*TRANSKYPT FILMIKU 

 Zbioru ziela czyli tej nadziemnej części rośliny dokonuje się w okresie początkowego lub pełnego kwitnienia, wtedy zawiera najwięcej substancji czynnych.

 

 Korzenie i kłącze wykopuje się późną jesienią lub wczesną wiosną zanim roślina wypuści liście i zanim aktywne składniki przejdą z korzenia w górę do rośliny. Ktoś by mógł zapytać no ale po co wyrywać korzenie, skoro można zaczekać na ziele i zerwać ziele jak te składniki już będą u góry – to nie do końca tak działa, dlatego że substancje w okresie kwitnienia zanim przejdą z korzenia w górę ziela są poddawane procesom metabolicznym, a to oznacza, że jeśli zelży nam na substancjach z korzenia to nie koniecznie je znajdziemy w tej samej formie w górnej części rośliny.

*Jak wyrywasz korzenie, to zawsze trochę zostawcie w ziemi do dalszej wegetacji, a to co zerwaliśmy nigdy nie pozostawiamy w wodzie i nie moczymy, żeby nie stracić tych substancji czynnych, tylko po wyrwaniu od razu płuczemy i wtedy suszymy.

 

 Liście zbiera się tuż przed kwitnięciem rośliny lub w jej początkowej fazie kwitnienia. Zbiera się tylko liście dobrze wykształcone, zdrowe, bez plam i uszkodzeń. Zbiera się tylko jedną trzecią liści rośliny bo jeśli wszystko zerwiemy to roślina szybko obumiera często na skutek infekcji, które pojawiły się w miejscu tych ran.

 

 Kwiaty zbiera się w okresie ich rozkwitania lub już pełnego rozkwitu i to jest bardzo ważne bo ominięcie tych faz o kilka godzin spowoduje, że kwiat straci swoją jędrność i będzie się źle suszył. Są też takie kwiaty, które powinno się zbierać w fazie pełnego rozkwitu bo tracą szybko swoje wartości i należą do nich np. Kocanka piaskowa czy kwiatostan lipy, który powinien być zebrany zanim zaczną zawiązywać się owoce.

 

 Owoce, które zawierają korzystne dla nas składniki zbiera się zupełnie klasycznie, czyli wtedy gdy są dojrzałe, natomiast nasiona zbiera się przed całkowitym dojrzeniem owoców w ten zapobiega się ich wypadnięciu.

 

  Korę zbiera się wiosną, najlepiej wtedy gdy pojawiają się pączki tej rej rośliny.

 

 Pączki zbiera się bardzo wczesną wiosną zanim się rozwiną więc ten okres jest bardzo krótki i nie można go przegapić

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o