Chaber bławatek – Ratunek dla nerek i układu moczowego

Niepozorna choć piękna roślinka, zdobiąca pola i łąki swoim błękitem posiada właściwości lecznicze wykorzystywane w fitoterapii. Przekonaj się jakie!

 

 BŁAWATKOWA CIEKAWOSTKA

CHABER BŁAWATEK (Centaurea cyanus) – Ten delikatny polny kwiat zdobiący letni krajobraz większości Europy występuje również pod innymi nazwami ludowymi: głowacz, jasieniec, macoszka, wawer.

Jest symbolem cnót pruskich, ulubionym kwiatem Fryderyka Wilhelma I, zaś kolor zaczerpnięty od tego kwiatu jest nazywany błękitem pruskim i stał się oficjalną barwą armii pruskiej.

Poza właściwościami leczniczymi odnajduje też zastosowanie w kosmetyce.

 

 

 WSKAZANIA DO STOSOWANIA

– Choroby układu moczowego

– Kamienie nerkowe i podatność do ich powstawania

– Gromadzenie wody w organizmie

 

– Bóle oczu (zapalenie spojówek, nadwrażliwość na światło – często spotykane przy boreliozie, oraz dla osób pracujących dużo przed ekranem monitora)

– Problemy z krążeniem

– Choroby nerek

 

– Grzybica

– Łupież

– Stany zapalne

– Ogólne osłabienie organizmu

 

 OPIS

         Chaber bławatek podobnie jak rumianek czy pokrzywa jest na tyle pospolitą rośliną porastającą nasze rodzime pola, że przestajemy dostrzegać jej liczne właściwości zdrowotne szukając gotowych receptur z apteki albo egzotycznych eliksirów na wszystko.

  Podstawową zaletą bławatka są jego zbawienne aktywności w sferze chorób układu moczowego. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu łagodzi objawy zapalenia pęcherza, ale też działa rozkurczowo i zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych.

›   Zaleca się również stosowanie naparów z chabru jako terapię pomocniczą w leczeniu poważniejszych chorób nerek. Pomaga pozbyć się obrzęków wynikających właśnie z chorób związanych z układem moczowym czy też z układem krążeniowym. Reguluje jego działanie i poprawia ogólną wydolność.

›   Bławatek ma działanie łagodzące i sprawdzi się ono zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz organizmu. Pomoże w leczeniu grzybicy skóry i złagodzi łojotok zarówno na skórze głowy, jak i na twarzy. Kąpiel w bławatku zadziała antybakteryjnie, natomiast okłady pomogą złagodzić zapalenie spojówek czy też nadwrażliwość oczu na światło.

 

 GALERIA

1/4

2/4

3/4

4/4

 

 AKTYWNE SKŁADNIKI BŁAWATKA


»  Glikozydy antocyjanowe
 – łagodzące stany zapalne pęcherza i objawy kamicy nerkowej.


»  Flawonoidy
 – działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne.


»  Związek goryczowy centauryna
 – działanie łagodzące, blokujące ataki wolnych rodników i 
przeciwzapalne.


»  Heterozyd, cychoryna
, a także pierwiastki, w tym mangan – chroniące przed atakami 
wolnych rodników, wspierające układ kostny, działające przeciwzapalnie i wspierające prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.


»  
Flawonoidowe aglikony (kwercetyna, kemferol, izorhamnetyna, apigenina, luteolina, hispidulina) i ich glikozydy oraz kwas kawowy, chlorogenowy, kwas chlorowodorowy i kwas chlorowodorowy

 

 

 OPIS BOTANICZNY

       Chaber bławatek rośnie w niemal całej Europie i Azji, a także w niektórych regionach Syberii. Jest uznawany za chwast polny. Wyrasta na wysokiej łodydze, mogącej sięgać do 80 centymetrów wysokości.

       Ma nieduże szarozielone liście o lancetowatym kształcie. Koniec łodygi wieńczy kwiat zebrany w koszyczek. Jego płatki mają przeważnie odcień chabrowo-niebieski.

       Surowcem zielarskim są kwiaty języczkowe o wyglądzie przypominającym pędzelki. Nie do końca rozwinięte. Lubi gleby ubogie w wapń, łatwo spotkać go na polach, ugorach czy przydrożach, które potrafi gęsto porastać.

  

 SPEKTRUM LECZNICZEGO DZIAŁANIA

1. “Najważniejszymi właściwościami wyróżniającymi chaber bławatek na tle innych roślin jest zbawienny wpływ na leczenie kamicy nerkowej i zapalenia pęcherza. Odpowiadają za to glikozydy antocyjanowe. Napary z bławatka są stosowane głównie w leczeniu stanów zapalnych nerek, a także pęcherza moczowego, jednak odnajdują zastosowanie też terapiach innych chorób. Wspierają także terapię kamicy nerkowej.”

2. “Przyspieszą pozbywanie się nadmiaru wody i soli wynikających właśnie z chorób nerek.”

3. “Działanie przeciwzapalne i antybakteryjne ma znaczenie w leczeniu i profilaktyce wielu częstych schorzeń. Na przykład przemywanie oczu wacikiem nasączonym naparem z bławatka złagodzi zapalenie spojówek i inne choroby oczu, w tym nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne czy bijące z ekranów komputera czy telewizora.

4. “Chaber bławatek wspiera produkcję żółci, dlatego też usprawnia proces trawienia i wydalania toksyn z organizmu w naturalny i łagodny sposób.”

5. “Napary z tego zioła znajdują także zastosowanie w leczeniu problemów ze skórą. Pomagają łagodzić podrażnienia, leczyć trądzik i inne zmiany dermatologiczne. Sprawdzi się również w codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej i tłustej. Można go wykorzystać do walki z łupieżem i grzybicą. Znakomicie wpływa na kondycję włosów. Łagodzi podrażnienia skóry, ale też zmniejsza widoczne oznaki zmęczenia, takie jak sińce pod oczami.”

 

 

 WŁAŚCIWY SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

 ♥ Napar: 1 łyżkę stołową suszu zalać 1 szklanką gorącej wody. Zaparzać pod przykryciem przez kwadrans.

 

♥ Nalewka: 10 łyżek świeżych kwiatów bławatka zalać 500 ml alkoholu ok.40% i odstawić na tydzień. Odcedzić i przelać do butelki.

 

♥ Kąpiel z bławatkiem: zagotować 2 litry wody i zalać nim całe opakowanie suszu. Następnie parzyć pod przykryciem około 15 minut i dodać do kąpieli.

Dawkowanie w celach leczniczych powinno być dobrane indywidualnie przez fitoterapeutę.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o