Zmęczenie nadnerczy – jakie badania wykonać żeby potwierdzić?

Wypalenie nadnerczy można zaobserwować nie tylko po objawach ale również po wynikach badań hormonów z krwi. Do postawienia prawidłowej diagnozy wypalonych nadnerczy, należy wykonać poniższe badania:

Kortyzol

DHEA-S

Aldosteron

ACTH

HORMONY STEROIDOWE

 

SPRAWDŹ CZY MASZ OBJAWY ZMĘCZONYCH NADNERCZY TUTAJ

 

  KORTYZOL  

 Kortyzol bardzo często nazywany jest hormonem stresu jednak nie często się mówi o tym że działa on przeciwzapalnie i jest nam bardzo potrzebny!

 Zatrzymuje sól w organizmie, przyśpiesza rozkład kwasów tłuszczowych do ciał ketonowych co niewątpliwie jest plusem podczas adaptacji do ketozy. Najwięcej wydzielamy go rano(150-700nmol/l) ponieważ jest niezbędny byśmy się wybudzili ze snu i wraz z upływem dnia maleje. Wieczorem jest już go najmniej(30-120nmol/l) i jest to czas na wyciszenie się i czas do produkcji melatoniny, która pozwoli nam zapaść w głęboki sen.

 

Kortyzol – Wiemy że jest to główny wyznacznik stanu obciążonych nadnerczy. Jeśli kortyzol jest ponad normę to jest to dla nas znak że w organizmie dzieją się złe rzeczy (czyt. stan zapalny), a nadnercza muszę sobie z nim radzić produkując większe ilości kortyzolu.

Jednak wynik kortyzolu z krwi nie jest dla nas jednoznaczną informacją, z której możemy wyciągnąć konkretne wnioski.

To badanie nie jest to dla nas dokładnym wyznacznikiem ponieważ nie dowiemy się ile kortyzolu jest w komórce, to badanie mówi nam jedynie ile go jest o określonej godzinie we krwi. Dodatkowo ktoś przed badaniem mógł nas zdenerwować, bo chłopak/dziewczyna przed wyjściem nie dał/a nam buziaczka oraz wiele osób boi się igły i wynik kortyzolu może wyjść zaburzony.

  

  Jak prawidłowo zbadać poziom kortyzolu?  

 O wiele lepszym rozwiązaniem niż zbadanie kortyzolu z krwi, jest badanie kortyzolu ze śliny!

 Takie badanie powie nam ile kortyzolu nadnercza wytwarzają w ciągu doby, jaki jest jego rytm oraz ile kortyzolu znajduje się w komórce.

 Podsumowując – jeśli badanie kortyzolu to najlepiej ze śliny. Jeśli nie mamy możliwości zrobienia badania ze śliny to badanie z krwi traktujmy jako wyznacznik/wskazówkę, a niekoniecznie jako konkretną diagnozę.

 Dodatkową zaleta pomiaru kortyzolu ze śliny jest bezinwazyjność oraz to że badanie możemy zrobić w domu, nie musimy iść do lekarza, a nasze obawy związanie z badaniem(lęk przed igłą) czy wpływy środowiskowe(zdenerwowanie spowodowane np. członkami rodziny) nie wpłyną na pomiar.

 

 ————————————–Dodatek do kortyzolu———————————— 

 Kortyzol jest badany od dłuższego czasu dzięki czemu pojawiło się mnóstwo publikacji jak sobie radzić z jego nadmiarem. Wybrałem te, które są najlepsze i jednocześnie najprostsze do zrealizowania.

 

 

  DHEA  

 DHEA ma bardzo duży wpływ na układ odpornościowy, często przypisuje się mu miano „hormonu młodości”. Ma działanie antynowotworowe, antyoksydacyjne oraz wywiera pozytywny wpływ na ochronę naszego ośrodkowego układu nerwowego. Niedobór tego hormonu powoduje depresje, problemy z zapamiętywaniem, drżenia ciała.

