Detoks zielarza

 

W dzisiejszych czasach trudno obronić się przed szkodliwym działaniem toksyn, które znajdują się w powietrzu, wodzie, glebie, a nawet żywności. W łatwy sposób przenikają do organizmu i sieją w nim spustoszenie.

Co prawda nasz organizm jest wyposażony w mechanizm oczyszczania z substancji szkodliwych, jednak w sytuacji gdy długoterminowo atakowany jest toksynami ze wszystkich stron, w końcu poddaje się i choruje…

 

Dlaczego warto robić regularny detoks?

 Zdrowa skóra i promienna cera.

 Przyjemny naturalny zapach ciała.

 Zwiększysz swój poziom energii

 Poprawisz pamięć i koncentrację.

 Zmniejszysz ryzyko wystąpienia wielu chorób.

 Dasz przestrzeń organizmowi do regeneracji.

 Odżyjesz!

 

* Transkrypcja wideo dla tych co wolą czytać + linki do wybranych ziół*

Żeby wiedzieć jak wspierać nasz codzienny detoks, to musimy poznać naturalne mechanizmy oczyszczania, wtedy będziemy wiedzieć jak je wykorzystać na naszą korzyść.

Taką terapię warto przeprowadzić pod okiem specjalisty, a dobrym sposobem na zatrucia toksynami jest wykorzystanie ziół które przerwą cykl krążenia jelitowo-wątrobowego.

Cykl takiego krążenia oznacza że z wątroby wraz z żółcią są wydzielane różne substancje (w tym toksyny), następnie są transportowane dalej do jelita i tam są częściowo wchłaniane przez enterocyty (komórki absorpcyjne), a stamtąd z powrotem są transportowane do wątroby. I każdy taki taki cykl dla toksyn jest kolejnym mikro uszkodzeniem dla wątroby i w konsekwencji uszkodzeniem całego organizmu. Dlatego ten proces trzeba przerwać np. wybierając te zioła które przyspieszają wydzielanie żółci (ostropest zawierający sylimarynę i karczoch zawierający cynarynę) oraz równolegle dobranie tych ziół które łagodnie przeczyszczają i przyspieszając przesuwanie pasażu pokarmowego uniemożliwią w jelitach zwrotne wchłonięcie toksyn z powrotem do obiegu. Takie przeczyszczające zioło to np. kora kruszyny (takich ziół przeczyszczających nie można stosować długoterminowo żeby nie zaburzyć naturalnego cyklu wypróżniania).

Podsumowując – trzeba te toksyny wydzielić i szybko wydalić z organizmu, a nie wydzielić i wtórnie wciągnąć z powrotem do obiegu. Oczywiście nie tylko zioła pomagają w przerwaniu tego cyklu ale też kilka poznanych szczepów bakterii probiotycznych, które przez rozszczepienie kwasów żółciowych utrudniają wchłanianie toksyn i te są wydalane poza organizm na toalecie. Ważny jest nie sam rodzaj bakterii, a ich wyspecjalizowane szczepy jak:

  • Lactobacilus plantarum v299.
  • Ramnosus gg
  • Lactobacilus acidofilus

 

Nasz organizm oczyszcza nie tylko wątroba. Robią to też nerki i każdy organ w jakiś sposób jest powiązany z oczyszczaniem. Wiedząc o tym że mamy też inne mechanizmy do codziennej detoksykacji, możemy przejść w końcu do właściwości ziół bo odpowiednio dobrane będą wspierać oczyszczanie na różnych poziomach.

 

9 właściwości które warto wykorzystać w procesie oczyszczania organizmu.

Zioła wspierające oczyszczanie powinny posiadać działanie:

1. Moczopędne czyli przydadzą się wszystkie zioła które przyspieszą wydalanie drogą moczową toksyn i patogenów z ustroju i należą do nich nawłoć, wilżyna, oraz owoc jałowca.

2. Odtruwające i odkażające czyli te które neutralizują nadmiar już aktywnych toksyn, należą do nich: mącznica, wilżyna i liść borówki.

3. Oczyszczająco-dezynfekujące – żurawina której substancje mają zdolność do odrywania toksyn i patogenów ze ścianek układu moczowego, a później wydalają je bezpiecznie z organizmu.

4. Zioła ochronne tworzące np. gęstą barierę śluzową, która utrudni oddziaływanie toksyn w obrębie pasażu pokarmowego, ale może je również fizycznie związać ze sobą. Do takich ziół zalicza się jedno z moich ulubionych ziół czyli prawoślaz (ale nie do zaparzania! tylko na zimno) oraz popularna mieszanka tworząca błonnik witalny.

