Czarcie żebro – mityczne zioło oczyszczające.

CZARCIE ŻEBRO – Ostrożeń warzywny – (Cirsium oleraceum) zobacz co na jego temat pisze literatura zielarska:

 

 CIEKAWOSTKI

 Jeśli wiesz, że ostrożeń warzywny jest świetnym ziołem na detoks, to koniecznie sprawdź też cały artykuł poświęcony prawidłowo przeprowadzonemu detoksowi: https://www.fitoterapia.pl/detoks-zielarza

 

 Ostrożeń warzywny doczekał się bardziej chwytliwej nazwy „czarcie żebro” dzięki swoim właściwościom, które dawniej przypisywano nadprzyrodzonym mocom.

 

 „Żebro” z kolei nawiązuje do kształtu liści przypominających żebra. W wielu zakątkach Polski wierzono (i jak się okazało po badaniach całkiem słusznie) w działanie oczyszczające tej rośliny.

 

 Według wierzeń kąpiel w czarcim żebrze pomaga na odpędzenie złych duchów, czy uroków rzuconych na daną osobę.

 

 Nada się też dla dziecka, które „coś opętało” i jest niegrzeczne, bezustannie płacze i pokazuje swoją krnąbrną naturę. Cyganie, którzy ruszali na tabor spali nago na liściach ostrożenia warzywnego.

 

 

 KIEDY WARTO STOSOWAĆ?

 Oczyszczenie organizmu z toksyn


 Problemy dermatologiczne np. trądzik


 Gastropatia zółciowa 
(zarzucanie żółci do żołądka)


 Wrzody dwunastnicy


 
Spowolniony metabolizm


 
Biegunka


 Osłabiona praca wątroby


 
Schorzenia nerek


 
Wypadanie włosów i łupież


 Podrażnienia błon śluzowych 
np. jamy ustnej, gardła, żołądka i jelit


 
Bóle reumatyczne


 
Stany zapalne


 Problemy układu trawiennego

 

 

 OPIS ZIOŁA

 Wokół czarciego żebra narosło sporo mitów. Być może dlatego, że jest to roślina tak często występująca w naszej strefie klimatycznej, a być może dlatego, że posiada liczne właściwości, które odkryto już dawno, ale nie potrafiono ich udowodnić naukowo. Dzięki temu stała się antidotum na uroki. A taki urok mogła podstępna wiedźma rzucić na niewinne dziecko zsyłając na niego bezsenność i płacz, albo na bogu ducha winnego staruszka przynosząc mu problemy wątrobowe.

 

 Tymczasem w XXI wieku wiemy, że niezwykłe właściwości czarciego żebra nie mają nic wspólnego z magią, tylko z zawartością składników aktywnych. Dzięki nim roztwory z tego ziela pomagają na takie dolegliwości jak bóle reumatyczne, podrażnienia błon śluzowych czy eliminacja toksyn z organizmu.

 

 Warto mieć ostrożeń pod ręką we wszystkich dolegliwościach związanych z wątrobą i układem trawienia. Pomoże na problemy metaboliczne, również przy cukrzycy. Nie dopuści też do powstania zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi (związane jest to między innym z eliminacją toksyn, które powodują stany zapalne – a stany zapalne powodują wzrost cholesterolu w organizmie).

 

 Pomoże usunąć z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii na każdy możliwy sposób – również przez skórę, a także nerki czy jelita. Bywa wykorzystywany do pielęgnacji włosów i skóry. Łagodzi podrażnienia, ale też poważniejsze problemy, takie jak oparzenia czy trądzik.

 

 

 AKTYWNE SKŁADNIKI

 Flawonoidy i kwasy fenolowe – wspierają pracę wątroby, działają odtruwająco, zatrzymują stany zapalne.


 Fitosterole
 – roślinny „dobry” cholesterol, a także pektolinaryna, glikozydy apigeniny i 
luteoliny.