 Swoje apogeum osiąga w wieku 25-30 lat i z wiekiem maleje

 Z przeprowadzonych badań wynika że im wyższy poziom DHEA tym niższy poziom “złego” cholesterolu LDL i tym samym wzrost “dobrego” cholesterolu HDL.

 DHEA bardzo mocno jest związane z naszym stanem psychicznym. Suplementacja tego hormonu bardzo poprawiała jakość snu oraz libido. Suplementujący mieli większą radość z życia, problemy ze wzwodem ustępowały i stres nie wpływał w aż takim dużym stopniu na te osoby.

 Jednak warto pamiętać że DHEA to w dalszym ciągu jest hormon i suplementowanie go na własną rękę, bez obycia w tej dziedzinie może przynieść więcej szkód niż dobrego.

 

  Badać DHEA-S czy DHEA?  

DHEA to dehydroepiandrosteron, natomiast DHEA-s to siarczan dehydroepiandrosteron.

 

 DHEA jest produkowane w różnych tkankach nie tylko w nadnerczach.

 DHEA-S prawie cały jest produkowany przez nadnercza.

 

 Podsumowując DHEA-S będzie wierniejszym odzwierciedleniem stanu naszych nadnerczy i to badanie powinniśmy wykonać. Zanim zaczniemy suplementacje DHEA najpierw zajmujemy się naprawą nadnerczy, wtedy nasze gruczoły będą same produkować odpowiednie ilości siarczanu DHEA.

 

 

  ALDOSTERON  

 Aldosteron – Odpowiedzialny jest za gospodarkę wodno-mineralną. Dlatego wzmożone oddawanie moczu jest ściśle powiązane z obciążonymi nadnerczami. Niski aldosteron powoduje wzrost stężenia potasu we krwi i tym samym spadek sodu, zmniejszenie objętości krwi oraz spadek ciśnienia tętniczego. Jego wzrost w wynikach badań z racji na powiązanie z gospodarką wodną może oznaczać odwodnienie lub dietę bardzo ubogą w sód.

 Natomiast bardzo wysokie poziomy aldosteronu mogą być spowodowane przerostem kory nadnerczy, gruczolakiem lub mutacją genu.

 Częstomocz jest również objawem cukrzycy. Jednak jeśli badania krzywej glukozowej i insulinowej na to nie wskazują to powinien być to dla nas znak że mamy do „wyboru” jeszcze co najmniej dwie opcje. Infekcje i/lub zmęczone nadnercza.

 

 

  ACTH  

 Jest hormonem przysadki mózgowej, którego zadaniem jest pobudzenia nadnerczy do wydzielania kortyzolu.

 Wysoki poziom ACTH oznacza nadczynność przysadki, która może być spowodowana różnymi czynnikami (często obserwuje się zaciemnienie skóry).  Dlatego jeśli ACTH wychodzi w badaniach wysokie, a kortyzol mamy nisko to oznacza że nadnercza z jakiegoś powodu nie odbierają w prawidłowy sposób sygnału. Natomiast jeśli ACTH jest niskie może to oznaczać problem z samą przysadką i wytwarzanie kortyzolu będzie zablokowane.

 

 

  HORMONY STEROIDOWE  

Hormony steroidowe są odpowiedzialne za:

kształtowanie płci,

 spermatogenezę,

 rodzaj owłosienia,

ton głosu,

budowę ciała

 pobudzają rozwój gruczołu krokowego i zwiększają jego objętość,

wiele innych.

 

 Estrogen, progesteron, testosteron – Ich niedobór również może oznaczać problem z nadnerczami ponieważ są to hormony, które przy przewlekłym i/lub nadmiernym stresie nie wytworzą się. Dlaczego? Dlatego że pregnenolon, który jest ich prekursorem zostanie zamieniony w kortyzol, którego z kolei zadaniem jest walczenie ze stanami zapalnymi i w ten sposób na hormony steroidowe braknie substratu.

SPRAWDŹ CZY MASZ OBJAWY ZMĘCZONYCH NADNERCZY TUTAJ

  ZOBACZ PORADNIK  

.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o