Po przeczytaniu tego artykułu, bez problemu pozbędziesz się na stałe wrzodów żołądka. Leczenie wrzodów jest proste ale nie jest łatwe.

Aby się ich pozbyć, należy skutecznie wyeliminować stresory je powodujące oraz dodać zioła, które będą osłaniać i zaleczać powierzchnię żołądka. To na prawdę proste, przekonaj się:

 

  1. PRZEROST HELICOBACTER PYLORI   (uaktywnia się najczęściej wiosną i jesienią)

Skuteczne sposoby na pozbycie się helicobacter pylori:

 Antybiotykoterapia (najczęściej stosuje się amoksycylinę i metronidazol). Wszystkie te leki przyjmowane są 2 razy dziennie przez 7 dni. Do leczenie bardzo często włącza się dodatkowo leki IPP hamujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Skuteczność pierwszego takiego leczenia wynosi około 70%.

Po (i w trakcie) antybiotykoterapii niezbędne jest stosowanie probiotyków przez kolejne kilka miesięcy.

 Probiotykoterapia – Coraz częściej rezygnuje się z antybiotyków, na rzecz probiotyków. Helicobacter jest bakterią, która może zostać wyparta przez inny rodzaj bakterii, dlatego suplementowanie probiotyków takich jak np. Sacharomyce boulardii może przynieść oczekiwane rezultaty.

Ten sposób jest znacznie bezpieczniejszy niż antybiotyki i polecają go osoby zajmujące się zawodowo mikrobiotą jelitową.

 

  2. PRZEWLEKŁY STRES   (jest on najczęstszym prowokatorem do powstania wrzodów)

Wrzody powoduje ten stres przewlekły, dlatego rozwiązaniem będzie długoterminowe zadbanie o relaksacje dla organizmu. Badania potwierdzają, że na przewlekły stres najlepsze są:

 Medytacja

 Trening autogenny Schultza

 Zimne prysznice 

oraz

 Obniżenie kortyzolu NAJLEPSZE SPOSOBY NA REGULACJE KORTYZOLU:

  3. NADMIAR KWASU SOLNEGO   (rzadziej)

 Nie polecam wykorzystywania leków z grupy IPP. Stosownie tych leków jest bardzo prostą drogą do kolejnych chorób i zaburzeń w układzie pokarmowym. Zahamowanie wydzielania kwasu solnego, powoduje pozbycie się bariery ochronnej przed pasożytami, wirusami, grzybami i bakteriami. Dodatkowo pokarm, który nie zostanie strawiony w żołądku, będzie gnił w dalszej części układu pokarmowego i będzie świetną pożywką dla patogenów. Białko, które nie zostanie strawione, nie będzie mogło pełnić swoich funkcji budulcowych.

Jakie jest rozwiązanie?

 Przy stwierdzonej nadkwasocie sprawdzą się zioła, które będą wiązać nadmiar kwasu solnego np. błonnik witalny lub siemię lniane.

 

Jakie zioła na wrzody żołądka?

  4. ZŁA DIETA I UŻYWKI  (alkohol, a nawet papierosy!)

  1. Unikaj pokarmów, które nasilają dolegliwości wrzodowe:

Smażone i wędzone potrawy

 Cukier i słodycze

 Ostre przyprawy i kwaśne produkty

2. Jedz mniejsze porcje, dzięki czemu odciążysz żołądek i dasz mu czas na regenerację.

3. Unikaj kakao i gorzkich czekolad oraz mocnej kawy i herbaty

4. Alkohol absolutnie do odstawienia na czas regeneracji

5. Śluzówka żołądka składa się w 99% z wody, dlatego koniecznie zadbaj o minimum 2 litry dobrej wody mineralnej lub zwykłej kranówki w połączeniu ze szczyptą soli himalajskiej.

6. Warto robić zupy i przeciery, które szybko się trawią. Możesz skorzystać również z tej listy produktów:

produkty zbożowe, takie jak: pieczywo pszenne, czerstwe namaczane w mleku, drobne makarony, biały ryż, drobnoziarniste kasze (np. manna, jaglana, jęczmienna),

twarożki, serek homogenizowany,

jaja gotowane na miękko, jajecznica na parze,

chude mięsa i wędliny: cielęcina, kurczak, indyk, królik,

chude ryby: dorsz, sandacz, sola, mintaj, pstrąg,

warzywa (obrane, gotowane, rozdrobnione): marchew, szpinak, dynia, pomidory, młoda fasolka szparagowa, buraki, kalafior,

owoce (obrane, gotowane, przetarte): banany, jabłka, truskawki, brzoskwinie, morele, maliny,

desery: galaretki owocowe, musy owocowe i owocowo – mleczne, biszkopty, domowe kompoty, ciasto drożdżowe.

 

  5. PRZECIWREUMATYCZNE, PRZECIWZAPALNE I PRZECIWBÓLOWE (NLPZ)  

Odstawienie leków NLPZ jest konieczne, a świetnymi ziołowymi zamiennikami , które działają przeciwzapalanie i przeciwbólowo są:

Kurkumina

Błyskoporek podkorowy

Eukaliptus

 

  6. NAJLEPSZE ZIOŁA  

 

Jakie zioła na wrzody żołądka?

 

PRAWOŚLAZ LEKARSKI

 W tym wypadku jego działanie jest głównie osłonowe. Oprócz śluzów działających powlekająco na rany w obrębie układu pokarmowego, zawiera garbniki o działaniu ściągającym i łagodzącym podrażnienia – czyli garbniki będą „ściągały” obszar objęty stanem zapalnym i przyspieszały gojenie (rzadko się o tym mówi ale garbniki też mają dobre właściwości oczyszczające).

JAK PRZYGOTOWAĆ?

  MOCNY WYCIĄG  Należy zalać 3 łyżki rozdrobnionego korzenia prawoślazu 2 szklankami przegotowanej i przestygniętej wody. Odstawić na kolejnych 4-6 godzin, co jakiś czas delikatnie mieszając roztwór. Następnie pić łykami co 2 godziny.

 

KORA DĘBU

 Kora dębu posiada bardzo dużą ilość garbników ściągających, dzięki czemu łagodzi podrażnienia okolic błon śluzowych oraz pozwala zahamować krwawienia w obrębie układu pokarmowego. Kora dębu jest też kopalnią substancji, które działa odkażająco na układ pokarmowy – usuwając grzyby, bakterie i inne patogeny z układu pokarmowego przyspieszając jego gojenie się. Swoje lecznicze właściwości będzie mieć tylko przy bezpośrednim kontakcie z krwawiącą raną, czyli nada się do leczenia wrzodów żołądka, czy hemoroidów ale do krwawienia z płuc już nie.

JAK PRZYGOTOWAĆ?

ODWAR Z KORY – 1 łyżkę rozdrobnionego surowca zalać 1 szklanką wody, doprowadzić do wrzenia, następnie do zagotowania, gotować od 5 do 30 minut, odstawić na 20-30 minut, przecedzić. Na końcu gotowania można dodać alkohol 40-60% w ilości 50 ml dla polepszenia ekstrakcji (wtedy zostawić po gotowaniu pod przykryciem na 30-40 minut, po czym przecedzić). Pić po 100-200 ml 2-4 razy dziennie, zależnie od potrzeby i rodzaju schorzenia.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o