Pokrzywa – zmora dzieciństwa, zbawienie dla dorosłych

Największy wróg dzieciństwa, popularnie występujący w całym kraju okazuje się bardzo dobrym surowcem leczniczym wykorzystywanym w farmakologii.

 

CIEKAWOSTKI

POKRZYWA (Urtica dioica L.) – Choć o leczniczych i kosmetycznych właściwościach pokrzywy słyszał chyba każdy, to można powiedzieć, że jest to raczej niedoceniana roślina.

       Tymczasem od czasów Hipokratesa, poprzez średniowiecze, aż po wiek XIX była ceniona za swoje właściwości lecznicze, ale też za zastosowanie w przemyśle przędzalniczym i jako pasza dla zwierząt. 

       Później uznano ją nagle za pokarm dla ubogich, a z takimi rzeczami wyższe klasy nie chciały mieć do czynienia. Paradoksalnie trudne czasy wojny znowu otworzyły ludziom oczy na szerokie zastosowanie tej rośliny również w kulinariach.

       Pewną ciekawostką jest fakt, że dawniej liście pokrzyw służyły do konserwowania żywności. Natomiast pszczelarze wykorzystują niekiedy pokrzywę do odstraszania żab od uli. Meksykanie do dziś uważają, że kąpiele z dodatkiem pokrzywy chronią przed złymi urokami ze względu na jej „ostry” charakter.

 

WSKAZANIE DO STOSOWANIA

– Słabe włosy i paznokcie

– Cukrzyca i wysoki poziom cukru we krwi

– Spowolniona przemiana materii

– Obrzęki o różnych przyczynach

– Nadciśnienie i niewydolność krążeniowa

– Ogólne osłabienie organizmu

– Stany zapalne

– Kamica moczowa

– Niedokrwistość i anemia

– Problemy skórne, trudno gojące się rany

– Niewydolność trzustki

– Reumatyzm

– Zatrucia pokarmowe

– Słaba odporność

– Żylaki odbytu

– Reumatyzm

 

OPIS

       Pokrzywa w naszej szerokości geograficznej jest dość pospolitą, a przez to często niedocenianą rośliną. Tymczasem ma liczne zastosowania nie tylko w medycynie ludowej, ale też w innych dziedzinach życia.

        Dla przeciętnej osoby chcącej zadbać naturalnie o swój organizm pokrzywa powinna być pierwszym zielem, po jakie sięgnie. Często jest określana mianem naturalnego antybiotyku, ponieważ chroni przed pospolitymi chorobami i wzmacnia naturalne mechanizmy obronne organizmu.

›  Ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, a także moczopędne. Świetnie sprawdzi się u osób, które mają problemy z niedokrwistością i nadciśnieniem.

›  Poprawia krążenie krwi, ale też chroni przed miażdżycą. Pomaga pozbyć się obrzęków, które często są następstwem problemów z krążeniem. Poza działaniem przeciwobrzękowym, zapobiega powstawaniu kamieni moczowych. Jednocześniełagodzi objawy reumatyzmu skutecznie oczyszczając krew.

›  Warto mieć też pokrzywę pod ręką w przypadku chorób i problemów skórnych. Wykazuje działanie przeciwłojotokowe, dlatego chroni włosy przed przetłuszczaniem i łupieżem, a skórę przed trądzikiem.

 

 

OPIS BOTANICZNY

       Pokrzywa jest niewysoką wiatropylną byliną. Zimę spędza pod powierzchnią ziemi, by w marcu znów wyjrzeć na światło dzienne. Jej kwitnienie przypada na okres pomiędzy czerwcem, a październikiem.

 

Zarówno liście, jak i łodyga są pokryte parzydełkami, które potrafią wywołać bolesną reakcję alergiczną u ludzi i zwierząt. Na dziko występuje w Europie, Azji, Ameryce Północnej i w niektórych częściach Afryki. Lubi wilgotne i żyzne gleby. Świetnie czuje się w lasach. Surowcem zielarskim są liście, korzeń i nasiona.

 

GALERIA

1/5

2/5

3/5

4/5

5/5

 

 

 AKTYWNE SKŁADNIKI

»  Pierwiastki: magnez, wapń, fosfor, siarka, żelazo, potas, krzem, jod, sód – odpowiadające za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu i narządów wewnętrznych.

»  Witaminy: A, B2, C, K – wspierające działanie układu immunologicznego

»  Kwas pantotenowy – chroni przed chorobami skórnymi i zaburzeniami układu mięśniowego.

»  Kwasy organiczne, związki aminowe, garbniki – wspierające naturalne bariery i mechanizmy ochronne organizmu.

»  Olejki eteryczne, serotonina (hormon szczęścia), histamina, sole mineralne, chlorofil, karotenoidy, fitosterole – naturalny „dobry” cholesterol.

