Pokrzywa – zmora dzieciństwa, zbawienie dla dorosłych

Największy wróg dzieciństwa, popularnie występujący w całym kraju okazuje się bardzo dobrym surowcem leczniczym wykorzystywanym w farmakologii.

 

CIEKAWOSTKI

POKRZYWA (Urtica dioica L.) – Choć o leczniczych i kosmetycznych właściwościach pokrzywy słyszał chyba każdy, to można powiedzieć, że jest to raczej niedoceniana roślina.

       Tymczasem od czasów Hipokratesa, poprzez średniowiecze, aż po wiek XIX była ceniona za swoje właściwości lecznicze, ale też za zastosowanie w przemyśle przędzalniczym i jako pasza dla zwierząt. 

       Później uznano ją nagle za pokarm dla ubogich, a z takimi rzeczami wyższe klasy nie chciały mieć do czynienia. Paradoksalnie trudne czasy wojny znowu otworzyły ludziom oczy na szerokie zastosowanie tej rośliny również w kulinariach.

       Pewną ciekawostką jest fakt, że dawniej liście pokrzyw służyły do konserwowania żywności. Natomiast pszczelarze wykorzystują niekiedy pokrzywę do odstraszania żab od uli. Meksykanie do dziś uważają, że kąpiele z dodatkiem pokrzywy chronią przed złymi urokami ze względu na jej „ostry” charakter.

 

WSKAZANIE DO STOSOWANIA

– Słabe włosy i paznokcie

– Cukrzyca i wysoki poziom cukru we krwi

– Spowolniona przemiana materii

– Obrzęki o różnych przyczynach

– Nadciśnienie i niewydolność krążeniowa

– Ogólne osłabienie organizmu

– Stany zapalne

– Kamica moczowa

– Niedokrwistość i anemia

– Problemy skórne, trudno gojące się rany

– Niewydolność trzustki

– Reumatyzm

– Zatrucia pokarmowe

– Słaba odporność

– Żylaki odbytu

– Reumatyzm

 

Całość dostępna tylko dla członków szkółki zielarskiej portalu Fitoterapia.pl

Roczna opłata członkowska 30zł

Dostęp do ponad 100 artykułów o ziołach

Kup teraz

SZEROKIE SPEKTRUM LECZNICZEGO DZIAŁANIA

  1. “Jedną z najważniejszych cech pokrzywy jest jej działanie moczopędne i przeciwobrzękowe. Dzięki temu łagodzi objawy związane z nadciśnieniem i niewydolnością krążenia. Jednocześnie ma właściwości hamujące krwawienie, ale również rozgrzewa i pobudza krążenie krwi.”
  1. “Dla osób ze skłonnościami do chorób układu krwionośnego (np.anemia) i metabolicznych duże znaczenie będą miały też właściwości odżywcze i obniżające poziom cukru we krwi. Tym samym pokrzywa może zapobiegać miażdżycy i wspierać terapię cukrzycy.”
  1. “Pokrzywa ma też działanie wspierające odnowę tkanek organizmu, a także korzystnie wpływa na proces produkcji krwi.Wspiera terapię niedokrwistości.”
  1. “Pokrzywa znakomicie odtruwa organizm. Przez specjalistów od ziołolecznictwa jest uważana niekiedy za naturalny antybiotyk. Stanowi doskonały sposób na to, żeby wzmocnić organizm w okresach zwiększonego ryzyka zachorowania na grypę czy przeziębienia, ale też po prostu oczyścić się z toksyn.”
  1. “Pokrzywa sprawdza się też w przypadku chorób układu moczowego.Ma właściwości przeciwkamicze, a więc nie dopuszcza do powstawania kamieni w układzie moczowym.”
  1. “Reguluje także proces przemiany materii chroniąc przed podobnymi dolegliwościami w przyszłości. Ponieważ wykazuje także właściwości łagodzące, blokuje rozwój stanów zapalnych w układzie moczowym i przewodzie pokarmowym. Tym samym wspiera także cały układ immunologiczny.”
  1. “Pomimo iż ma jedynie niewielki wpływ na wydzielanie żółci, znakomicie poprawia trawienie i ułatwia wchłanianie ważnych składników odżywczych z pokarmu. Pokrzywa bywa też stosowana w leczeniu reumatyzmu. Jest naturalnym środkiem oczyszczającym krew, dlatego też poprawia kondycję i samopoczucie osób borykających się z tym schorzeniem.”
  1. “Niektórzy zalecają picie herbaty z pokrzywy jako sposób na wiosenne przesilenie.Dodaje energii i chroni organizm przed łapaniem infekcji.”
  1. “Od lat ekstrakty z pokrzywy są stosowane w przemyśle kosmetycznym. Często można je znaleźć np. w szamponach do włosów czy w kosmetykach do pielęgnacji cery trądzikowej. Wszystko dziękidziałaniu przeciwłojotokowemu. Blokuje dzięki temu powstawanie trądziku, łupieżu i chroni przed wypadaniem włosów i ich przetłuszczaniem.Sama pokrzywa natomiast choć „na świeżo” wywołuje reakcję alergiczną skóry, to odpowiednio przetworzona może przyspieszać gojenie ran i działać regenerująco. Leczy też łojotokowe zapalenie skóry, a także zwyczajnie poprawia jej koloryt.”

 

WŁAŚCIWY SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o