Bajkalina – Substancja zdrowia i młodości

Bajkalina – wiemy już, że posiada zdolności opóźniające procesy starzenia się – z tego względu wykorzystuje się ją między innymi w kosmetologii. Podobnie jak wiele innych składników ziół i roślin, ma liczne zalety znajdujące zastosowanie w profilaktyce i leczeniu rozmaitych chorób. Bajkalina – poznajmy ją bliżej.

 

Co warto o niej wiedzieć?

Zdecydowanie jest to związek, któremu warto przyjrzeć się z bliska. Zwłaszcza, że
żyjemy w czasach, gdzie zachowanie młodości, witalności, sprawności i świetnego
wyglądu jest szalenie ważne.

›   Bajkalina jest to flawon, którego świetnym źródłem jest tarczyca bajkalska.

»   Niepozorna roślina występująca w okolicach Bajkału, a w innych odmianach także w innych regionach, w tym także w Polsce. Wschodnia medycyna zna jej właściwości od setek lat i być może to właśnie bajkalina jest czynnikiem wpływającym na zaskakującą długowieczność w tym regionie świata.

 

10 LECZNICZYCH WŁAŚCIWOŚCI BAJKALINY

1. “Bajkalina ma działanie ochronne, przeciwbakteryjne, antyalergiczne,
przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Stąd też łatwo jest ją znaleźć w składzie
kosmetyków i leków czy też suplementów diety.”

 

2. “Cechą szczególną bajkaliny jest przedłużanie życia komórek.”

 

3. “W zastosowaniu zewnętrznym przyspiesza gojenie się ran, łagodzi pieczenie i podrażnienia, wspiera szybsze zabliźnianie się otarć.”

 

4. “Potrafi też wytworzyć warstwę ochronną na skórze przeciwko promieniowaniu UV. Jak wiadomo – opalanie wysusza skórę i przyspiesza procesy starzenia, dlatego też tak często bajkalina jest dodawana do kosmetyków mających za zadanie opóźniać oznaki starzenia. Takie kosmetyki sprawdzą się też u osób, które mają skórę podatną na podrażnienia wywoływane przez różne czynniki.”

 

5. “Pewną ciekawostką jest zdolność bajkaliny do działania naprawczego. To również ma przełożenie na opóźnianie procesu starzenia się skóry. Pomaga jej w radzeniu sobie z zanieczyszczeniami, stresem, oznakami zmęczenia, ale przede wszystkim wspiera jej regenerację. Wspomniana już zdolność do przedłużania komórkom życia powoduje, że łatwiej jest cerze zachować młody wygląd i odpowiednie nawilżenie.”

 

6. “Ma zbawienny wpływ na układ kostny, zwłaszcza w tych przypadkach gdy mamy do czynienia z sytuacją, gdy pojawiają się problemy z wchłanianiem wapnia oraz innych składników odżywczych ważnych dla kości. Bajkalina poprawia ich wchłanianie, ale też sama wpływa na wzmocnienie tkanki kostnej i stawów.
Ponadto bajkalina ogranicza objawy astmy i artretyzmu.”

 

7. “Dla osób z wysokim cholesterolem i skłonnością do chorób układu naczyniowo-
sercowego przydatne będzie też działanie przeciwzakrzepowe bajkaliny i
zmniejszające ryzyko wystąpienia miażdżycy. Dodatkowo chroni układ trawienny wspierając produkcję żółci i zapobiegając np. zatruciom wątroby.”

 

8. “Obniża ciśnienie krwi, ale też uspokaja i ma działanie przeciwdrgawkowe, co jest dość istotne z perspektywy osób chorujących na padaczkę.”

 

9. “Bajkalina ma też silne działanie przeciwutleniające, dlatego chroni organizm przed wolnymi rodnikami i wyrządzanymi przez nie szkodami takimi jak choćby niektóre nowotwory czy inne choroby. Ponieważ chroni przed degradacją także komórki nerwowe, zapobiega chorobom takim jak Parkinson czy Alzheimer.”

 

10. “Posiada działanie przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze oraz wspiera funkcjonowanie układu odpornościowegoSpożywanie bajkaliny może zapobiec lub przyspieszyć leczenie infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Chroni też skórę przed pojawianiem się na nich plam.”

Źródła:
Karpińska E., Właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe Scutellaria
baicalensis Georgi, "Postępy Fitoterapii" 2010, nr 4
Biochemia Roślin – Samotus B.
Tarczyca bajkalska – Lamer-Zarawska http://www.prometeusze.pl/opracowanie_tarczycy_bajkalskiej.php
Ziołolecznictwo – poradnik dla lekarzy pod redakcją doc. dra hab. Aleksandra Ożarowskiego
Zioła czynią cuda – Andrzej Skarżyński 
Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie – Aleksander Ożarowski Wacław Jaroniewski
Żywienie człowieka zdrowego i chorego – red. nauk. Marian Grzymisławski, Jan Gawęcki