Eukaliptus – na górne drogi oddechowe

EUKALIPTUS (Eukalyptus) zobacz co na jego temat pisze literatura zielarska:

 

 CIEKAWOSTKI

 Eukaliptus to wyjątkowe drzewo kojarzone z Australią i misiami koala. Jest znane głównie ze swoich odświeżających i odprężających właściwości, czego symbolem są właśnie te niezbyt aktywne torbacze.

 

 Jako drzewo znajduje jednak szerokie zastosowanie zwłaszcza w lecznictwie, ale również w budownictwie, czy szkutnictwie dzięki swoim długim nieraz na 100 metrów pniom i odporności na gnicie.

 

 Za jego wielkością idzie ogromne zapotrzebowanie na wodę, dlatego nauczono się wykorzystywać eukaliptusy jako naturalny sposób na osuszanie terenów. Inną ciekawostką jest fakt, że te olbrzymie drzewa nie dają zbyt wiele cienia. Wszystko przez to, że ich liście ustawiają się prostopadle do ziemi.

 

 OPIS ZIOŁA

 Eukaliptusa raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest to na tyle powszechna charakterystyczna roślina, że większość z nas potrafi wymienić chociaż kilka jej zastosowań i właściwości.

 Najważniejszą i najbardziej znaną jest ułatwianie oddychania i pomoc we wszelkiego rodzaju schorzeniach górnych dróg oddechowych. Zadziała głównie poprzez inhalacje, ale też nacieranie skóry. W ten sposób można pozbyć się chociażby migrenowych bólów głowy, a także bólu stawów i kości.

 Niektórzy stosują go do wyrobu kosmetyków ze względu na działanie łagodzące, ale też przeciwzmarszczkowePoza tym pomaga w gojeniu ran i przynosi ulgę we wrzodach, liszajach czy innych chorobach skórnych. Kąpiel z dodatkiem naparu eukaliptusa działa odświeżająco, jak naturalny dezodorant.

 Ponadto herbaty i olejki z eukaliptusa przyniosą ulgę we wszystkich chorobach przebiegających z wysoką gorączką, takich jak grypa lub anginaNiektórzy doceniają odprężające działanie ekstraktów z tej rośliny.

[FMP]

 KIEDY WARTO STOSOWAĆ?

 Stany zapalne górnych dróg oddechowych

 Bóle reumatyczne

 Stany zapalne

 Choroby przebiegające z wysoką gorączką

 Stres, napięcie nerwowe

  Bóle głowy, mięśni, stawów

 Ogólne osłabienie organizmu, przemęczenie

 Trudno gojące się rany i inne problemy dermatologiczne

  Infekcje grzybicze i bakteryjne układu pokarmowego (CANDIDA)

 

 OPIS BOTANICZNY

 Wyróżnia się aż 600 gatunków eukaliptusa. Jest to roślina wiecznie zielona, charakterystyczna dla Australii, Nowej Gwinei i Indonezji, ale bywa też spotykana w Afryce czy Azji.

 

 Ich szczególną cechą jest wysokość. Choć w warunkach hodowlanych nie dopuszcza się do zbytniego rozrostu drzew, w naturze największe okazy mogą wyrastać nawet na wysokość 100 metrów.

 

Na mniejszą skalę może być też hodowany w przydomowych ogródkach, a nawet w doniczkach. Surowcem terapeutycznym są jego liście.

[/FMP]

 GALERIA

1/4

2/4

3/4

4/4

 

 

 AKTYWNE SKŁADNIKI

 Eukaliptol – odpowiadający za charakterystyczny zapach i ułatwiający oddychanie,

 Flawonoidy (rutyna, kwercytryna, kwercetyna) – o działaniu przeciwzapalnym, rozkurczowym i przeciwnowotworowym, kwasy trójterpenowe, floroglucynoterpeny,

 Garbniki – zapewniające działanie bakteriobójcze i ściągające,

 Polisacharydy – pełniące funkcje ważnego budulca w organizmach żywych,

 Kwas chlorogenowy, kwas ferulowy, kwas kawowy, kwas p-kumaroilochinowy.

