Kozłek lekarski – ziołowy lek na zszargane nerwy.

Kozłek lekarski (Waleriana, Radix Valerianae) zobacz co na jego temat pisze literatura zielarska:

 

 CIEKAWOSTKI

 Kozłek lekarski (Radix Valerianae) to tak naprawdę nazwa skupiająca w sobie kilkanaście podgatunków ziół o podobnym działaniu. Wszystkie łączą właściwości uspokajające.

 Nazwa „kozłek” prawdopodobnie pochodzi od staropolskiego słowa „koźli” czyli nieprzyjemny (odnosi się to do specyficznego zapachu korzenia rośliny). Szerszemu gronu jest znany jako waleriana. 

 Pewną ciekawostką jest, że na koty działa jak afrodyzjak (zdarza się, że koty wychodzą z upraw waleriany jak po upojeniu alkoholem), natomiast dla ludzi ma ogromne właściwości lecznicze – szczególnie na podłożu neurologicznym.

 

 KIEDY WARTO STOSOWAĆ?

 Nerwica i nadpobudliwość


 Podatność na stres


 Zespół napięcia przedmiesiączkowego


 Bóle menstruacyjne


 Bezsenność

 

 

 

 OPIS ZIOŁA

      Mówiąc o korzeniu kozłka lekarskiego nie można nie wspomnieć o jego uspokajających właściwościach.


  
Liczne badania dowiodły, że efekty jego stosowania można porównać do 
działania popularnych leków stosowanych wstanach lękowych czy na problemy z bezsennością. Warto mieć go pod ręką zwłaszcza w przypadku dokuczliwego bólu głowy, w czasie narażenia na stres, czy w razie problemów z bezsennością. 

Całość dostępna tylko dla członków szkółki zielarskiej portalu Fitoterapia.pl

Roczna opłata członkowska 30zł

Dostęp do ponad 100 artykułów o ziołach

Kup teraz

  OPIS BOTANICZNY

      Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) jest ziołem występującym w całej Azji i Europie, wyjąwszy strefy pustynne i arktyczne. Jest uprawiany także w Ameryce Północnej. Roślina maksymalnie osiąga 200 cm wysokości i wyróżnia się listkami pokrytymi meszkiem oraz drobnymi, białymi kwiatami o słodkim zapachu.

      Rosnącą dziko można spotkać na wilgotnych łąkach, brzegach zbiorników wodnych, w lasach i niskich torfowiskach. Zazwyczaj kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia. Jest również dość popularną rośliną uprawną. 

 

     Właściwościami leczniczymi wyróżnia się jej korzeń. Korzeń powinien być suszony maksymalnie w temperaturze 35 stopni Celsjusza czego bardzo przestrzegam, ponieważ powyżej temperatury 40 stopni Celsjusza korzeń traci swoje właściwości lecznicze.

 

 GALERIA

1/4

2/4

3/4

4/4

 

 AKTYWNE SKŁADNIKI

 Alkaloidy terpenowe (walerynina, aktynidyna, scynantyna), trójterpeny, terpeny o działaniu przeciwbólowym i przeciwpadaczkowym.

 

 Estry kwasu izowalerianowego działające uspokajająco, redukujące napięcie i ułatwiające zasypianie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o