 Laktony i fenolokwasy
 – wykazują działanie przeciwnowotworowe.


 Inulina
 – ogranicza wchłanianie kalorii i wspiera metabolizm.


 Garbniki
 – o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym i ściągającym np. na błony 
śluzowe.

 

 

 SPEKTRUM DZIAŁANIA

 Czarcie żebro służy przede wszystkim oczyszczaniu. W wierzeniach ludowych zdejmowało złe uroki, a w medycynie ludowej było stosowane jako środek przeciwzapalny i moczopędny. Jak pokazuje medycyna konwencjonalna – zupełnie słusznie. 

 

1. “Ostrożeń wykazuje działanie detoksykujące na organizm. Wzmaga naturalne procesy odtruwające, podkręca przemianę materii i pozwala na szybsze oczyszczenie ustroju ze szkodliwych produktów przemiany materii.”

 

2. “Wspiera pracę wątroby i sprawną przemianę materii dzięki wsparciu produkcji żółci. Chroni także przed marskością wątroby i jej stłuszczeniem, a jednocześnie skutecznie regeneruje komórki tego organu.”

 

3. “Dzięki właściwościom rozkurczowym wspiera leczenie kamicy i stanów zapalnych wątroby. Mocniejszy napar z ostrożnia pomoże zatrzymać biegunkę. Istnieją już pewne badania potwierdzające, że zawarte w czarcim żebrze składniki pomagają zwalczać zmiany nowotworowe, dlatego warto je spożywać w miarę regularnie, w celach profilaktycznych.”

 

4. “Nie zaszkodzi także spożywanie naparu z czarciego żebra przez osoby cierpiące na cukrzycę – ponieważ skutecznie obniża poziom cukru we krwi. Ponadto sprawnie leczy bóle pochodzenia reumatycznego – łagodzi dolegliwości kości i stawów.”

 

5. “Znane są też właściwości korzystne dla skóry. W tradycji ludowej czarcie żebro stosowano do pielęgnacji włosów. Dzięki właściwościom oczyszczającym pomaga też w zwalczaniu łupieżu. Kąpiel czy okłady na skórę z czarciego żebra przyspieszają regenerację tkanek. Warto sięgnąć po ten sposób, jeśli chcemy zwalczyć otarcia, zapalenie spojówek, trądzik, wysypkę czy skórne reakcje alergiczne. Łagodzi nawet oparzenia i objawy przewlekłych chorób skóry.”

 

6. “Ponadto kąpiel w czarcim żebrze może być po prostu przyjemna i kojąca. Sprawdzi się jako sposób na łagodzenie napięć wynikających ze stresu.

 

 

 OPIS BOTANICZNY

       Ostrożeń warzywny jest dość pospolity w Azji i w Europie. W Polsce można go spotkać na terenach nizinnych. Lubi ziemię wapienną, wilgotną i żyzną, więc najłatwiej go spotkać na torfowiskach i łąkach czy brzegach jezior na Warmii i Mazurach.

 

       Wyrasta na prostej łodydze nawet do wysokości 1,5 metra. Jego koronę wieńczą kwiaty w postaci zielonkawych koszyczków. Kwitnie od lipca do września. W ziołolecznictwie zastosowanie znajduje łodyga i liście.

 

 

 SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

 Najbardziej popularnym, bo zakorzenionym w naszej tradycji sposobem wykorzystania czarciego żebra jest kąpiel. Aby ją przygotować, należy przez 15 minut gotować w dużym garnku wody 50 g ziela. Przecedzić i wlać do wanny.


 Napar:
 1-2 łyżeczki zalewamy gorącą wodą i parzymy pod przykryciem przez 15 minut. 
Mocniejszy napar uzyskamy gotując roztwór przez 15 minut na małym ogniu.


 Nalewka z czarciego żebra
: można ją wykonać stosując proporcję 1:5 na 50% wódce lub 
gorącym winie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o