 

 

 SPEKTRUM DZIAŁANIA

 Najczęściej wykorzystywanym w naturalnym leczeniu rozmaitych dolegliwości jest olejek z eukaliptusa. Preparaty tego typu znajdują zastosowanie w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, takich jak prozaiczne przeziębienia, ale też grypa, angina, zapalenie zatok czy oskrzeli.

 Wykazuje właściwości rozkurczające i pobudza działanie wydzielnicze dróg oddechowych, przez co ułatwia wykrztuszanie zalegającej wydzieliny. Wzmaga wentylację płuc, dzięki czemu reguluje i uspokaja i pogłębia oddech.

1. “Zwalcza uczucie zatkanego nosa i ułatwia oddychanie. Sprawdzi się np. do nacierania klatki piersiowej. W przypadku ciężkiego przeziębienia czy grypy nie tylko ułatwi oddychanie, ale też podziała uspokajająco poprawiając jakość snu tak potrzebnego choremu do regeneracji.”

2. “Preparaty z liści eukaliptusa skutecznie zwalczają infekcje grzybicze i bakteryjne nie tylko układu oddechowego, ale też pokarmowego. Rozprawią się z nieprzyjemnym oddechem, a także wyregulują wydzielanie żółci i soków żołądkowych. Ponadto uodparniają na ataki pasożytów.”

3. “Olejek świetnie sprawdzi się w walce z bólami i nerwobólami, a także bólami pochodzenia reumatycznymi. Wystarczy wcierać go w skórę w miejscach natężonych dolegliwości. Nie bez znaczenia są tutaj także właściwości rozkurczające.”

[FMP]

4. “Można go także stosować zapobiegawczo przeciwko pasożytom zewnętrznym, a nawet grzybicy. Olejek eukaliptusowy rozprawi się także z infekcjami wywoływanymi przez roztocza. Inną ciekawą właściwością tego olejku jest przyspieszenie krążenia i aktywowanie enzymów wątrobowych, co prowadzi do szybszego rozpadu środków farmakologicznych stosowanych równocześnie z eukaliptusem.”

5. “Działanie antyseptyczne, rozkurczowe i przeciwzapalne jest nie do przecenienia w odkażaniu skóry i błon śluzowych. Olejek czy też napar z eukaliptusa pomaga w gojeniu ran, a także leczy ropnie, oparzenia, wrzody czy czyraki. Poradzi sobie również z łupieżem, a także wygładzi i nawilży skórę.”

6. “W Australii liście eukaliptusa były wykorzystywane do leczeniu chorób przebiegających z wysoką gorączką, takich jak tyfus, malaria, cholera czy szkarlatyna. Obecnie również stosuje się takie środki do walki ze stanami zapalnymi. Kąpiel z olejkami eukaliptusa pomoże się zrelaksować i rozluźnić napięcia mięśni. Niestety nie można przesadzać ze stosowaniem tego składnika. Przedawkowany może powodować wymioty, biegunkę, a nawet zaburzenia pracy serca.”

 

 SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

  Inhalacje: około 15 kropli olejku na 1 szklankę wrzącej wody (w przypadku przeziębienia i infekcji górnych dróg oddechowych)

 


 Herbata
 z suszonych liści eukaliptusa: 1 łyżeczka liści na 1 szklankę wrzącej wody.

 

  Nalewka eukaliptusowa: 3 łyżeczki liści zalewamy 40% alkoholem i odstawiamy na 2 tygodnie. Po tym czasie odsączamy i stosujemy w przypadku biegunki i problemów jelitowych.

Liście eukaliptusa bywają wykorzystywane jako dodatek do dań z dziczyzny.

[/FMP]

Dodaj komentarz