Legendarna siła dziewięciu mocy zamknięta w jednym ziole.
Panie i Panowie poznajcie dziewięćsił.
CIEKAWOSTKA
Dziewięćsił (Carlina acaulis) – Jedna z legend głosi, że dziewięćsił powstał z łez Heleny Trojańskiej, gdy porwał ją Parys. Górale wierzyli, że ma magiczną moc 9 sił i każda z tych mocy jest 9 razy silniejsza od mocy innych roślin.
Znane jest także podanie, które mówi, że dziewięćsił jest gwiazdą, która przybyła z nieba i została wśród ludzi. W górach, na terenie nie tylko Tatr, ale też np. w Alpach suszony kwiat tej rośliny zdobi wnętrza domów. Ma za zadanie przepędzać złe moce. [FMP]
Inne nazwy: kąślina, czartopłoch, rozetek, zajęcza rzepa. W Polsce jest znakiem rozpoznawczym Tatr, zdobi także herb jednej z gmin w Bieszczadach. Co ciekawe, liście dziewięćsiła zwijają się, kiedy ma pojawić się deszcz.
KIEDY WARTO STOSOWAĆ?
– Problemy dermatologiczne – trądzik, wypryski
– Zatrzymywanie wody w organizmie
– Przewlekły stres oksydacyjny
– Kłopoty z trawieniem
– Upośledzony metabolizm
– Zaparcia i brak apetytu
– Choroby pasożytnicze
OPIS
Dziewięćsił bezłodygowy poza intrygującą nazwą i legendą, posiada także wiele równie ciekawych właściwości. Już w średniowieczu w naszym kraju doceniano jego lecznicze moce. Podobnie jak inne zioła działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo i grzybobójczo, z tą tylko różnicą, że znacznie silniej. Dzięki temu świetnie sprawdza się w leczeniu wszelkich problemów metabolicznych. Pomoże na zaparcia i na kłopoty z trawieniem.
› Zwiększa produkcję soków żołądkowych.
› Warto podsunąć wywar z korzenia dziewięćsiła niejadkowi – na pewno spojrzy na jedzenie z większym apetytem. Pomoże również przy pierwszych objawach przeziębienia i grypy.
› Ma działanie napotne i moczopędne, przez co wspiera szybsze usuwanie toksyn z organizmu. Nada się także do płukania jamy ustnej w infekcjach gardła.
› Jeśli zawodzą inne sposoby na problemy skórne, takie jak trądzik czy liszaje albo podrażnienia bądź nawet trudno gojące się rany, to odwar z dziewięćsiła powinien pomóc.
AKTYWNE SKŁADNIKI
» Żywica, fenolokwasy (chlorogenowy, kawowy, syryngowy, cynarowy) oraz kwercetyna, apigenina oraz luteolina– stanowiące naturalne antyoksydanty chroniące między innymi przed nowotworami
» Fitosterole – czyli roślinny „dobry cholesterol”
» 2% olejków eterycznych (karlinoksydu, karlinenu), garbniki
» Inulina – która działa na jelita jak prebiotyk, chroni przed atakami bakterii i grzybów, a przy tym wspiera procesy metaboliczne.
GALERIA
1/4
2/4
3/4
4/4
[FMP]
SPEKTRUM DZIAŁANIA
1. “Nietypowe połączenie i proporcje poszczególnych substancji czynnych dziewięćsiła powoduje, że ma on szerokie zastosowanie w domowych terapiach wielu schorzeń. Jest przydatny w leczeniu przeziębień i grypy. Wyciąg z dziewięćsiła zadziała napotnie i moczopędnie przyspieszając wydalanie toksyn z organizmu. Znane są także właściwości wspierające prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego człowieka”
2. “Zawarte w dziewięćsile składniki skutecznie blokują ataki gronkowców, a przy tym nie dopuszczają do rozwoju nawet bakterii odpornych na antybiotyki. Pomoże w odkrztuszaniu wydzieliny zalegającej w płucach. Korzeń dziewięćsiłu wyróżnia się działaniembakteriobójczym, grzybobójczym i przeciwwirusowym. Z tego względu skutecznie obniży gorączkę i okaże się wsparciem w walce z innymi infekcjami organizmu.”
3. “Herbaty czy też napary z dziewięćsiła poleca się spożywać w przypadku problemów z trawieniem lub w sytuacji, gdy nie domaga wątroba lub woreczek żółciowy. To zioło podziała stymulująco na proces powstawania naturalnych enzymów organizmu, a więc przyspieszy produkcję śliny i soków trawiennych.”
4. “Zaleca się stosowanie go u osób, które mają mniejszy apetyt.”
5. “Idąc dalej tym tropem, łatwo dzięki tym naparom pozbyć się kłopotów ze spowolnioną przemianą materii. Przyniesie ulgę w zaparciach. Korzeń dziewięćsiła bywa też wykorzystywany w kosmetologii. Przyspiesza gojenie się ran, poprawia ogólny stan skóry, ma działanie łagodzące i antyseptyczne. Zwalczy świerzb czy liszaje. Przestudzony wywar warto wykorzystać do płukania gardła, gdy czujemy, że zaczyna boleć.”
JAK STOSOWAĆ?
♥Herbata – 1 łyżeczkę korzenia gotować na małym ogniu przez 20 minut w szklance wody (dolewając trochę wody gdy odparuje)
♥ Odwar – 1 łyżeczkę korzenia gotujemy w szklance wody bez przykrycia, tak żeby odparowała połowa zawartości. Wywar także można zastosować do przemywania skóry.
Nie zaleca się przyjmowania kobietom w ciąży, w czasie laktacji oraz osobom przyjmującym inne leki o podobnym działaniu, gdyż może wchodzić z nimi w interakcje. Dawkowanie powinno być dobrane indywidualnie przez fitoterapeutę. [/FMP]