Złocień maruna – działa przeciwbólowo i prozdrowotnie.

ZŁOCIEŃ MARUNA (Tanacetum parthenium) zobacz co na jego temat pisze literatura zielarska:

 

CIEKAWOSTKI

 Złocień maruna posiada interesującą historię. Od czasów antycznych są znane jego przeciwbólowe właściwości. Prawdopodobnie stąd pochodzi jego łacińska nazwa – nawiązująca do dziewic (gr. parthenos). Złocień łagodził u nich bóle miesiączkowe.

 

 Inna teoria głosi, że to zioło miało wyleczyć robotnika rannego w czasie budowy greckiego Partenonu. Dowodzi to jednak tego, że właściwości maruny zostały sprawdzone przez tysiące miesiączkujących kobiet i dużą część osób cierpiących na migreny.

 

 W I wieku uznano, że jest to skuteczny środek zwalczający gorączkę. W XVIII wieku z kolei, naukowiec Thomas Hill dowodził, że maruna pomaga łagodzić migrenowe bóle głowy.

 

 

KIEDY WARTO STOSOWAĆ?

 Wysoki cholesterol

 Cukrzyca

 Depresja

 Astma

 Migrenowe bóle głowy

 Zakażenia bakteriami

 Stany zapalne

 Reumatyzm

 Bóle menstruacyjne

 Gorączka

 Bóle zębów

 Kaszel

 Wrzody jelita grubego

 Ukąszenia owadów

 

 

OPIS

 Złocień maruna jest jednym z najdłużej stosowanych w celach leczniczych ziół. Jej właściwości są też bogato udokumentowane, badane na przestrzenie wieków przez wielu uczonych. Dziś możemy z całą stanowczością uznać, że jest to jeden z najskuteczniejszych naturalnych środków przeciwbólowych. Stąd też maruna bywa nazywana średniowieczną aspiryną.

 

 

 Napary czy też nalewki z tego zioła można z powodzeniem wykorzystać do łagodzenia bólu ucha, nerek, głowy, zębów, brzucha.Zmniejszają i skracają ataki migreny i bóle menstruacyjne, które na które często nie działają znane dostępne w aptekach środki. Jednocześnie ma ona działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.

 


 
Pomoże odeprzeć ataki 
rozmaitych chorób i złagodzi objawy grypy i przeziębienia zwłaszcza w ich początkowych stadiach. Pomaga w niwelowaniu problemów trawiennych, zadziała rozkurczowo i pomoże obniżyć poziom cholesterolu oraz cukru we krwi.

 

 


 
Istnieją też badania, które dowodzą, że 
specyficzne składniki maruny pomagają w leczeniu depresjiNie bez znaczenia jest też jej wpływ na regulowanie cyklu miesiączkowego oraz wsparcie w terapii chorób ginekologicznych.

 

 

 Pomaga też pozbyć się obrzęków, przynosząc ulgę i poprawiając ogólne samopoczucie. Przetworami z maruny pomogą też np. w łagodzeniu uszkodzeń skóry po ukąszeniach owadów, nadadzą się do nacierania miejsc po stłuczeniach i dla zredukowania dolegliwości reumatycznych.

 

 

OPIS BOTANICZNY

        Złocień maruna, nazywany też wrotyczem jest przedstawicielem rodziny astrowatych i pochodzi z terenów przylegających do Morza Śródziemnego czy Azji Mniejszej.

 

        Obecnie występuje również w Polsce zarówno w przydomowych ogrodach, jak i rosnąca dziko na nieużytkach bądź przydrożach.

       Zwykle są to rośliny jednoroczne, osiągające wysokość do 40 centymetrów o prostej łodydze rozgałęziającej się ku górze. Jej liście są lekko żółtawe i postrzępione.

       

        Kwitnienie zaczyna się w czerwcu i trwa aż do jesieni, powstają wówczas niewielkie białe lub żółte koszyczki. Ma mocny zapach podobny do rumianku. Surowcem leczniczym są właśnie kwiaty.