5. Zioła przeciwzapalne będą zmniejszały stan zapalny tym samym zmniejszając aktywność stresorów. Świetnym połączeniem jest kurkumina z kurkumy i piperyna z czarnego pieprzu. Co ciekawe kurkumina ma zdolność do oczyszczania mózgu z toksycznej substancji powodującej chorobę Alzheimera.

6. Zioła rozkurczowe które ułatwią czynności wydzielnicze i wydalnicze, jak np. arcydzięgiel, kocanka piaskowa oraz bagno zwyczajne. Każde z tych ziół ułatwi wydalanie toksyn z różnych części organizmu.

7. Zioła przeczyszczające umożliwią szybkie wypróżnienie zalegających toksyn w świetle jelit i do ich skutecznych przedstawicieli zalicza się kora kruszyny, liście senesu i rzewień lekarski. Długoterminowe stosowanie ziół tego rodzaju może zaburzyć naturalny cykl wypróżniania, więc stosować tylko w sytuacjach koniecznych.

8. Zioła żółciopędne to wspomniany ostropest z karczochem i to najlepiej w połączeniu ze sobą.

9. Zioła przeciwpatogenne (antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwpasożytnicze) – wszystkie te patogeny wydzielają i zostawiają w organizmie swoje toksyny, przy czym na każdy z tych patogenów potrzebne są inne zioła, dlatego sprawdź czy jest już wideo lub zasubskrybuj kanał żeby go nie ominąć >> WIDEO 

 

1. Korzeń czarnej rzodkwi (Raphanus sativus) – to świetna roślina, która nasila odtruwanie organizmu, posiada właściwości silnie moczopędne, żółciopędne i żółciotwórcze. Do tego odkaża cały przewód pokarmowy i układ żółciowy.

 

2. Ostropest plamisty (Sylibum marianum, Carduus marianus).  Najważniejszym składnikiem jest sylimaryna, której przypisuje się większość leczniczych właściwości w stosunku do regeneracji wątroby. Ciekawostka – sylimaryna wykazuje dobry synergizm z cytryną, zwłaszcza o podłożu hepatoprotekcyjnym (ochronnym na wątrobę), a łącząc dodatkowo z wyciągiem z karczocha, bardzo dobrze chronią przed marskością i stłuszczeniem wątroby!

 

3. Czarcie żebro (Cirsium oleraceum) – Do oczyszczenia wątroby warto wykorzystać połączenie ostropestu plamistego z czarcim żebrem

 

4. Żurawina amerykańska (Vaccinium macrocarpon) – Posiada genialną właściwość, a mianowicie odrywa patogeny ze ścianek układu moczowego i wydala je z organizmu razem z moczem. Dodam, że to “coś” co jest polane cukrem i sprzedaje się w supermarketach, nie nadaje się nawet do normalnego spożywania, a co dopiero w celach leczniczych. Najlepiej wykorzystać sok 100% bez dodatku cukru i słodzików.

 

5. Kurkuma (Curcuma longa) – Zawarta w niej kurkumina oczyszcza mózg ze szkodliwych beta amyloidów, które zalegają w nim i powodują ciężkie choroby – w tym chorobę Alzheimera.

 

6. Ziele karczocha zwyczajnego (Cynara scolymus) – Wyciąg z karczocha hamuję oksydację LDL, obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi, a do tego zapobiega stłuszczaniu wątroby i co najważniejsze pobudzają proces odtruwania organizmu i pozbywają się szkodliwych metabolitów.

 

7. Dymnica (Fumaria officinalis) – Wzmacnia pracę wątroby, działa żółciopędnie i sprzyja eliminowaniu zbędnych produktów przemiany materii.

 

8.  Cykoria podróżnik (Cichorum intybus) Działa moczopędnie, ochrania miąższ wątroby, wzmaga wydzielanie żółci, pobudza diurezę i nasila odtruwanie organizmu. Zmniejsza objawy zatrucia metabolicznego.

 

9. Kocanka piaskowa (Helichrysum arenarium) – Substancje zawarte w kocance chronią miąższ wątroby, działają rozkurczowo, żółciopędnie i przeciwzapalnie, a do tego olejek eteryczny działa hamująco na rozrost wielu bakterii oraz drożdżaków, w tym Candidda albicans.

