Kwiat lipy – Flos (Inflorescentia) Tiliae – zobacz co na jej temat pisze literatura zielarska:
CIEKAWOSTKA
Z drzewa lipowego jest produkowany węgiel leczniczy, stosowany w leczeniu biegunek, przy zatruciach oraz niestrawności.
KIEDY WARTO STOSOWAĆ?
Przeziębienia i infekcje
Stany lękowe i nerwobóle
Sucha skóra i włosy
Osłabienie oczu i stany zapalne (w tym spojówek i powiek)
Słabe włosy i niska jakość skóry
OPIS ZIOŁA
Napar z kwiatów i liści lipy jest szczególnie przydatny w okresach przeziębieniowych i w przebiegu grypy. Rozgrzewa organizm powodując wytwarzanie interferonu, który jest odpowiedzialny pobudzanie organizmu do walki z patogenami. Kwiaty lipy wzmagają wydzielanie potu, a śluzy zawarte w naparze działają osłaniająco, zmiękczająco, przeciwkaszlowo i łagodzą podrażnionwe błony śluzowe gardła i układu pokarmowego.
Flawonoidy wraz z olejkami eterycznymi i glikozydami fenolowymi posiadają właściwości uspakajające i rozkurczowe.
W kosmetyce napary z lipy wykorzystuje się przy stanach zapalnych oraz wtedy gdy jest potrzeba nawilżenia i osłony dla skóry suchej i tej podrażnionej wypryskami. Kwiaty lipy mają właściwości nawilżające skórę co powoduje wzrost elastyczności i sprężystości skóry. Zmniejsza się łojotok i hamuje procesy pękania i łuszczenia naskórka.
Płukanki z kwiatów i liści lipy wykorzystuje się gdy włosy mają tendencję do suchości, łupieżu suchego i gdy nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Kwiat lipy i liście stosuje się również przy okładach na oczy szczególnie przy stanach zapalnych spojówek i powiek, przy suchości oczu i uczuciu piasku w oczach. Kwiat lipy sprawdza się również gdy pracujemy długo przed komputerem lub oglądamy często telewizję i pojawiają się zmęczenia oczu, obrzęki, a nawet cienie i worki pod oczami po nieprzespanych nocach.
Sam napar dodatkowo oczyszcza krew, a kąpiele pomagają przy nerwobólach.
[FMP]
OPIS BOTANICZNY
Lipa jest popularnym drzewem w Polsce, z pniem stosunkowo krótkim, natomiast u starszych okazów jest bardzo gruby. Posiada ciemnoszarą korę (czasami szarobrunatną) która biegnie wzdłuż spękaniami i sieciowato rozgałęzionymi listewkami.
Liście są pojedyncze i skrętoległe, sercowate, a u nasady często asymetryczne. Na brzegach znajdują się karbowano-piłkowane ząbki.
Kwiaty są obupłciowe (żółte i białe) o przyjemnym zapachu. Wydaje orzeszkowe owoce nasienne.[/FMP]
GALERIA
1/3
2/3
3/3
SKŁADNIKI AKTYWNE
100% najwyższej jakości kwiatów lipy zawiera:
Rutynę, hiperozyd, kwercytrynę, glikozyd flawonoidowy kemferolu – tiliroside (tylirozyd), astragalin (astragalinę). Tylirozyd zbudowany jest z kwasu p-kumarowego (p-coumaric acid), z glukozy oraz z kemferolu (kaemferol). Zawartość olejku w kwiatach wynosi 0,02-0,1-0,38%. Olejek zawiera farnesol (farnezol), farnesyl acetate (octan farnezylu), geraniol i eugenol. Proantocyjanidyny (proanthocyanidins). Śluzów jest około 10%. Garbniki. Do kwasów fenolowych obecnych w kwiatach lipy zalicza się: kwas kawowy, galusowy, chinowy i kwas chlorogenowy.
SPEKTRUM DZIAŁANIA
Niemal każdy kto słyszał cokolwiek o naturalnych sposobach na grypę, wie, że właśnie kwiat lipy ma ogromne znaczenie. Warto wówczas podawać miód lipowy, ale też sam kwiat, liście i jego przetwory mają zbawienny wpływ na zdrowie ponieważ w miodzie jest bardzo dużo cukru, który upośledza odporność.
1. “Przede wszystkim wykazuje działanie przeciwzapalne i zawiera potężną dawkę związków śluzowych, które stanowią powłokę osłaniającą błony śluzowe gardła czy płuc.”
2. “Obniży też gorączkę i przyniesie ulgę przy anginie, zapaleniu gardła czy oskrzeli.” [FMP]
3. “Jednocześnie kwiat i liście lipy przyspieszą proces usuwania toksyn z organizmu. Mają działanie napotne oraz moczopędne. Lepsze zdolności do wydalania skóry i nerek powodują, że organizm szybciej się oczyszcza i wraca do pełni zdrowia.”
4. “Napary z kwiatów i liści lipy zadziałają też łagodząco na skurcze mięśni, a także zwiększą produkcję soków żołądkowych oraz przyspieszą transport żółci do dwunastnicy. Zapobiegają w ten sposób osadzaniu się kamieni żółciowych, ale też poprawią proces trawienia, łagodząc nudności czy niestrawność.”
5. “Ponadto lipa ma właściwości uspokajające. Szczególnie docenią ją osoby, które żyją w przewlekłym stresie i są narażone na duży wysiłek intelektualny.
6. “Napar z kwiatów lipy pomoże się wyciszyć, a także ułatwi zasypianie. Kwiaty lipy można dodać też do wieczornej kąpieli, żeby zmniejszyć problemy z bezsennością.”
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Młodzież od 12 lat, dorośli i pacjenci w podeszłym wieku
Pojedyncza dawka 2 g (ok. 2 łyżeczki) kwiatu lipy zalać 150 ml wrzącej wody, naparzać pod przykryciem przez ok. 15 minut i przecedzić. Pić 2-4 razy dziennie między posiłkami świeżo przygotowany napar.
Dzieci w wieku od 4 do 12 lat
Pojedyncza dawka 1 g (ok. 1 płaskiej łyżeczki) kwiatu lipy zalać 150 ml wrzącej wody, naparzać pod przykryciem przez ok. 15 minut i przecedzić. Pić 2-4 razy dziennie między posiłkami świeżo przygotowany napar.
Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 4 lat nie jest zalecane.