CZARCIE ŻEBRO – Ostrożeń warzywny – (Cirsium oleraceum) zobacz co na jego temat pisze literatura zielarska:
CIEKAWOSTKI
Jeśli wiesz, że ostrożeń warzywny jest świetnym ziołem na detoks, to koniecznie sprawdź też cały artykuł poświęcony prawidłowo przeprowadzonemu detoksowi: https://www.fitoterapia.pl/detoks-zielarza
Ostrożeń warzywny doczekał się bardziej chwytliwej nazwy „czarcie żebro” dzięki swoim właściwościom, które dawniej przypisywano nadprzyrodzonym mocom.
„Żebro” z kolei nawiązuje do kształtu liści przypominających żebra. W wielu zakątkach Polski wierzono (i jak się okazało po badaniach całkiem słusznie) w działanie oczyszczające tej rośliny.
Według wierzeń kąpiel w czarcim żebrze pomaga na odpędzenie złych duchów, czy uroków rzuconych na daną osobę.
Nada się też dla dziecka, które „coś opętało” i jest niegrzeczne, bezustannie płacze i pokazuje swoją krnąbrną naturę. Cyganie, którzy ruszali na tabor spali nago na liściach ostrożenia warzywnego.
KIEDY WARTO STOSOWAĆ?
Oczyszczenie organizmu z toksyn
Problemy dermatologiczne np. trądzik
Gastropatia zółciowa (zarzucanie żółci do żołądka)
Wrzody dwunastnicy
Spowolniony metabolizm
Biegunka
Osłabiona praca wątroby
Schorzenia nerek
Wypadanie włosów i łupież
Podrażnienia błon śluzowych np. jamy ustnej, gardła, żołądka i jelit
Bóle reumatyczne
Stany zapalne
Problemy układu trawiennego
[FMP]
OPIS ZIOŁA
Wokół czarciego żebra narosło sporo mitów. Być może dlatego, że jest to roślina tak często występująca w naszej strefie klimatycznej, a być może dlatego, że posiada liczne właściwości, które odkryto już dawno, ale nie potrafiono ich udowodnić naukowo. Dzięki temu stała się antidotum na uroki. A taki urok mogła podstępna wiedźma rzucić na niewinne dziecko zsyłając na niego bezsenność i płacz, albo na bogu ducha winnego staruszka przynosząc mu problemy wątrobowe.
Tymczasem w XXI wieku wiemy, że niezwykłe właściwości czarciego żebra nie mają nic wspólnego z magią, tylko z zawartością składników aktywnych. Dzięki nim roztwory z tego ziela pomagają na takie dolegliwości jak bóle reumatyczne, podrażnienia błon śluzowych czy eliminacja toksyn z organizmu.
Warto mieć ostrożeń pod ręką we wszystkich dolegliwościach związanych z wątrobą i układem trawienia. Pomoże na problemy metaboliczne, również przy cukrzycy. Nie dopuści też do powstania zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi (związane jest to między innym z eliminacją toksyn, które powodują stany zapalne – a stany zapalne powodują wzrost cholesterolu w organizmie).
Pomoże usunąć z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii na każdy możliwy sposób – również przez skórę, a także nerki czy jelita. Bywa wykorzystywany do pielęgnacji włosów i skóry. Łagodzi podrażnienia, ale też poważniejsze problemy, takie jak oparzenia czy trądzik.
AKTYWNE SKŁADNIKI
Flawonoidy i kwasy fenolowe – wspierają pracę wątroby, działają odtruwająco, zatrzymują stany zapalne.
Fitosterole – roślinny „dobry” cholesterol, a także pektolinaryna, glikozydy apigeniny i luteoliny.
Laktony i fenolokwasy – wykazują działanie przeciwnowotworowe.
Inulina – ogranicza wchłanianie kalorii i wspiera metabolizm.
Garbniki – o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym i ściągającym np. na błony śluzowe.
SPEKTRUM DZIAŁANIA
Czarcie żebro służy przede wszystkim oczyszczaniu. W wierzeniach ludowych zdejmowało złe uroki, a w medycynie ludowej było stosowane jako środek przeciwzapalny i moczopędny. Jak pokazuje medycyna konwencjonalna – zupełnie słusznie.
1. “Ostrożeń wykazuje działanie detoksykujące na organizm. Wzmaga naturalne procesy odtruwające, podkręca przemianę materii i pozwala na szybsze oczyszczenie ustroju ze szkodliwych produktów przemiany materii.”
2. “Wspiera pracę wątroby i sprawną przemianę materii dzięki wsparciu produkcji żółci. Chroni także przed marskością wątroby i jej stłuszczeniem, a jednocześnie skutecznie regeneruje komórki tego organu.”
3. “Dzięki właściwościom rozkurczowym wspiera leczenie kamicy i stanów zapalnych wątroby. Mocniejszy napar z ostrożnia pomoże zatrzymać biegunkę. Istnieją już pewne badania potwierdzające, że zawarte w czarcim żebrze składniki pomagają zwalczać zmiany nowotworowe, dlatego warto je spożywać w miarę regularnie, w celach profilaktycznych.”
4. “Nie zaszkodzi także spożywanie naparu z czarciego żebra przez osoby cierpiące na cukrzycę – ponieważ skutecznie obniża poziom cukru we krwi. Ponadto sprawnie leczy bóle pochodzenia reumatycznego – łagodzi dolegliwości kości i stawów.”
5. “Znane są też właściwości korzystne dla skóry. W tradycji ludowej czarcie żebro stosowano do pielęgnacji włosów. Dzięki właściwościom oczyszczającym pomaga też w zwalczaniu łupieżu. Kąpiel czy okłady na skórę z czarciego żebra przyspieszają regenerację tkanek. Warto sięgnąć po ten sposób, jeśli chcemy zwalczyć otarcia, zapalenie spojówek, trądzik, wysypkę czy skórne reakcje alergiczne. Łagodzi nawet oparzenia i objawy przewlekłych chorób skóry.”
6. “Ponadto kąpiel w czarcim żebrze może być po prostu przyjemna i kojąca. Sprawdzi się jako sposób na łagodzenie napięć wynikających ze stresu.“
OPIS BOTANICZNY
Ostrożeń warzywny jest dość pospolity w Azji i w Europie. W Polsce można go spotkać na terenach nizinnych. Lubi ziemię wapienną, wilgotną i żyzną, więc najłatwiej go spotkać na torfowiskach i łąkach czy brzegach jezior na Warmii i Mazurach.
Wyrasta na prostej łodydze nawet do wysokości 1,5 metra. Jego koronę wieńczą kwiaty w postaci zielonkawych koszyczków. Kwitnie od lipca do września. W ziołolecznictwie zastosowanie znajduje łodyga i liście.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Najbardziej popularnym, bo zakorzenionym w naszej tradycji sposobem wykorzystania czarciego żebra jest kąpiel. Aby ją przygotować, należy przez 15 minut gotować w dużym garnku wody 50 g ziela. Przecedzić i wlać do wanny.
Napar: 1-2 łyżeczki zalewamy gorącą wodą i parzymy pod przykryciem przez 15 minut. Mocniejszy napar uzyskamy gotując roztwór przez 15 minut na małym ogniu.
Nalewka z czarciego żebra: można ją wykonać stosując proporcję 1:5 na 50% wódce lub gorącym winie.[/FMP]