze cały układ immunologiczny.

 


 
Po napar z perełkowca warto sięgnąć w okresie przeziębień i szalejącej grypy – szybko 
postawi nas na nogi i wspomoże naturalną obronność organizmu.

 


 
Warto też nadmienić, że przyspiesza gojenie ran, a także wspiera leczenie łuszczycy czy 
oparzeń.

 


 
Udowodniono także, że perełkowiec japoński chroni przed skutkami alergii i ma działanie 
antyhistaminowe. Dzięki temu chroni przed takimi dolegliwościami, jak wysypki czy katar sienny.

 

 

 

OPIS BOTANICZNY

       Perełkowiec japoński występuje naturalnie na terenach Korei i Chin. Jest też popularny w Japonii, ale tam jest specjalnie wysadzany. Jest to drzewo sięgające wysokości około 25 metrów, ma ciemnoszarą korę i ciemnozielone gałęzie.

 

       Jego liście są dość charakterystyczne, bo duże – mogą mieć do 25 cm i składać się z kilkunastu listków i jajowatym kształcie. Łatwo zauważyć, że pod spodem mają szczególną sinawą barwę.

       Roślina kwitnie przez dwa miesiące – od lipca do sierpnia i jej kwiaty mają odcień żółty lub kremowy, są spore, bo mają około 30 cm. Perełkowiec wykształca też strączkowe owoce, które można zbierać w październiku.

 

       Do Europy dotarł w połowie XVIII wieku, a obecnie najłatwiej go spotkać na terenie parków oraz ogrodów botanicznych. Surowcem leczniczym są zarówno kwiaty, jak i owoce.

 

GALERIA

1/3

2/3

3/3

 

AKTYWNE SKŁADNIKI

 

 Rutozydy – w tym rutyna chroniąca przed zawałami i poprawiająca krążenie oraz wzmacniająca ściany naczyń krwionośnych.

 


 Olejki eteryczne i oksymatryna
 – spowalnia postępowanie zwłóknienia mięśnia sercowego, 
reguluje jego rytm i nie dopuszcza do niedokrwienia. Ponadto ma działanie antyoksydacyjne i jak każdy olejek eteryczny posiada właściwości bakteriobójcze.

 


 Witamina P
 – wzmacnia działanie witaminy C, a także chroni ją i poprawia jej wchłanianie 
przez organizm.

 


 
A także soforykozyd, sorabielazyd, glikozydy, liczne kwasy – utrzymujące organizm w dobrej 
kondycji.

 

 

SPEKTRUM DZIAŁANIA

1. “Gdyby ktoś chciał ująć w skrócie działanie perełkowca japońskiego, powinien odnieść się do jego właściwości wzmacniających naczynia krwionośne. Dzieje się tak, ponieważ ma ogromną zawartość rutozydów, a także witaminy P i innych związków wykazujących podobne działanie. Dzięki temu spożywanie preparatów na bazie perełkowca japońskiego pozwala na skuteczne leczenie oraz profilaktykę wszelkich chorób dotyczących układu krążenia.”

 

 

2. “Nie tylko wzmocni naczynia krwionośne, ale też spowoduje, że będą nieco bardziej elastyczne, poprawia krążenie, reguluje przepuszczalność naczyń krwionośnych i rozpuszcza zakrzepy żylne. Ma działanie przeciwzawałowe. Pomoże osobom, które borykają się z częstymi krwotokami np. z nosa.”

 

 

3. “Zaleca się spożywanie go także tym, którzy walczą z wysokim ciśnieniem tętniczym, mają wysoki poziom cholesterolu i problemy z sercem.Perełkowiec zmniejsza ryzyko wystąpienia zawałów i wylewów, a także chorób wieńcowych. Jeśli takie już się pojawiły, to pomoże w codziennym funkcjonowaniu.”

 

 

4. “Eliminuje także skurcze mięśni i uderzenia gorąca.”

 

 

5. “Wpływając na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi pośrednio oddziałuje też na redukcję takich problemów jak obrzęki, wysoki poziom cukru i cholesterolu, czy utrudniona praca nerek. Przynosi także zadowalające efekty w leczeniu żylaków odbytu.

 

 

6. “Ponadto perełkowiec japoński posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i rozkurczowe. Dzięki temu wspiera organizm w walce z chorobami wynikającymi z zakażeń pasożytniczych, ale też zmniejsza stany zapalne.”

 

 

7. “Poza tym sofora jest bogatym źródłem witaminy C, dlatego świetnie sprawdza się jako środek poprawiający funkcje obronne układu odpornościowego. Pomoże zwalczyć pierwsze objawy przeziębień, grypy, oraz jest niezastąpionym wsparciem podczas anginy.”

 

 

8. “Te same właściwości mają ogromne znaczenie dla leczenia schorzeń dermatologicznych, takich jak oparzenia, wrzody żołądka i dwunastnicy, łuszczyca czy grzybica, a także przyspiesza gojenie ran.”

 

 

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

 Napar – 1-2 łyżki na 1 szklankę wrzątku lub mleka. Odstawić na kilka minut (można dodać miód) Profilaktycznie spożywać 1 szklankę dziennie, a w razie większego zapotrzebowania – do 3 szklanek.

 


Nalewka lub intrakt:
 połączyć świeży lub suchy surowiec z gorącym alkoholem 50-60% w 
proporcjach 1:3-5. Odstawić na przynajmniej 7 dni, a następnie przecedzić. Można pić po 10 ml do 2 razy dziennie.

 

Zalecenia i przygotowanie ziół w celach terapeutycznych powinny być przygotowane przez specjalistę. Umów konsultację.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o