»  Flawonoidy – o działaniu przeciwzapalnym i przeciwnowotworowym

»  a także: Beta-sitosterol, kwas trans-ferulowy, dotriakotan, kwas erukowy, kwas ursolowy, skopeletyna, rutyna, kwercetyna i p-hydroksybenzalkohol.

 

 

SZEROKIE SPEKTRUM LECZNICZEGO DZIAŁANIA

  1. “Jedną z najważniejszych cech pokrzywy jest jej działanie moczopędne i przeciwobrzękowe. Dzięki temu łagodzi objawy związane z nadciśnieniem i niewydolnością krążenia. Jednocześnie ma właściwości hamujące krwawienie, ale również rozgrzewa i pobudza krążenie krwi.”
  1. “Dla osób ze skłonnościami do chorób układu krwionośnego (np.anemia) i metabolicznych duże znaczenie będą miały też właściwości odżywcze i obniżające poziom cukru we krwi. Tym samym pokrzywa może zapobiegać miażdżycy i wspierać terapię cukrzycy.”
  1. “Pokrzywa ma też działanie wspierające odnowę tkanek organizmu, a także korzystnie wpływa na proces produkcji krwi.Wspiera terapię niedokrwistości.”
  1. “Pokrzywa znakomicie odtruwa organizm. Przez specjalistów od ziołolecznictwa jest uważana niekiedy za naturalny antybiotyk. Stanowi doskonały sposób na to, żeby wzmocnić organizm w okresach zwiększonego ryzyka zachorowania na grypę czy przeziębienia, ale też po prostu oczyścić się z toksyn.”
  1. “Pokrzywa sprawdza się też w przypadku chorób układu moczowego.Ma właściwości przeciwkamicze, a więc nie dopuszcza do powstawania kamieni w układzie moczowym.”
  1. “Reguluje także proces przemiany materii chroniąc przed podobnymi dolegliwościami w przyszłości. Ponieważ wykazuje także właściwości łagodzące, blokuje rozwój stanów zapalnych w układzie moczowym i przewodzie pokarmowym. Tym samym wspiera także cały układ immunologiczny.”
  1. “Pomimo iż ma jedynie niewielki wpływ na wydzielanie żółci, znakomicie poprawia trawienie i ułatwia wchłanianie ważnych składników odżywczych z pokarmu. Pokrzywa bywa też stosowana w leczeniu reumatyzmu. Jest naturalnym środkiem oczyszczającym krew, dlatego też poprawia kondycję i samopoczucie osób borykających się z tym schorzeniem.”
  1. “Niektórzy zalecają picie herbaty z pokrzywy jako sposób na wiosenne przesilenie.Dodaje energii i chroni organizm przed łapaniem infekcji.”
  1. “Od lat ekstrakty z pokrzywy są stosowane w przemyśle kosmetycznym. Często można je znaleźć np. w szamponach do włosów czy w kosmetykach do pielęgnacji cery trądzikowej. Wszystko dziękidziałaniu przeciwłojotokowemu. Blokuje dzięki temu powstawanie trądziku, łupieżu i chroni przed wypadaniem włosów i ich przetłuszczaniem.Sama pokrzywa natomiast choć „na świeżo” wywołuje reakcję alergiczną skóry, to odpowiednio przetworzona może przyspieszać gojenie ran i działać regenerująco. Leczy też łojotokowe zapalenie skóry, a także zwyczajnie poprawia jej koloryt.”

WŁAŚCIWY SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

♥ Napar z pokrzywy – 2 łyżki suszonych liści zalej szklanką wrzątku. Po 10 minutach odcedź.

Nie stosować przed i po operacjach, a także w przypadku nowotworowych zmian macicy. 

 

Literatura cytowana

Leksykon roślin leczniczych. Ed.: A. Rumińska, A. Ożarowski

Pieszak M., Mikołajczak P.Ł.: Właściwości lecznicze pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica L.). Postępy Fitoterapii. 2010

Wagner H, Willer F, Samtleben R, Boos G. Search for the antiprostatic principle of stinging nettle (Urtica dioica) roots. Phytomedicine 1994

Iwaniuk A.: „Atlas ziół krajowych”, Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2006.

Lewakowicz- Mosiej T.: „Zioła w leczeniu chorób cywilizacyjnych”, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2017.

Rogala J., Maciej R.: „Zioła dla zdrowia i urody”, Wydawnictwo Olejsiuk, Ożarów Mazowiecki 2016.

Fijołek M.: „Zioła w ogrodzie”, Wydawnictwo SBM, Warszawa 2016.

Górnicka J.: „Apteka natury”, Wydawnictwo MARTEL, Kalisz 2005.

Rogala J., Maciej R.: „Boża apteka”, Wydawnictwo Olejsiuk, Ożarów Mazowiecki 2016.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o