 

10. Rzepik pospolity (Agrimonia eupatoria) – Nie bez powodu rzepik jest nazywany “Zielem wątrobowym” – skutecznie ochrania komórki wątroby! Pobudza produkcję i wydzielanie żółci. Ciekawym działaniem jest również hamowanie nadmiernej fermentacji przez procesy gnilne w jelitach.

 

11. Szanta zwyczajna (Marrubium vulgare) – Wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe. Warto ją wykorzystać w chorobach wątroby i dróg żółciowych.

 

 

 

Jest też 6 grup wyjątkowo aktywnych substancji, o których warto opowiedzieć chociażby dlatego, że są częścią naszej codziennej diety i dobrze jest wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę przygotowując posiłki.

1/5 Antyoksydanty, które biorą aktywny udział w oczyszczaniu organizmu z toksycznych wolnych rodników. Do antyoksydantów zalicza się Witamina C która jest np. w rokitniku, witamina E jest w oleju z krokosza, likopen w pomidorach, cynk w wątróbce i selen w orzechach brazylijskich.

2/5 Polifenole to druga grupa która neutralizuje wolne rodniki, zmniejsza stany zapalne i chroni przed negatywnymi skutkami używek. Znajdziemy je w wiśniach, winogronach, kakao, yerba mate i moim ulubionym z tej grupy rdestowcu japońskim.

3/5 Bioflawonoidy to substancje które działają antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie i spazmolitycznie. Należą do nich cytrusy, bez czarny, czerwona papryka, tarczyca bajkalska, dziurawiec i głóg.

4/5 Antocyjany działają silnie antyoksydacyjnie i znajdziemy je w jagodach, żurawinie, jeżynach oraz w czarnym bzie.

5/5 Kwasy fenolowe to kolejna wartościowa grupa w której cechą wspólną dla całej grupy jest działanie antyoksydacyjne, a każdy z poszczególnych reprezentantów posiada jeszcze swoje unikalne właściwości np. kwas ferulowy chroni wątrobę, kwas galusowy działa przeciwbakteryjnie, a kwas salicylowy działa przeciwzapalnie. Kwasy fenolowe kumulują się w korze wierzby, w zielu bodziszka, szałwii, a nawet w jaskółczym zielu jest ich całkiem sporo.

 

+  Siarka wspomagająca produkcję żółci i oczyszczanie z metali ciężkich takich jak rtęć(Hg), ołów(Pb) i arsen(As). Znajdziemy ją w cebuli, czosnku i brokułach.

+ Węgiel aktywny posiada zdolność do wiązania toksyn z żółci, nie wchłania się i jest wydalany z organizmu. Nie stosuj go z pożywieniem bo te umiejętności aktywnego węgla które wiążą toksyny i wydalają je z organizmu, będą też wiązać składniki mineralne z pożywienia, a to może doprowadzać do niedoborów pokarmowych.

 

Więc jak widzisz wystarczy że dostarczysz organizmowi odpowiednie substancje, a on sobie sam świetnie poradzi z oczyszczaniem. Trzeba jeszcze raz powiedzieć że „detoksykacja” zachodzi w naszym organizmie cały czas, niezależnie od naszej woli, więc warto te procesy usprawnić wprowadzając do codziennej diety zioła i substancje odżywcze. Zatem postawienie pytana „Jak często robić detoks?” jest złym pytaniem bo detoks się dzieje cały czas i zamiast nastawiać się na na wielki detoks kilka razy w roku z sokami warzywnymi, lepiej cały czas wspierać nasz organizm odpowiedniego go odżywiając, żeby sam miał siłę do przeprowadzenia tych wszystkich procesów. 

 

 

DIETA

 

1. Wyeliminuj z diety jak najwięcej:

Sztucznych pokarmów (zupki chińskie, gotowe sosy, gotowe potrawy typu instant),

Długie i chemiczne składy (wszystkie powyżej 5 składników! nawet mięso!),

Przetworzone produkty (słoikowe, pizze mrożone, chipsy),

Słodyczy (batony, czekolady, ciasta),

Przetworzone i oczyszczone zboża (białe pieczywo, rafinowana mąka i przetwory z nich jak np. makarony),

Słodkie napoje (coca-cola, fanta, sprite, soki owocowe kartonowe).

 

 

2. Wyeliminuj z życia:

Papierosy (+5 000 związków toksycznych i 40 silnie rakotwórczych – żadna z tych substancji nie jest Ci potrzebna),

Alkohol (Niszczy wątrobę odpowiedzialną za oczyszczanie organizmu i jest toksyczny dla wszystkich komórek ciała).