 

GALERIA

1/5

2/5

3/5

4/5

5/5

 

AKTYWNE SKŁADNIKI

 Laktony seskwiterpenowe – o właściwościach przeciwzapalnych.


 Flawonoidy pochodne apigeniny, luteoliny, kemferolu i kwercetyny
 – działające 
przeciwutleniająco i przeciwzapalnie.


 Olejek eteryczny z kamforą, kamfenem, chryzantenolem, werbenolem, borneolem, 
germakrenem D i farnezenem – wykazujący działanie przeciwbakteryjne.


 Partenolid
 – hamuje proces rozszerzania i zwężania naczyń krwionośnych, a także 
wykazujący działanie przeciwnowotworowe.

 

 

SPEKTRUM DZIAŁANIA

 Złocień maruna wykazuje jedno z niewielu ziół silne właściwości przeciwbólowe. Można powiedzieć, że działa jak naturalna aspiryna. Dlatego też od wieków jest wykorzystywana do zmniejszania dolegliwości bólowych związanych na przykład z migreną czy menstruacją. 

 Wszystko dzięki działaniu zapobiegającym rozszerzaniu i zwężaniu naczyń krwionośnych oraz uwalnianiu serotoniny. Dzięki temu może łagodzić migreny, które są związane właśnie z jej podwyższonym poziomem.

 

1. “U kobiet z bolesnymi miesiączkami zadziała nie tylko przeciwbólowo, ale też rozluźniająco, przeciwskurczowo i odprężająco.Właściwości dezynfekujące i przeciwrobaczycowe maruny przydają się też w terapii chorób kobiecych.”

 

2. “Skutecznie zmniejsza obrzęki i stany zapalne. To, w połączeniu ze wspomnianymi już właściwościami przeciwbólowymi przynosi ulgę na przykład w dolegliwościach jamy ustnej po zabiegach dentystycznych. Nie zaleca się intensywnego płukania zaraz po wyrwaniu zębów, ale przy innych schorzeniach, np. zapaleniach przyzębia taki napar sprawdzi się świetnie lecząc otwarte rany.”

 

3. “Złocień maruna pomoże też zwalczyć pierwsze objawy przeziębienia i grypy. Ma właściwości przeciwgorączkowe i zwalczające stany zapalne. Dzięki temu zwalcza infekcje zapewniając dobre samopoczucie. Ponadto olejek eteryczny maruny działa antybakteryjnie.”

 

4. “Od wielu lat prowadzone są badania, które dają obiecujące wyniki w zastosowaniu maruny w leczeniu nowotworów. Partenolid zawarty w tej roślinie zmniejsza aktywność komórek rakowych i ich odporność na działanie chemioterapii oraz radioterapii. Jest nietoksyczny, dlatego może okazać się przydatny w leczeniu nowotworów płuc, jelita grubego czy czerniaka.”

 

5. “Nie mniej ważną zaletą maruny jest też zdolność do obniżania poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Dodatkowo wykazuje działanie antydepresyjne. Może też poprawiać samopoczucie osób chorujących na astmę czy reumatyzm.”

 

6. “Złocień maruna odnajduje też zastosowanie w pielęgnacji i ochronie skóry. Broni jej przed promieniowaniem UV, a w konsekwencji też do powstawania jej uszkodzeń. Ma też działanie lekko rozjaśniające skórę.”

 

 

 

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

 Napar z ziela maruny – 2 łyżeczki zalać 1 szklanką wody i parzyć około kwadransa. Spożywać do 3 razy dziennie dla poprawienia trawienia.

 


 Nalewka z maruny
 – rozdrobniony złocień maruna zalać alkoholem 50% w stosunku 1:1 lub 
1:3. Suszone zioła zalać alkoholem zimnym, a świeże gorącym. Odstawić na 2 tygodnie w ciemne i ciepłe miejsce. Można spożywać przy grypie, przeziębieniu, gorączce, migrenach, niestrawnościach i chorobach górnych dróg oddechowych. Można nią smarować miejsca stłuczeń i obrzęków i wcierać dla złagodzenia bólu reumatycznego. Pomoże też w infekcjach bakteryjnych skóry.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o