Kluczowym punktem w zbieractwie ziół jest przede wszystkim dobra znajomość roślin oraz techniki dokonywania zbioru poszczególnych surowców zielarskich, do których zalicza się:

– Ziele

– Korzeń

– Kłącze

– Pędy

– Liście

– Kwiaty

– Owoce

– Kore

– i pączki

 

Pełnowartościowy surowiec otrzymuje się z ziół wtedy, kiedy zawierają ilościowo najwięcej składników aktywnych i wtedy kiedy mają odpowiedni skład procentowy danej substancji.

Dlatego zbierając zioła musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na porę roku i tutaj pojawia się problem ponieważ bardzo ciężko jest z góry ustalić idealny termin, który zresztą jest uwarunkowany wieloma czynnikami, stale się zmieniającymi – najlepszym przykładem będzie okres wegetacji rośliny, który w jednym rejonie kraju będzie na zupełnie innym poziomie niż w pozostałych rejonach. Do tego dochodzą warunki pogodowe, ziemia na której rośnie i wiele innych czynników.

 

 

Zmiany w składnikach aktywnych mogą być tak duże, że ta sama roślina przed kwitnięciem może być silnie trująca, a po przekwitnięciu już będzie jadalna, więc ten przestrzał ilościowy składników jest bardzo duży i tak ważne jest to kiedy te rośliny są zbierane.

 

 

A jeszcze żeby dołożyć ciężaru do wagi jaką się powinno przywiązywać do czasu zbierania roślin to wam dopowiem, że nie tylko pora roku ma znaczenie ale nawet pora dnia.

I żeby nie być gołosłownym weźmy takie glikozydy. One powstają i gromadzą się w ciągu dnia, a wieczorem już są rozłożone. Dlatego rośliny, które najczęściej wytwarzają olejki eteryczne powinny być zbierane w godzinach od 10 do 15 bo opóźnienie o parę godzin może nie tylko obniżyć ilość jakiegoś składnika, ale też pozbawić go w całości.

 

PODSUMOWANIE

  1. Zioła zbieramy w odpowiednich godzinach, w dni pogodne czyli słoneczne i suche.
  2. Nie może być ani rosy ani deszczu, ani nic co by powodowało ich późniejsze gnicie.
  3. No i nie dość, że każda roślina ma inny termin do zbioru to też każda część rośliny musi być zbierana w odpowiednim czasie i o tym dowiesz się z tego filmiku/artykułu:
  4. .

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o