Korzeń wilżyny – zbawienie dla nerek

Korzeń wilżyny (Radix Ononidis) zobacz co na jego temat pisze literatura zielarska:

 

 CIEKAWOSTKI

 Jedną z ludowych nazw wilżyny ciernistej jest wilczy lub lisi ogon – nazwany tak ze względu na swoją charakterystyczną budowę. Jej lecznicze właściwości zostały opisane już w starożytności przez Pliniusza i Descuridesa.

 W średniowieczu i późniejszych wiekach odkryto również jego skuteczne zwalczanie zatruć krwi i chorób nerek. Do dziś znajduje zastosowanie w leczeniu wielu chorób związanych z układem wydalniczym.

 

 KIEDY WARTO STOSOWAĆ?

 Stany zapalne nerek i pęcherza moczowego

 Dna moczanowa

 Kamica nerkowa

 Przewlekłe schorzenia dermatologiczne

 Nadciśnienie i obrzęki

Choroby metaboliczne

 Żylaki i guzki odbytu

 Objawy menopauzy

 Zatrucia

 Artretyzm i reumatyzm

 Skłonności do występowania kamicy nerkowej

 

 OPIS ZIOŁA

 Korzeń wilżyny jest tym ziołem, które warto mieć pod ręką, gdy dopadają nas dolegliwości związane z nerkami czy pęcherzem moczowym. Jedną z pierwszych właściwości tego zioła, jakie odkryto w czasach antycznych było właśnie działanie moczopędne.

 Dzięki temu wilżyna wspiera organizm w naturalnym pozbywaniu się toksyn i pomaga stanąć na nogi nawet po silniejszych zatruciach. Wykazuje delikatne działanie przeciwbólowe, więc przynosi ulgę nie tylko w zapaleniu pęcherza, ale też w bólach kości i stawów wywołanych przez reumatyzm i artretyzm.

Dodatkowo obniża ciśnienie krwi i wszelkie dolegliwości związane z nadciśnieniem, takie jak choćby powstawanie obrzęków, przez co wspiera pracę serca. Jednocześnie posiada zdolność do blokowania niewielkiego krwawienia występującego w przewodzie pokarmowym.

 Pomoże też w problemach dermatologicznych takich, jak trądzik. Nie bez znaczenia jest też zdolność do regulowania pracy układu hormonalnego. Dzięki temu wilżyna przynosi ulgę w najczęstszych objawach towarzyszących menopauzie.

 

 OPIS BOTANICZNY

      Wilżyna jest rośliną występującą w umiarkowanym klimacie Europy i Azji. Odpowiada jej sucha, zasadowa lub obojętna gleba. Rzadko można ją spotkać rosnącą naturalnie, w Polsce jest objęta ochroną, natomiast większość surowca pochodzi ze specjalnych upraw.

      Dorasta do około 50 cm wysokości i mimo ciekawego wyglądu wyróżnia się przykrym zapachem. Kwitnie cały sezon letni, a więc od czerwca do września. Liście, kwiaty i owoce są usytuowane na zdrewniałej łodydze. Surowcem medycznym jest korzeń wykopywany wczesną wiosną lub jesienią.”

 

 

 GALERIA

1/3

2/3

3/3

 AKTYWNE SKŁADNIKI

 Glikozyd flawonowy ononina


Trójterpeny
 – zapobiegające obrzękom. Olejek eteryczny (korzeń 0,1-0,2%, ziele 0,05%).


 Flawonoidy
 – działające przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie.


 Garbniki
 – chroniące przed atakami drobnoustrojów, ściągające, uszczelniające naczynia.


 Kwasy organiczne, żywice, fitosterole
 – chroniące między innymi przed “złym” 
cholesterolem LDL, korzystnie działające na nerki, wątrobę i inne narządy wewnętrzne, wspierające czynności układu immunologicznego.


 Fenolokwasy, sole mineralne
 – działające antyoksydacyjnie i usprawniające funkcje 
narządów wewnętrznych.

 

 SPEKTRUM DZIAŁANIA

 Dzięki wysokiej zawartości flawonoidów, korzeń wilżyny działa przede wszystkim moczopędnie. A to oznacza, że pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn oraz szkodliwych produktów przemiany materii. Poprawia jego odporność na ataki drobnoustrojów.

1. “Ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu całego ustroju ma też fakt, że wilżyna zapobiega występowaniu obrzęków.”

2. “Wykazuje także działanie przeciwzapalne, dlatego pomaga w leczeniu zapalenia pęcherza czy nerek. Ta sama właściwość przyniesie również ulgę w niektórych schorzeniach skórnych, takich jak łuszczyca, a także w dolegliwościach związanych z reumatyzmem i artretyzmem. Ważną cechą jest również brak właściwości drażniących.”

3. “Wyprowadza z organizmu takie związki jak chlorek sodu i kwas moczowy, które wzmagają symptomy reumatyzmu i artretyzmu. Dodatkowo działa lekko przeciwbólowo, co okazuje się przydatne również przy innych schorzeniach. Niweluje też przykre objawy dny moczanowej.”

4. “Preparaty zawierające korzeń wilżyny uśmierzają także świąd, pieczenie czy ból występujący w przypadku hemoroidów oraz zatrzymują nieduże krwawienia z naczyń włosowatych znajdujących się w przewodzie pokarmowym.”

5. “Obniża ciśnienie krwi korzystnie wpływając na pracę serca i ogólne samopoczucie.”

6. “Wyciągi z wilżyny regulują także wydzielanie hormonów, dlatego pomagają łagodzić nieprzyjemne objawy menopauzy, ale też wspierają leczenie przerostu gruczołu krokowego.”

7. “Warto także sięgnąć po wilżynę, gdy na trądzik różowaty i trądzik sterydowy nie działają inne środki (szczególnie warto łączyć korzeń wilżyny z wierzbownicą drobnokwiatową).”

8. “Wyciągi z wilżyny działają również estrogennie i antyandrogennie, co może zostać wykorzystane w leczeniu przerostu gruczołu krokowego, hiperandrogenizmu (hirsutyzmu u kobiet) oraz trądziku różowatego, pospolitego u kobiet i trądziku sterydowego (w tym również dermatozy okołoustnej).”

9. “Z uwagi na to, że zwiększa wydalanie chlorku sodu i metabolitów azotowych warto polecać wilżynę do fitoterapii reumatyzmu i artretyzmu.”

10. “Dr Roeske (1955 r.) zwraca uwagę, że wilżynę można stosować w stanach zapalnych nerek bez obawy przed drażniącym działaniem”

11. “Obecnie preparaty z wilżyny są wykorzystywane z powodzeniem w leczeniu stanów zapalnych nerek i pęcherza moczowego, skąpomoczu, obrzęków, nadciśnienia, przewlekłych chorób skóry i metabolicznych, do profilaktyki kamicy moczowej oraz kuracji odtruwających. Obecnie zalecane dawki oficjalne wynoszą 6-12 g surowca, w przetworach. Nie ma jednak ryzyka przedawkowania wilżyny. “

12. “Dr G. Madaus (1935 r.) zalecał przetwory z wilżyny w leczeniu kamicy nerkowej i pęcherzowej.”

 

 

 SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

 Odwar: 2 łyżki surowca zalać 2 szklankami wody, a następnie gotować około 5 minut. Nie odnotowano skutków ubocznych stosowania korzenia wilżyny, ale nie zaleca się spożywania go dzieciom do 12 roku życia. Dawkowanie powinno być przygotowane przez fitoterapeutę.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o