Macierzanka piaskowa – na wyjście z choroby.

Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum Linne) zobacz co na jej temat pisze literatura zielarska:

 

 

CIEKAWOSTKA

Macierzanka (Thymus serpyllum) z angielskiego oznacza “grasica”, która jest gruczołem wchodzącym w skład układu limfatycznego. 

 

 

KIEDY STOSOWAĆ

 Chore zatoki, przeziębienie lub grypa.


 Zaburzenia układu oddechowego


 Kaszel mokry i “kaszel palacza”


 Biegunka i zaburzenia trawienia (nieżyt żołądka i jelit)


 Zapalenie nerek, pęcherza moczowego, skąpomocz


 Przeziębienia jak i choroby zakaźne

 

 

 SPEKTRUM DZIAŁANIA

 Ziele macierzanki ułatwia wykrztuszanie oraz oczyszczanie płuc i oskrzeli z nadmiaru śluzów i innych zalegających wydzielin. Skutecznie leczy dolegliwości układu oddechowego przy przeziębieniach, grypie, a nawet łagodzi kaszel palacza.

 

 Poza wsparciem w chorobach bakteryjnych i wirusowych działa korzystnie na układ pokarmowy. Poprawia trawienie pobudzając wydzielanie soków żołądkowych, a co za tym idzie wspiera przed dostawaniem się do układu pokarmowego takich patogenów jak grzyby, wirusy, bakterie i pasożyty.

 

 Dzięki swoim aktywnym składnikom wspomaga leczenie chorób pęcherza moczowego i działa silnie antybakteryjnie. To działanie wykorzystuje się również do płukania jamy ustnej w chorobach dziąseł oraz przy nieświeżym oddechu spowodowany namnażaniem się bakterii beztlenowych.

 

 Kąpiele w zielu macierzanki wpływają korzystnie na problemy skórne i pomagają odzyskać jej zdrowy wygląd. Olejki eteryczne zawarte w macierzance jak wszystkie inne działają antybakteryjnie na układ oddechowy ale także koją i wzmacniają układ nerwowy – co z kolei może być przydatne dla znerwicowanych osób.

 

 Ziele macierzanki jest bardzo bezpieczne, nawet gdy jest stosowana w dużych ilościach i można ją podawać już niemowlakom.

 

 

 OPIS BOTANICZNY

       Surowcem farmakopealnym jest ziele macierzanki – Herba Serpyli. Ważne jest to, aby zbierać ją przed, w początkach lub w czasie kwitnienia, nigdy po przekwitnięciu.  

       Liście są małe całobrzegie lub posiadające kilka ząbków. Rosną zebrane w okółkach z gęstymi główkami lub kłosami. Kwiaty są na szypułkach. Kielich jest rurkowato-dzwonkowaty i w gardzielu posiada białawe włoski.

 

       Dolna warga posiada dwa szydlaste ząbki natomiast górna jest prosta lub rozpostarta. Łodygi mają najczęściej krótkie ale tęgie i wyrastają z nich odgałęzienia. Charakteryzuje się pięknym zapachem i fioletowymi kwiatkami.

 

 

  GALERIA

1/3

2/3

3/3

Całość dostępna tylko dla członków szkółki zielarskiej portalu Fitoterapia.pl

Roczna opłata członkowska 30zł

Dostęp do ponad 100 artykułów o ziołach

Kup teraz

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o