Niepokalanek mnisi (Vitex Agnus Castus) zobacz co na jego temat pisze literatura zielarska:
CIEKAWOSTKA
Niepokalanek mnisi bywa też nazywany kobiecym ziołem. Wszystko przez jego podstawową zaletę – pomaga wyregulować cykl menstruacyjny, zmniejszyć dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym i w efekcie umożliwia zajście w ciążę kobietom ze zbyt niskim poziomem prolaktyny.
Ciekawa jest też sama polska nazwa – niepokalanek mnisi. Wzięła się ona stąd, że już w starożytności znano jej właściwości, a jedną z nich jest obniżanie popędu seksualnego.
Średniowieczni mnisi wykorzystywali to działanie niepokalanka do ułatwienia sobie wytrwania w czystości. Tym sposobem niepokalanek stał się symbolem wstrzemięźliwości.
KIEDY WARTO STOSOWAĆ?
Menopauza
Zespół napięcia przedmiesiączkowego
Bolesne i nieregularne miesiączkowanie
Niepłodność spowodowana niewydolnością ciałka żółtego i niedoborem progesteronu
Mlekotok
Hiperprolaktynemia
Poronienia związane endometriozą
Zwłóknienie piersi
Zaburzenia hormonalne na osi podwzgórze-przysadka-jajniki
Trądzik pospolity i różowaty nasilający się podczas miesiączki
Przedwczesny wytrysk u mężczyzn
[FMP]
OPIS ZIOŁA
Spośród wszystkich ziół jakie istnieją na naszej planecie to właśnie to zioło zostało ochrzczone mianem kobiecego zioła. Słynie ze swojego pozytywnego wpływu na regulację cyklu miesiączkowego. Zmniejsza przykre objawy związane z PMS i PMDD – jak to jest możliwe, że niepokalanek jest takim zbawieniem dla kobiet? O tym przeczytasz poniżej w skróconych wnioskach z badań jakie zostały przeprowadzone nad tym wyjątkowym zielem.
Podsumowując – przyjaciel każdej kobiety.
OPIS BOTANICZNY
Niepokalanek pospolity jest zimozielonym krzewem, choć czasem przyjmuje postać niewysokiego drzewa. Można go uprawiać jako roślinę ozdobną w Polsce, jednak jego ojczyzną są kraje basenu Morza Śródziemnego, a także Krym i niektóre części Azji. Należy do rodziny werbenowatych i wyróżnia się owłosionymi, podłużnymi listkami.
Kwitnie od połowy czerwca na fioletowo lub na niebiesko tworząc kwiatostan w kształcie wydłużonej szyszki. Ma małe owoce, które po wysuszeniu przypominają pieprz, dlatego też niepokalanek bywa nazywany „mnisim pieprzem”. Lubi stanowiska słoneczne i dobrze osłonięte. W ziołolecznictwie wykorzystuje się właśnie owoce, choć niektóre źródła podają, że cała roślina ma podobne właściwości.
[/FMP] GALERIA
1/3
2/3
3/3
[FMP] AKTYWNE SKŁADNIKI
Glikozydy irydoidowe (agnozyd – 0,6%, eurostozyd – 0,07%, aukubinę – 0,3%), flawonoidy (kastycynę, witeksyna, orientyna, kempferol), alkaloidy 8 (witycyna), olejek eteryczny – ok. 1,5% (sabinen – 22%, 1,8-cyneol – 20%, alfa-pinen – 6%, beta-pinen, linalol, mircen, kariofilen), seskwiterpeny, beta-sitosterol, beta-sitosterol-3-Oglikozyd, kwas kawowy, kwas hydroksybenzoesowy, diterpeny (witeksylakton = vitexilactone, 6ß,7ß-diacetoxy-13-hydroxy-labda-8, 14-diene, rotundifuran.
SPEKTRUM DZIAŁANIA
Niepokalanek pospolity nie na darmo jest nazywany kobiecym ziołem.
1. “Świetnie rozwiąże wszelkie problemy menstruacyjne. Łagodzi zespół napięcia przedmiesiączkowego, reguluje miesiączki, a także pomaga w niedoczynności ciałka żółtego. Choć niepokalanek sam w sobie nie zawiera żadnych hormonów, znakomicie reguluje ich pracę w organizmie kobiety. Bywa stosowany jako wsparcie leczenia niepłodności.”
2. “Zmniejsza problemy z laktacją, a także dolegliwości bólowe przed miesiączką. Obniża napięcie nerwowe i łagodzi huśtawki nastrojów, a jednocześnie nie dopuszcza do zatrzymywania się wody w organizmie, co często prowadzi do nieprzyjemnej opuchlizny.”
3. “Posiada właściwości zmniejszające stany depresyjne. Ma to ogromne znaczenie u kobiet walczących z menopauzą.”
4. “Co ciekawe, niepokalanek pospolity reguluje także gospodarkę hormonalną u mężczyzn. Obniża napięcie seksualne, redukując problemy z mimowolnymi oraz przedwczesnymi wytryskami. U nastolatków świetnie sprawdzi się jako środek zwalczający trądzik, zaś u dorosłych mężczyzn, w średnim wieku złagodzi nerwice seksualne dotyczące obniżonej satysfakcji z życia erotycznego.”
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Sposób przygotowania wg. dr. Henryka Różańskiego
1. Ekstrakt płynny z niepokalanka – Extractum fluidum Agni casti: 1 część zmielonego świeżego lub suchego surowca zalać 1 częścią alkoholu 40-45%, wytrawiać 7 dni; przefiltrować. Zażywać 2 ml 2 razy dziennie, rano i w południe.
2. Ekstrakt suchy z niepokalanka – Extractum siccum Agni casti: 250-280-300 mg 2 razy dziennie, rano i w południe.
3. Nalewka z niepokalanka – Tinctura Viticis (Agni casti): 1 część rozdrobnionego suchego lub świeżego surowca zalać 3 częściami alkoholu 40-45%; wytrawiać 7 dni; przefiltrować. Zażywać 5-6 ml 2 razy dziennie, rano i w południe.
4. Napar – Infusum Viticis Agni casti – 1 łyżka surowca na 1 szklankę wrzącej wody; parzyć 20 minut; przecedzić. Pić 2 razy dziennie po 1/2 szklanki. Preparaty z niepokalanka należy zażywać przynajmniej 3 miesiące bez przerwy. Potem zalecane jest zrobienie przerwy 1 miesięcznej i ponowna kuracja.
Przeciwwskazania: Nowotwory piersi, niedobory prolaktyny, laktacja, ciąża.