MYDLNICA LEKARSKA (Saponaria officinalis L.) zobacz co na jej temat pisze literatura zielarska:
CIEKAWOSTKI
Jak sama nazwa wskazuje, mydlnica lekarska ma właściwości zbliżone do mydła. Dawniej stosowano odwary z jej korzeni do mycia się. Mocno się pienią i pomagają w czyszczeniu oraz praniu, a jednocześnie nie wywołują reakcji alergicznych, w czym tkwi przewaga zioła nad mydłem czy chemicznymi szamponami.
Sprawdza się do pielęgnacji tkanin i do dziś jest składnikiem środków do prania delikatnych materiałów. Specjalny mydlik pozwalał odtłuścić wełnę, natomiast ten sam odwar stosowany do mycia sprawdzał się też do prania jedwabiu czy koronek.
Nasiona mydlnicy są trujące dla ryb, dlatego niektóre plemiona stosowały ten sposób na połów.
Mydlnica stanowi też antidotum na ukąszenia węży. Koloniści używali jej do czyszczenia pokładów statków, a piwowarzy do zwiększenia pianki w kuflu piwa.
KIEDY WARTO STOSOWAĆ?
Choroby i stany zapalne układu oddechowego
Zaparcia
Kaszel
Obrzęki
Reumatyzm
Trądzik
Uszkodzenia i stany zapalne skóry
Wypadanie włosów, łojotok, łupież
OPIS ZIOŁA
Nawet jeśli słyszymy nazwę mydlnica lekarska po raz pierwszy, łatwo domyślić się jakie ma działanie. I nawet jeśli wydaje nam się, że nie wiemy, jak wygląda, to tak naprawdę każdy widział tę roślinę chociaż raz w życiu, zwłaszcza jeśli mieszka na nizinnych terenach Polski.
[FMP]
Wyróżnia ją intensywne oddziaływanie na układ oddechowy. Daje przede wszystkim efekt wykrztuśny, dzięki czemu świetnie sprawdzi się jako środek wspierający leczenie zwykłego kaszlu, ale też stanów zapalnych płuc, oskrzeli czy tchawicy.
Złagodzi też objawy pylicy czy astmy i pomoże pozbyć się wydzieliny zalegającej w układzie oddechowym.
Mydlnica korzystnie działa na układ trawienny. Ma właściwości moczopędne, przez co redukuje obrzęki i przynosi ulgę w reumatyzmie i artretyzmie. Dodatkowo działa korzystnie na produkcję żółci, a także zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych oraz moczowych.
Ma działanie lekko przeczyszczające, ale spożywana w nadmiarze może wywołać biegunkę. Przyspiesza trawienie. Działa też lekko napotnie. Wszystkie powyższe właściwości odnoszą się do działania wewnątrz organizmu.
Przede wszystkim jednak mydlnica lekarska jest znana ze swoich cech antybakteryjnych i myjących. Można ją wykorzystać na przykład do stworzenia domowej roboty szamponu. Odżywi włosy, doda im objętości i pomoże pozbyć się łupieżu oraz łojotoku.
Nada się też do przemywania skóry. Złagodzi objawy chorób świądowych, ale też pomoże w leczeniu trądziku czy egzemy. Przyspieszy też skutecznie gojenie ran i ujędrni oraz wygładzi skórę.
OPIS BOTANICZNY
Mydlnica lekarska jest niezbyt wymagającą rośliną wieloletnią typową dla terenów Europy, Azji i Afryki Północnej. Należy do rodziny goździkowatych, a w Polsce występuje głównie na nizinach.
Dorasta maksymalnie do 70 centymetrów wysokości. Ma liście o kształcie jajowatym lub lancetowatym. Jej kwiaty są dość duże, o delikatnym różowym kolorze, niekiedy bardziej wpadającym w biel.
Kwitnie całe lato, aż do września. Lubi miejsca mocno nasłonecznione i gleby obojętne lub zasadowe.
Często można ją spotkać na wysuszonych brzegach zbiorników wodnych, w lasach, na przydrożach.
[/FMP] GALERIA
1/4
2/4
3/4
4/4
[FMP]
AKTYWNE SKŁADNIKI
Saponiny trójterpenowe – odpowiedzialne za powstawanie piany, właściwości myjące, antybakteryjne, chroniące przed pasożytami.
Sole mineralne: miedź, cynk, mangan, wapń, żelazo – odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i kostnego, a także wspierające pracę układu krążenia.
Flawonoidy – właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, chroniące komórki.
Glikozyd flawonowy pinit.
SPEKTRUM DZIAŁANIA
Mydlnica lekarska jest rośliną dość pospolitą w Polsce, a jej szczególne właściwości są znane od bardzo dawna. Poza wykorzystaniem jej do celów higienicznych, ma ogromne znaczenie w zastosowaniu wewnętrznym.
1. “Jest przede wszystkim skutecznym środkiem pobudzającym odruch kaszlu, dlatego ułatwia odkrztuszanie. Sprzyja produkcji śluzu w układzie oddechowym, stąd też warto ją stosować zwłaszcza w przewlekłych chorobach dróg oddechowych. Pomoże między innymi w leczeniu pylicy, zapalenia oskrzeli i astmy.”
2. “Sprawdzi się w zwalczaniu kamieni moczowych i żółciowych, a także złagodzi objawy skazy moczanowej. Ma działanie moczopędne i lekko przeczyszczające. Redukuje obrzęki i przynosi ulgę w reumatyzmie. Wspiera funkcjonowanie żołądka. Ma działanie rozkurczowe i napotne.”
3. “Nie bez znaczenia jest też wspomniane już kosmetyczne działanie. Dzięki dużej zawartości saponin, mydlnica ładnie się pieni, więc znajduje zastosowanie w naturalnych środkach myjących. Można ją znaleźć w składzie mydeł, płynów do kąpieli, past do zębów, a także szamponów i wszelkich preparatów mających zwalczać trądzik.”
4. “Odwar czy też napar można po przestudzeniu wykorzystywać do przemywania skóry tłustej i trądzikowej. Złagodzi stany zapalne i przyspieszy gojenie ran. Przy regularnym stosowaniu skóra staje się gładsza i jędrniejsza. Ten sam odwar można także wykorzystać do umycia włosów, zwłaszcza takich, które potrzebują odżywienia i objętości oraz wzmocnienia.”
5. “Mydlnica lekarska sprawdzi się przy wszelkich chorobach skóry, których objawem jest świąd. Nada się też do leczenia łojotoku, egzemy czy opryszczki. Ma działanie antybakteryjne dlatego świetnie odkaża rany i uszkodzenia skóry.”
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Napar: 2 łyżki suszu zalać 2 szklankami wrzątku. Parzyć przez pół godziny, a następnie przecedzić. Można pić po 50 ml 5 razy dziennie.
Nalewka: pół szklanki suszu zalać 300 ml wódki. Odstawić na 2 tygodnie, a następnie przelać nalewkę do osobnego naczynia. Spożywać po pół łyżeczki do 5 razy na dobę lub przemywać nią skórę ze stanem zapalnym czy pokrytą trądzikiem.
Odwar: 2 łyżki kłączy gotować 10 minut w 2 szklankach wody. Odstawić na 20 minut, przecedzić i dolać nieco wody. Pić 4 razy na dobę po max. 50 ml.
Szampon: 3 łyżki korzeni zalać wrzątkiem, przykryć i odstawić na kwadrans. Odcedzić i dodać łyżeczkę soku z cytryny. Pomoże na łupież i może być regularnie stosowany jako szampon do codziennej pielęgnacji włosów i skóry głowy.