*TRANSKRYPT Z FILMU

 Ziołolecznictwo to dział medycyny zajmujący się wykorzystaniem naturalnych substancji zawartych w roślinach, które wykazują lecznicze właściwości.

 

 Tradycje ziołolecznictwo sięga nawet do 5000 lat p.n.e. Już pierwsi lekarze Babilońscy oraz Egipcjanie wykorzystywali rośliny w lecznictwie. “Papirus Ebersa”, pochodzący z 6 wieku p.n.e znaleziony w grobowcu pomiędzy nogami dobrze zachowanej mumii zawiera ponad 900 recept leków na różne schorzenia i dolegliwości.

 Medycyna chińska sięga bardzo odległych czasów i jest wykorzystywana do dzisiaj na całym świecie. Pierwsze udokumentowany zielnik chiński pochodzi z około 2700 r. przed naszą erą i opisano w nim 314 leków roślinnych.

 

 Do europy zielarstwo przywędrowało ze wschodu. Najpierw rozwinęło się w Grecji, w której to Hipokrates nazywany ojcem medycyny (400r. p.n.e.) swoją skutecznością w leczeniu  rozpropagował ziołolecznictwo. Co ciekawe Hipokrates poza ziołami wykorzystywał również ocet, wino, miód, sól oraz sok z kapusty pomimo, że w tamtych czasach nie mógł wiedzieć o probiotycznych bakteriach tak dzisiaj jesteśmy już w stanie potwierdzić ich dobroczynne działanie na nasz organizm.

 

Teofrast z Eresos, uczeń Platona i Arystotelesa w swoim dziele “Badania nad roślinami” zawarł informacje o roślinach leczniczych, które dzisiaj można znaleźć w zaktualizowanych farmakopeach.

 

 Do Polski wiedzę o leczeniu ziołami przynieśli z Europy Wschodniej zakonnicy tacy jak Benedyktyni czy Cystersi.

 W rękopisach z krakowskiego szpitala i klasztoru Św. Ducha z XV wieku znajduje się spis ziół, które wykorzystywano w lecznictwie.  Prawdopodobnie pierwszym Polskim udokumentowanym herbarzem było dzieło “O ziołach i mocy ich” z 1534r., a najwybitniejszym “Herbarz polski” Marcina z Urzędowa – który jednocześnie uważa się za pierwszy podręcznik farmakognozji.

 Herbarz ten obecnie jest mało użytkowy ponieważ mamy już dostęp do nowoczesnych badań, które potwierdzają właściwości wielu roślin, ale jest to bardzo duża wartość sentymentalna dla osób zainteresowanych ziołolecznictwem.

 

 W drugiej połowie 19 wieku rozwój chemii spowodował wyparcie ziół i leków roślinnych na rzecz leków syntetycznych. Niedługo później bo już na początku 20 wieku przekonano się, że organizm ludzki do prawidłowego funkcjonowania musi mieć dostarczone niezbędne substancje jak:

śluzy

pektyny

garbniki

witaminy

fitosterole

sole mineralne

 kwasy organiczne

 antyoksydanty

A więc wszystkie te składniki, które są zawarte w ziołach.

 

JESTEŚ JUŻ NA BIEŻĄCO Z NASZYM FACEBOOKIEM?
NIE PRZEGAP CIEKAWYCH WPISÓW POLUB FANPAGE!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o