 

 

AKTYWNOŚĆ

 Aktywność fizyczna powoduje z toksynami to, co podmuch powietrza z kurzem na starych meblach na strychu. Toksyny, które zalegały w organizmie zostają zdmuchnięte ze swoich legowisk i za pośrednictwem powyższych substancji i naturalnych procesów oczyszczania zostają wydalone z organizmu.

 

1. SPORT – Rekomenduję przejażdżki rowerowe na świeżym powietrzu oraz basen. W przeciwieństwie do siłowni, przykładowy basen rozluźnia nasze ciało. Pozwala wydzielić więcej hormonów szczęścia, a woda jest jednym z narzędzi psychoterapeutów do walki z depresją i lękami – “oczyszcza ciało i umysł”.

 

2. MORSOWANIE – Bardzo przyjemne i pobudzające wytwarzanie hormonów szczęścia! Pobudza metabolizm i przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu.

 

3. SAUNA – Pomimo wielu zapewnień, że w saunie wypocimy toksyny, to nie jest to do końca prawdą. Toksyny kumulują się głównie w tkance tłuszczowej i to właśnie z tamtych miejsc musimy je wykurzyć. Pozbywając się nadmiaru tłuszczu, zmniejszamy powierzchnię magazynów mieszkalnych dla toksyn. Saunę warto wykorzystać ale w celu przyspieszania metabolizmu, a nie wypacania toksyn. Oczywiście w pocie też się znajdują ale nie w tak dużych ilościach.

 

4. ZIMNY PRYSZNIC – Poprawisz krążenie, dotlenisz komórki, a co najważniejsze wydzielisz dopaminę (hormon nagrody), dzięki czemu będziesz mieć więcej motywacji i energii do życia! PS. Zimne prysznice są jedną z technik tworzenia i cementowania nawyku dyscypliny i siły woli.

 

5. MEDYTACJA – Nieocenioną aktywnością jest również medytacja, która bezpośrednio nie oczyszcza ciała, ale skutecznie oczyszcza umysł, a w zdrowym duchu zdrowe ciało! Powstało już mnóstwo badań, potwierdzających że medytacja pozwala zauważalnie zmienić strukturę mózgu, w miejscach które są odpowiedzialne za stres, lęki i depresje.

 

Twój organizm cały czas potrzebuje pomocy, jeśli do tej pory w Twoim życiu było to co zatruwa go najbardziej, czyli:

spaliny samochodowe,

 kąpiele w płynach i szamponach (skóra jest organem, przez który przenika chemia i dostaje się do krwioobiegu).

 palenie w piecach nieodpowiednimi produktami, np. plastikiem,

 chemiczne opryski i sztuczne nawozy stosowane przez rolników (takie owoce i warzywa stają się zbiornikiem dla toksyn),

 kosmetyki z dużą ilości chemicznych składników,

 żywność modyfikowana,

 palenie tytoniu i wyrobów tytoniowych,

 cukier i słodycze (cukier powyżej 100 jednostek we krwi staje się toksyczny dla komórek organizmu)

 zanieczyszczenie środowiska,

 zanieczyszczenia żywności i wody, m.in. środki stosowane w uprawie roślin, hodowli zwierząt, składniki plastikowych opakowań,

 niektóre dodatki do żywności,

 żywność wysokoprzetworzona bogata w tłuszcze trans, m.in. przetworzone, przegrzane, zjełczałe,

 substancje z tworzyw sztucznych w otaczających nas przedmiotach, związki z plastikowych opakowań żywności, sprzęty AGD z powłokami nieprzywierającymi starego typu,

 związki zawarte w chemii gospodarczej,

 liczne składniki kosmetyków,

 farby do włosów,

 lakiery do paznokci,

 tatuaże,

 pleśń na ścianach,

 zatrucia grzybami,

 infekcje bakteryjne.

 

 

 

PODSUMOWANIE W 2 KROKACH

 

1. NIE PRZESZKADZAJ ORGANIZMOWI W DETOKSIE  

– ELIMINUJ TOKSYNY ŚRODOWISKOWE I Z POKARMU.

 

2. WESZPRZYJ ORGANIZM NATURALNIE!

– STOSUJ ZIOŁA, DIETĘ I AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ.

 

Jeśli ten artykuł Ci się podobał, to podeślij go bliskiej Ci osobie lub udostępnij na facebooku -DZIELMY SIĘ ZDROWIEM!

Dodaj komentarz